Masaż klasyczny - wskazania i przeciwwskazania

Na samą myśl o masażu wielu osobom pojawia się uśmiech na twarzy. Masaż to bowiem niesamowity relaks i odprężenie. Jednak jego główną funkcją jest leczenie stanów zapalnych mięśni, przykurczy czy nawet nerwic. Poniżej przedstawiamy dokładne wskazania i przeciwwskazania do masażu klasycznego, a także techniki w nim stosowane. Warto je poznać zanim uda się do gabinetu.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Stworzony przez doktor Katarzynę Gorzelak-Kostrzewską i Centra Medyczne Medicover raport "Praca. Zdrowie. Ekonomia" donosi, że co czwarta osoba odwiedzające przychodnie Medicover w latach 2009-2013 trafiała do nich z powodu bólów pleców, krzyża bądź urazów narządów ruchu. Łącznie w placówkach z powyższych przyczyn w 2009 roku pojawiło się 120 pacjentów, a w 2013 roku - aż 180 pacjentów. Z kolei dane ZUS, na podstawie których opracowano raport "Zdolni do pracy" mówią, że  trzecim najczęstszym powodem, dla którego Polacy chodzą na zwolnienia lekarskie, są choroby tkanki łącznej, układu mięśniowego oraz układu kostno-stawowego. Warto zaznaczyć, że wyprzedziły one już nawet choroby układu oddechowego.

Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe dźwiganie ciężarów, zła postawa ciała na co dzień czy przewlekły stres to tylko niektóre z nich. Do tego należy  dodać chodzenie w butach na zbyt wysokich obcasach, spanie w złej pozycji i na zbyt miękkim łóżku czy zmiany chorobowe. By zminimalizować ich skutki, warto skorzystać z masażu klasycznego.

Kiedy warto skorzystać z masażu klasycznego?

Masa klasyczny wykonuje się zwłaszcza w przypadku bólów pleców, karku i mięśni, w napięciowych bólach głowy i niewydolności krążenia. Jego zalety docenią sportowcy: zarówno przed treningiem, gdzie masaż rozgrzeje mięśnie, jak i po intensywnym wysiłku czy urazach, gdzie pomoże w regeneracji tkanek. Wskazaniami do niego są także obrzęki, przykurcze, napięciowe bóle głowy i schorzenia reumatyczne. Dodatkowo, jako że masaż klasyczny doskonale oddziałuje na psychikę, często jest wykorzystywany w depresji, stanach lękowych, nerwicach czy przy długotrwałym przemęczeniu.

Kto nie powinien poddawać się masażowi klasycznemu?

Masaż klasyczny to naturalna i bezpieczna forma terapii. Jednak istnieje szereg sytuacji, w których odradza się jego wykonywanie lub też zaleca się szczególną ostrożność. Te sytuacje to m.in. ciąża, krwawienie okresowe, stany zapalne żył i znacznie podwyższona temperatura ciała. Przeciwwskazaniami są również zmiany skórne (zwłaszcza ropne), tętniaki, krwiaki i naczyniaki oraz gruźlica kości. Jeśli cierpi się na nerczycę, problemy z krzepnięciem krwi, tętnicze nadciśnienie czy zaawansowaną miażdżycę, także lepiej omijać gabinet masażysty. Podobnie w przypadku zapalenia nerwów obwodowych, niewyleczonych nowotworów, niedawnych zawałów i osteoporozie w zaawansowanym stadium.

Techniki masażu klasycznego

Gdy u danego pacjenta zostaną wykluczone powyższe przeciwwskazania, fizjoterapeuta rozpoczyna wykonywanie masażu klasycznego. Pierwszą (i także ostatnią) z technik, która jest tu wykorzystywana, to głaskanie o określonym stopniu natężenia: lekkim, średnim bądź mocnym. Może być one wykonywane całą wewnętrzną stroną dłoni, zaciśniętą pięścią bądź innymi fragmentami dłoni. Po głaskaniu przychodzi czas na rozcieranie tkanek za pomocą kolistych ruchów (spiralnych bądź miejscowych). Specjalista skupia się zwłaszcza na miejscach przechodzenia brzuśców mięśniowych w ścięgna oraz na miejscach ścięgnowych przyczepów.

Kolejne kroki w masażu klasycznym to wyciskanie (wzdłuż całego masowanego odcinka ciała, o stałym nasileniu) i ugniatanie, które jest zazwyczaj najdłuższą częścią masażu. W trakcie ugniatania mięsień jest chwytany i dąży się do jego odciągnięcia od kostnej części, co uelastycznia ścięgna, powięź i mięśnie. Równie ważnym ruchem jest oklepywanie, czyli szybkie, dynamiczne uderzanie w tkankę mięśniową. Jest to bardzo intensywna część całego masażu, którą zazwyczaj pomija się u seniorów i najmłodszych pacjentów. Ostatnie trzy techniki to wibracja (aktywizuje mięśnie poprzecznie prążkowane i gładkie, pobudza mięśniowe włókna, przyspiesza spalanie materii i podnosi ciśnienie krwi), roztrząsanie i wałkowanie.

Ceny masażu klasycznego

W Gabinecie Masażu Alan Med z Krakowa (ulica Przybyszewskiego 1/2) za godzinny masaż klasyczny zapłaci się 120 złotych. Zabieg o tej samej długości w Klinice Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej La Perla „Łowicka” z Warszawy (ulica Łowicka 21b/1) to wydatek 190 złotych, a w Gabinecie Masażu i Odnowy Biologicznej Bantu (Rzeszów, ulica Reformacka 3) - 160 złotych.

Jak wygląda wizyta w gabinecie masażu?

Aby masaż klasyczny był w pełni skuteczny, przed jego wykonaniem specjalista musi porozmawiać z pacjentem o jego stanie zdrowiach, dolegliwościach i oczekiwaniach. Tylko mając tę, wiedzę może przejść do właściwego masażu, który trwa średnio 40-50 minut. Pozostały czas poświęcany jest natomiast na oczyszczanie skóry osoby masowanej, usunięcie z niej oliwki i krótką rozmowę z pacjentem na temat odczuć obecnych i tych, które mogą go dotykać bezpośrednio po masażu.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Masaże

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…