Co to jest Disulfiram?

Uzależnienie od alkoholu należy do najczęstszych chorób kwalifikujących się do zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Bez wątpienia alkoholizm stanowi jedną z najbardziej dotkliwych społecznie zaburzeń polegających na nadużywaniu substancji psychoaktywnych. Skuteczna terapia uzależnienia alkoholowego jest bardzo złożona i często pacjent sam nie daje sobie rady z nałogiem. Jako uzupełnienie terapii pomocne bywa leczenie farmakologiczne.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Disulfiram, szerzej znany jako Esperal jest obecnie najbardziej znanym środkiem farmakologicznym powodującym "uczulenie" na alkohol. Historia tej substancji i jej zastosowania w lecznictwie uzależnień sięga końca lat 40-tych XX wieku, kiedy to duńscy lekarze wprowadzili disulfiram jako wsparcie psychoterapii w leczeniu alkoholizmu. Co ciekawe substancja ta była dobrze znana już wcześniej, bowiem w latach 30-tych używano jej z powodzeniem w zakładach wulkanizacyjnych do  przyspieszania tego procesu. A kilka lat później zyskała popularność jako silny środek przeciwpasożytniczy.

Czym jest Disulfiram?

Disulfiram (DSF) to związek organiczny, a dokładnie disiarczek bis(dietylotiokarbamoilu) i należy do grupy ditiokarbaminianów. Przy samodzielnym spożyciu tej substancji nie wpływa on w żaden istotny sposób na organizm spożywającego, jednak kiedy dochodzi do połączenia jej z alkoholem dochodzi do bardzo nieprzyjemnych dla organizmu następstw. Disulfiram bowiem jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ALDH), czyli ważnego dla metabolizmu alkoholu enzymu. A dokładnie alkohol etylowy w organizmie człowieka przy pomocy dehydrogenazy alkoholowej rozkładany jest do toksycznego aldehydu octowego, który z kolei dzięki dehydrogenazie aldehydowej rozkładany jest do mniej szkodliwego kwasu octowego. Tak więc w przypadku połączenia disulfiramu z alkoholem, niemożliwa jest przemiana aldehydu w kwas octowy, co wiąże się z jego kumulacją w tkankach organizmu. Nierozkładany aldehyd octowy wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak:

  • tętniący ból głowy
  • uderzenia gorąca
  • kołatanie serca
  • nudności i wymioty

W przypadku dłuższego hamowania enzymu ALDH może wywołać niebezpieczne dla życia zaburzenia rytmu serca, a nawet zapaść. Stopień nasilenia objawów jest proporcjonalny do ilości spożytego alkoholu i utrzymują się zazwyczaj przez okres 30 - 60 minut lub nawet kilku godzin w przypadku spożycia większej ilości.

Disulfiram w leczeniu alkoholizmu

Powyższe właściwości pozwoliły wykorzystać disulfiram w terapii uzależnienia od alkoholu. Disulfiram jako środek farmakologiczny funkcjonuje w dwóch formach, a mianowicie w formie doustnej (Anticol) oraz w formie wszywanego podskórnie implantu (Esperal). Obie formy podania zaliczane są do tak zwanej terapii awersyjnej, czyli terapii opierającej się na poczuciu lęku przed konsekwencjami spożycia alkoholu w przypadku jednoczesnego przyjmowania disulfiramu. Obawa przed niepożądanymi objawami może powstrzymać pacjenta od spożycia alkoholu, co za tym idzie pomóc w terapii uzależnienia. Niemniej zaznaczyć należy, iż powodzenie terapii uzależnienia od alkoholu leży w głównej mierze w woli chorego i jego motywacji do walki z nałogiem. Terapia disulfiramem jest przeprowadzana jedynie za zgodą pacjenta i pod opieką lekarza. W przypadku terapii Esperalem pacjentowi zostaje zaszytych podskórnie kilka sterylnych tabletek, które przez cały czas uwalniają substancję (disulfiram) do organizmu. Jednorazowa terapia trwa przez okres około 8 miesięcy i może być powtarzana. 

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wszycie Esperalu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…