Artroskopowy przeszczep łąkotki

Lekarze wykonujący artroskopowy przeszczep łąkotki

Posiadamy w ofercie 3 specjalistów w 4 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 7 różnych placówkach. Usługa artroskopowy przeszczep łąkotki jest najczęściej wykonywana przez ortopedy.

lek. Artur Pisarski

ortopeda, traumatolog

w Poradnia Chorób Stopy

10 / 10
dr n. med. Andrzej Suwara

ortopeda, traumatolog

w Medi Horizon Clinic

9,2 / 10
lek. Paweł Osiński

traumatolog, ortopeda

w Szpital Specjalistyczny Brzeziny

Artroskopowy przeszczep łąkotki - informacje

Uszkodzenie łąkotki to najczęstsze urazy kolana, a ponieważ pełni ona kluczowa rolę w stawie: amortyzuje i zapewnia stabilność kolana, niezmiernie ważne jest odtworzenie tej funkcji, co zapobiega m.in. późniejszym zmianom zwyrodnieniowym. Nie zawsze jednak możliwa jest operacja naprawcza (np. szycie łąkotki), stąd konieczność wykonania przeszczepu allogenicznego (od ludzkiego dawcy), choć w praktyce stosuje się również przeszczepy kolagenowe, przeszczepy ścięgien i polimerów syntetycznych oraz rekonstrukcje łąkotki z zastosowaniem implantów z kolagenu lub polimeru.

Gdzie w Polsce wykonywany jest artroskopowy przeszczep łąkotki?

Prekursorem przeszczepów kolagenowych łąkotek w regionie województwa lubuskiego jest lek. med. Filip Adamcewicz, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który, oprócz artroskopowego leczenia stawów kolanowych, w zakresie kolana wykonuje także naprawy łąkotek oraz ich rekonstrukcje za pomocą implantów syntetycznych, kolagenowych oraz allograftów łąkotkowych. Ortopeda ma także na swoim koncie operacje szkoleniowe „live surgery” dla kursantów w zakresie m.in. rekonstrukcji łąkotkowych stawu kolanowego.

Leczeniem uszkodzonych łąkotek zajmuje się również zespół warszawskiego Centrum Chirurgii Specjalistycznej Ortopedika, który od 2008 r. przeprowadza zabiegi allogenicznych przeszczepów łąkotek przy użyciu hodowlanego implantu z kolagenu wołowego lub implantu polimerowego. Przeszczep łąkotki allogenicznej w połączeniu z dwupęczkową rekonstrukcją więzadła krzyżowego przedniego był m.in. materiałem prezentacji, poświęconej przeszczepom łąkotek podczas sympozjum w Klinice św. Łukasza w Bielsku-Białej. Ofertę placówki stanowią ponadto zabiegi meniscectomii oraz artroskopowej naprawy łąkotek.

Łąkotki leczą także specjaliści Szpitala św. Rafała w Krakowie w ramach Ortopedii i Centrum Chirurgii Artroskopowej i Traumatologii Sportowej. Jest to jeden z nielicznych ośrodków w Małopolsce, gdzie w lutym 2016 r., pod kierunkiem lek. med. Stanisława Szymanika po raz pierwszy wykonany został artroskopowy przeszczep łąkotki bocznej. Zabieg zrealizowany został w ramach kontraktu NFZ oraz we współpracy z Bankiem Tkanek w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Więcej na temat artroskopowy przeszczep łąkotki

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…