Asymetria powiek - kiedy potrzebna jest operacja?

Choć często na pierwszy rzut oka tego nie widać, żadna twarz nie jest idealnie symetryczna. U niektórych osób różnice są zauważalne bardziej, a u innych mniej i nie ma w tym niczego nienaturalnego. Czasami jednak asymetria jest na tyle duża, że pojawia się chęć korekcji niektórych elementów twarzy. Prym wiodą tutaj zwłaszcza powieki. Co można zrobić, aby stały się one bliźniaczo do siebie podobne?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Sposób na opadającą powiekę

Oczy to nie tylko gałka oczna, ale również powieki, których wygląd ma wpływ na postrzeganie całej twarzy. W procesie starzenia ich wygląd się pogarsza - stają się one mniej sprężyste i zaczynają opadać, przez co oczy sprawiają wrażenie zmęczonych, a cała twarz przybiera smutny wygląd.

Naprzeciw tym niekorzystnym zmianom wychodzi medycyna estetyczna, której dzisiejsze możliwości są w stanie skutecznie poradzić sobie z wyżej opisanym problemem. Plastyka powiek - blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny, korygujący opadające powieki górne oraz tak zwane „worki” pod oczami, które nie tylko negatywnie wpływają na wygląd twarzy - czasem powodują także ograniczenie pola widzenia.

Uwaga: Blefaroplastyka jest jedną z metod wyrównania asymetrii powiek. Zabieg ten wykonywany jest również w celu zlikwidowania zwiotczenia skóry powiek, podniesienia powiek oraz wyeliminowania worków pod oczami.

Asymetria powiek - przyczyny

Jednym ze wskazań do blefaroplastyki jest ptoza, czyli powieka opadająca. Powieki zwykle opadają symetrycznie, jeśli jednak wyjściowa asymetria oczu była spora, wraz ze zwiększeniem wiotkości skóry, defekt ten stanie się bardziej widoczny.

Warto wiedzieć, że opadanie powieki może być także objawem choroby. Nagła zmiana w wyglądzie oczu wymaga konsultacji z lekarzem i ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy. Na podstawie zebranego wywiadu i przeprowadzonych badań, specjalista będzie w stanie ustalić przyczynę opadania powieki. Może ono wynikać m.in. z:

  • uszkodzenia włókien nerwowych
  • uszkodzenia połączenia nerwowo-mięśniowego
  • uszkodzenia samego mięśnia

Warto wiedzieć: Opadanie powieki może być wywołane przez różnego rodzaju choroby, dlatego przypadłość tą warto skonsultować z lekarzem.

Asymetria oczu po plastyce powiek

W niektórych sytuacjach opadanie powieki można leczyć odpowiednimi lekami - wówczas objawy znikają.

Opadająca powieka może jednak wymagać korekcji chirurgicznej. W przypadku, gdy towarzyszy jej ograniczenie pola widzenia i pogorszenie jakości życia, zabieg może być zrefundowany przez NFZ.

Co ważne, asymetria powiek może wystąpić także jako powikłanie po przeprowadzonej wcześniej korekcie powiek. Często wrażenie takie może sprawiać przejściowy obrzęk pooperacyjny, jednak jeśli opuchlizna zejdzie, a asymetria będzie nadal widoczna, wówczas konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Zdarza się, że po zabiegu obecna już wcześniej asymetria nasila się - wtedy należy rozważyć kolejną operację.

Uwaga: Wskazaniem do plastyki powiek jest jej opadanie, które w znacznym stopniu ogranicza pole widzenia.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Plastyka powiek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 15

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…