Plastyka powiek - zabieg o spektakularnych efektach. Rozmowa z drem n. med. Dominikiem K. Boligłową

Plastyka powiek - zabieg o spektakularnych efektach. Rozmowa z drem n. med. Dominikiem K. Boligłową

Przyczyną, dla której pacjenci decydują się na operację plastyczną powiek, jest zwiotczała skóra w tym obszarze. Zabieg znacząco poprawia jego wygląd, odmładza spojrzenie i sprawia, że wygląda ono na bardziej wypoczęte. Co trzeba wiedzieć o plastyce powiek? Sekrety procedury odkrywa przed nami dr n. med. Dominik K. Boligłowa z ArtClinique.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Kliniki.pl: Dla kogo jest przeznaczona plastyka powiek?

Dr n. med. Dominik K. Boligłowa: Zacznijmy od tego, że plastyka powiek może być zabiegiem koniecznym z punktu widzenia medycznego - dotyczy to osób, u których nastąpiło zmniejszenie lub zawężenia pola widzenia wskutek nadmiaru skóry i osłabienia tkanek podskórnych na powiece górnej. W praktyce wygląda to w ten sposób, że część mięśnia okrężnego oka lub przegroda oczodołowa są słabe, a tłuszcz znajdujący się za nimi naciska na nie, powodując w konsekwencji rozciągnięcie skóry. Również sama skóra może być wiotka i mieć własną tendencję do utraty elastyczności. Zwiotczonej skóry może być z kolei tak dużo, że przysłania ona pole widzenia. Takie przypadki należą jednak do mniejszości, bo „lwia większość“ pacjentów decyduje się na taki zabieg głównie z przyczyn estetycznych.

Gdy skóra powieki górnej lub dolnej jest mocno pomarszczona, oczy wydają się małe lub zmęczone. Na zabieg decydują się osoby w różnym wieku - w większości to oczywiście osoby starsze, ale nie brakuje również 30-latków, którzy, najczęściej z przyczyn wrodzonych, mają po prostu wiotką skórę.

Na czym dokładnie polega zabieg na opadające pwieki?

- Plastyka powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry i odtworzeniu naturalnych anatomicznych proporcji tej okolicy. Jeżeli nadmiar skóry na powiekach nie wynika jedynie z jej zwiotczenia, ale też z osłabienia tkanek podskórnych, usuwamy również ich nadmiar, a także wzmacniamy je, aby zapobiec ponownemu opadnięciu. Bardzo często łączymy ten zabieg z jednoczesnym liftingiem brwi. Plastyka powiek dolnych jest zabiegiem bardziej złożonym i może być wykonana dwojako: zarówno poprzez cięcie na spojówce, jak i przez cięcie na powiece. W tym wypadku nie zawsze usuwamy tłuszcz, czasem jedynie go przemieszczamy, aby wypełnić i złagodzić brzeg oczodołu lub pozbyć się tzw. “doliny łez”.

Przy zabiegu plastyki powiek dolnych u osób z niewystarczająco elastyczną tarczką, czyli “rusztowaniem“ powieki, istnieje ryzyko wywinięcia się jej na zewnątrz. Aby temu zapobiec, u pacjentów o takim ryzyku wykonujemy dodatkowo kantopeksję lub kantoplastykę. Zabieg ten koryguje oznaki starzenia, wzmacniając powiekę poprzez przymocowanie jej bocznego brzegu do kostnego brzegu oczodołu.

Na jakie efekty pozabiegowe można liczyć i jak długo się one utrzymują?

- Po ustąpieniu obrzęku efekt często jest wręcz spektakularny. Twarz wygląda młodziej, a oczy wydają się bardziej otwarte i mniej zmęczone. Rezultat utrzymuje się przez wiele lat, ale zależy on też od właściwości tkanek pacjenta. Jak po każdym zabiegu chirurgii plastycznej, można na pewno liczyć na długotrwałe efekty.

Ważne: Po operacji powiek efekt utrzymuje się przez wiele lat.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu na powieki?

- Plastykę powiek wykonujemy w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu pacjenci wracają do domu 1-2 godziny po operacji. Przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu pacjent powinien w miarę możliwości chłodzić oczy, a przez pierwszy tydzień dobrze jest unikać pozycji leżącej. Oznacza to, że wskazane jest spanie w pozycji półsiedzącej. Ma to na celu zmniejszenie obrzęku. Ponadto, również w okresie pierwszego tygodnia, zalecam żele i maści chroniące oraz nawilżające rogówkę. Po 4-8 dniach zdejmujemy szwy i jest to moment, w którym pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych czynności, zalecam jednak noszenie maleńkich plasterków na powiekach jeszcze przez jakiś czas. Siniaki z reguły znikają po 1- 3 tygodniach, a obrzęk zmniejsza się w 90% podczas pierwszych 2 do 8 tygodni po zabiegu.

Jakie są przeciwwskazania do plastyki powiek?

- Bardzo często przychodzą do mnie pacjenci w sprawie korekty powiek górnych, a wychodzą z podniesionymi brwiami lub brwiami i powiekami jednocześnie - niskie osadzenie brwi lub opadnięcie brwi mogą stanowić bowiem przeciwwskazania do korekcji powiek górnych. Wówczas koryguję najpierw brwi lub jednocześnie brwi i powieki. Korekcja samych powiek byłaby w takiej sytuacji błędem, a nawet zaciągnęła brwi jeszcze bardziej w dół. Natomiast podniesienie brwi pośrednio podnosi też powiekę. Również poprzez sam fakt przesunięcia mięśnia okrężnego oka do góry, powieka staje się optycznie lżejsza.

Wszystkie asymetrie powiek i oczu również powinny być dobrze przebadane, gdyż mogą świadczyć o osłabieniu np. mięśnia dźwigacza lub Muellera. Wówczas konieczna jest korekta funkcjonalna tych mięśni, a nie blefaroplastyka. Relatywnym przeciwwskazaniem jest też osłabienie elastyczności tarczki, wspomnianego już „rusztowania“ powieki.

Jak przy każdym zabiegu chirurgicznym, przeciwwskazane jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew, w tym wszechobecnych suplementów.

Dr n med. Dominik K. Boligłowa przyjmuje pacjentów w krakowskiej klinice ArtClinique (ul. Krakowska 39).


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Karolina 3 lata temu

O kurcze, słyszalam o tym. Narazie robiłam tylko lifting w ESDERM we Wrocławiu i myślałam, że raczej na tym poprzestanę, ale to wydaje się być ciekawe... Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…