Ból nóg spowodowany żylakami

Ból żylaków zwykle pojawia się, gdy choroba jest już zaawansowana, a same żylaki - widoczne gołym okiem. To sygnał, który powinien skłonić nas do niezwłocznej konsultacji z “lekarzem od żył”, czyli flebologiem. W oczekiwaniu na wizytę warto spróbować uśmierzyć ból domowymi sposobami. Podpowiadamy, co sprawdzi się na ból żylaków w nogach.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Skąd biorą się bolące żylaki na nogach?

Żylaki pojawiają się, gdy krew w nogach nie krąży prawidłowo. Jeśli z jakiegoś powodu zastawki żylne szwankują, część krwi zamiast płynąć przez żyły głębokie do serca, zaczyna się cofać i zalegać w żyłach powierzchniowych. Wówczas rozciąga ona naczynia i powoduje powstawanie żylaków. Z początku nie wywołują one zbyt uciążliwych objawów, nie są także widoczne gołym okiem. Dopiero z czasem powodują drętwienie nóg, obrzęki oraz rozpierający ból, zaczynają także wyraźnie przebijać spod skóry, przyczyniając się do jej zgrubienia. To moment, w którym koniecznie trzeba wybrać się na konsultację do flebologa, czyli tak zwanego lekarza od żylaków. Wykona on niezbędne badania i skieruje nas na dalsze leczenie.

Ból żylaka w nodze - jak sobie pomóc?

Gdy uczucie ciężkości i ból w nogach bardzo nam dokuczają, w oczekiwaniu na wizytę u lekarza warto sięgnąć po leki bez recepty. Szczególnie skuteczne są preparaty z diosminą, zalecane właśnie przy takich objawach. Substancja ta zwiększa napięcie naczyń żylnych, poprawiając jednocześnie przepływ limfy. Dolegliwości bólowe związane z żylakami na udach bądź łydkach uśmierzy także odpowiednie postępowanie i dbanie o dobre nawyki. Siedząc, starajmy się nie zakładać nogi na nogę i trzymajmy je na podpórce - pozytywnie wpłynie to na krążenie krwi. Unikajmy gorących kąpieli i zadbajmy o zdrową, bogatą w błonnik oraz witaminę C dietę.

Ważne: Zmagając się z żylakami, pamiętajmy o aktywności fizycznej. Kiedy tylko możemy, spacerujmy lub jeździjmy na rowerze.

Pozostałe sposoby na bolące żylaki na nogach

Nieprzyjemne objawy towarzyszące żylakom łydek czy ud złagodzi także… ocet jabłkowy! Zawarte w nim kwasy: mlekowy, cytrynowy i oczywiście octowy, witaminy oraz składniki mineralne poprawiają stan naczyń krwionośnych, obkurczając je i regulując przepływ krwi. Dzięki temu niwelują ból żylaków nóg oraz opuchliznę. Wystarczy raz dziennie, np. wieczorem, masować nogi w kierunku serca z użyciem octu jabłkowego, aby zauważyć efekty.

Należy pamiętać, że domowe sposoby na ból żylaków można stosować jedynie wspomagająco i nic nie zastąpi terapii zalecanej przez lekarza specjalistę. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do rozwoju groźnych powikłań, które w skrajnych przypadkach zagrażają życiu pacjenta! Właśnie dlatego choroby tej nie można ignorować.

Źródła:

  • Kózka M., Rożnowska K., "Sposób na żylaki", Kraków, 2009, ISBN: 978-83-883-9119-4

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…