Usuwanie blizn laserem frakcyjnym CO2

Blizny, szczególnie te na twarzy i odsłoniętych częściach ciała, mogą być przyczyną kompleksów. Nic dziwnego, że zabiegi korekcji defektów skóry powstałych w wyniku zaburzeń gojenia się urazów i stanów zapalnych cieszą się dużym powodzeniem. Świetne efekty w takich przypadkach przynosi m.in. laser frakcyjny.

Data aktualizacji
Czas czytania
7 min.

Blizna na skórze to ślad po przebytym zranieniu lub stanie zapalnym. Większość blizn powstałych w wyniku niewielkich i płytkich urazów znika z czasem bez śladu. Niektóre jednak, zwłaszcza te związane z zaburzeniami gojenia, mogą być duże, przerośnięte, dawać dolegliwości bólowe, a nawet prowadzić do zaburzenia ruchomości stawów, jeśli umiejscowione są np. na dłoniach. Lekarze wyróżniają kilka rodzajów blizn, a dzięki tej klasyfikacji łatwo można dobrać sposób pielęgnacji, leczenia blizny lub jej usunięcia. Blizna zwykła jest początkowo zgrubiała, twarda, swędząca. Z czasem struktura blizny staje podobna do struktury otaczającej ją skóry i zyskuje naturalny kolor. Taka blizna nie wymaga korekcji, chyba, że umiejscowiona jest w widocznym miejscu na twarzy.

Blizna przerosła powstaje w wyniku zaburzeń procesów gojenia się i nadmiernego tworzenia się tkanki łącznej. Taka blizna wypełniona jest twardą i mało elastyczną tkanką łączną. Zwykle jest wypukła i wystaje ponad poziom skóry. Bliznowiec, czyli blizna keloidowa utworzony jest z mocno przerośniętej, grubej i twardej tkanki łącznej. Charakteryzuje się różową barwą, może być bolesny przy ucisku i znacznie wystaje poza obszar zranienia skóry. Zaburzenie to często występuje rodzinnie.

Blizny potrądzikowe

Blizna zanikowa (atroficzna) powstaje, jeśli w miejscu uszkodzenia skóry nie doszło do wytworzenia wystarczającej ilości kolagenu. Przyjmuje postać niewielkiego dołka z zapadniętym fragmentem osłabionej tkanki łącznej. Taki rodzaj blizn jest częsty u osób cierpiących na trądzik oraz jako pamiątka po ospie wietrznej. Metodę usunięcia blizny dobiera się w zależności od jej rodzaju. W leczeniu blizn zanikowych stosuje się najczęściej laser frakcyjny, a w bliznach przerosłych najlepsze efekty przynosi laser neodymowy (Nd:YAG) oraz erbowy (Er:YAG).

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem frakcyjnym

Lasery frakcyjne są nowością w medycynie estetycznej. W 2001 roku Rox Anderson przedstawił projekt fototermolizy frakcyjnej. W 2003 roku zespół doktora Misbaha Huzaira przetestował prototypowe urządzenie i sposób działania nowej metody terapii, a już w 2004 roku Dieter Manstein udoskonalił technikę zabiegową na tyle, że możliwe było skonstruowanie odpowiedniego urządzenia i wprowadzenie go na rynek.

Obecnie lasery frakcyjne są metodą z wyboru w leczeniu blizn trądzikowych. Wiele jest badań klinicznych świadczących o bardzo dobrych wynikach leczenia blizn atroficznych. Wśród nich znajdują się wyniki badania przeprowadzonego przez zespół lekarzy z Kliniki Dermatologii w Hanyang University College of Medicine w Seulu. Badacze donoszą, że zastosowanie frakcyjnego lasera CO2 przyniosło bardzo dobre efekty pomimo, że część pacjentów przyjmowała w trakcie leczenia izotretynoinę w dawce od 10 do 60 mg na dobę. U wszystkich pacjentów obserwowano prawidłowe gojenie się, a dolegliwości po zabiegu miały niewielkie nasilenie i ustąpiły samoistnie. U żadnego z pacjentów nie odnotowano zaburzeń w postaci blizny przerostowej lub keloidu.

Skuteczność lasera frakcyjnego w usuwaniu różnego rodzaju blizn

Laserowe usuwanie blizn

Wiele badań klinicznych poświęconych jest wykorzystaniu laserów frakcyjnych również w innych rodzajach blizn. Zespół lekarzy pod kierunkiem doktora Millera z Kliniki Chirurgii Dermatologicznej z Pensylwanii w USA przeprowadził interesujące badanie kliniczne. W badaniu wzięli udział pacjenci po zabiegach chirurgicznych z powodu usunięcia nowotworów nieczerniakowych na twarzy. Do badania włączono osoby posiadające blizny o długości co najmniej 4 cm. Leczenie laserem frakcyjnym CO2 rozpoczęto w dniu usunięcia szwów. Badanie miało na celu ocenę, czy wczesna laseroterapia poprawia wygląd blizny w okresie późniejszym. Każda z blizn była podzielona na dwie części – leczoną i nieleczoną, a oceny dokonano po 12 tygodniach. Ocena wykowywana przez chirurga według skali Vancouver nie wykazała istotnych różnic pomiędzy blizną leczoną i nieleczoną, ale ocena dokonana przez pacjentów w oparciu o wizualną skalę analogową wykazała, że wygląd blizny poddanej laseroterapii był znamiennie statystycznie lepszy niż blizny nieleczonej.

Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Północnej Karolinie w USA poddali laseroterapii pacjentów z przerostowymi bliznami pooparzeniowymi. Laser frakcyjny CO2 stosowany był w celu redukcji twardości blizny oraz w celu poprawy jej wyglądu. Znaczącą poprawę zaobserwowano zarówno po zakończeniu leczenia, jak i po dwóch latach obserwacji. Wyniki badania zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Annals of Surgery.

Doktor Elaheh Haftbaradaran z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Isfahan w Iranie donosi o bardzo dobrych efektach leczenia blizn u pacjentów, którzy przebyli leiszmaniozę. Choroba ta wywoływana jest przez pasożyty przenoszone poprzez ukąszenie samic muchówek i pozostawia szpecące blizny w miejscu ukąszenia owada.

Lasery frakcyjne CO2

Laser frakcyjny CO2 należy do grupy laserów ablacyjnych. Jego działanie polega na uszkodzeniu naskórka i skóry, a następnie jej złuszczeniu. Laser wytwarza wiązkę strumieni impulsów światła o mikroskopijnej średnicy, które wnikają w głąb skóry i pochłaniane są przez zawartą w tkankach wodę. Zjawisko fototermolizy powoduje natychmiastowe podgrzanie wody i jej odparowanie. Wydzielone ciepło uszkadza otaczające tkanki, w tym komórki i włókna kolagenowe. Uraz jest impulsem do intensywnych procesów regeneracji, odbudowy skóry i tworzenia się nowych włókien kolagenu. Ogromną zaletą lasera frakcyjnego, jest to, że nie uszkadza całej powierzchni skóry. Jego głowica działa podobnie jak prysznic – strumienie światła laserowego pozostawiają pomiędzy sobą fragmenty nienaruszonej skóry, dzięki temu mikro uszkodzenia goją się szybko.

Wielu producentów oferuje lasery frakcyjne CO2. W Polsce bardzo popularny jest Laser Mosaic eCO2™ produkowany przez firmę Lutronic. Podczas zabiegu wykonuje średnio do 300 a nawet 400 mikroskopijnych dziurek głębokich na 2-3 mm na 1 cm2 skóry. Urządzenie to generuje światło laserowe o długości fali 10.63μm. Wyróżnia się niezwykle wąską wiązką światła (120um), bardzo krótkim czasem impulsu, dużą mocą i posiadaniem dwóch trybów skanowania. Laser frakcyjny CO2 Coherent produkowany przez amerykańską firmę Coherent wyróżnia się dużą elastycznością. Może pracować z trybie skanowania z ultra pulsowaniem wykonując do 400 punktów na 1 cm2 lub w trybie normalnym. Energia impulsu waha się w granicach od 5 mJ do 100 mJ na każdy punkt. Długość fali światłą laserowego wynosi od 10.57μm do 10.63μm. Bezpieczeństwo i skuteczność tego urządzenia potwierdzone zostało przyznaniem Unijnego Certyfikatu Urządzenia Medycznego CE. Firma Alima Lasers produkuje urządzenie Pixel CO2. Laser ten posiada długość fali 10.63μm, długość trwania impulsu 50-1000 μs.

Firma Cynosure produkuje urządzenie Smart Skin o długości trwania impulsu od 1 do 20 ms. Urządzenie to ma regulowany poziom mocy i głębokości ablacji. Firma DEKA oferuje SmartXide DOT o długości trwania impulsu od 200 do 2000 μs i długości fali światła laserowego 10.63μm. Poza tym lasery frakcyjne produkuje firma Ellman (urządzenie Ellumine Fractional CO2 Laser System), firma Focus Medical (NaturaLaser CO2), firma Hironic Co. (laser frakcyjny MIXEL), firma ILOODA Co (laser Fraxis), firma LASERING (urządzenie MiXio SX), Lumeris (UltraPulse Active FX, Deep FX, Scaar FX oraz Acupulse Multimode), Palomar (Starlux 500 Platform). Z pewnością nie wymieniono tutaj wszystkich urządzeń laserowych, ale ten krótki przegląd daje wyobrażenie, jaką popularnością cieszy się terapia laserem frakcyjnym.

Przebieg zabiegu z wykorzystaniem lasera CO2

Sam zabieg usuwania blizny jest dość prosty, ale cały proces leczenia jest długotrwały. Zwykle przeprowadza się kilka sesji zabiegowych, co pozwala uzyskać optymalny efekt kosmetyczny. Zabieg rozpoczyna nałożenie środka znieczulającego na skórę. Po znieczuleniu skórę się oczyszcza, odkaża i naświetla wiązką światła laserowego. W czasie zabiegu stosuje się dodatkowe ochładzanie skóry strumieniem zimnego powietrza. Po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości bólowe, zaczerwienienie i obrzęk. Skóra jest ciepła i szorstka. W ciągu kilku dni po zabiegu następuje intensyfikacja procesów odnowy i odbudowy uszkodzonej skóry, a potem jej złuszczenie. Następny zabieg można wykonać upływie czterech tygodni, a więc zakończeniu pełnego cyklu regeneracji komórek.

Działanie niepożądane i powikłania występują dość rzadko. Ryzyko ich wystąpienia zmniejsza prawidłowa pielęgnacja skóry i długookresowe stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Przez 24 godziny po zabiegu skóry nie należy moczyć, natomiast można ją ochładzać za pomocą zawiniętych w sterylną gazę coldpacków. Od drugiego dnia na skórę należy nakładać krem na bazie wazeliny i stosować go kilka razy dziennie przez 3-5 dni, aby przyspieszyć gojenie i zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznych. Po trzech dniach można już korzystać z prysznica i nakładać delikatny makijaż, ale poleca się unikać kosmetyków zawierających alkohol przez kolejne dwa tygodnie.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

jpaulina 5 lata temu

Laser to jedyny skuteczny sposób. Nie wierzmy w kremy, maseczki i inne cuda wianki. Takie wgłębienia, dołki na cerze usunie tylko laser. Mnie pomógł najbardziej laser fraxel dual, wykonywałam w klinice Krajewski, polecam, gydyby ktoś szukał dobrej kliniki Odpowiedz

michalina 5 lata temu

mnie na usunięcie blizn pomogły zabiegi w klinice krajewski w warszawie. Bardzo dobrzy specjaliści dermatolodzy. Bałam się bo to cera, ale wszystko poszło bezproblemową i wyrównało się blizny zanikły :) Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Laserowe usuwanie blizn

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…