Co to jest laparoskopia diagnostyczna z chromoskopią

Laparoskopia z chromoskopią jest procedurą diagnostyczną w ginekologii, wykorzystywaną do oceny stanu jajowodów, których niedrożność bywa jedną z częstszych przyczyn niepłodności po stronie kobiety. Pozwala na bezpośrednią wizualizację i postawienie trafnej diagnozy, w razie potrzeby daje także możliwość wykonania natychmiastowego leczenia operacyjnego.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Mianem laparoskopii określa się zarówno procedurę diagnostyczną, jak i zabieg operacyjny przeprowadzany za pomocą laparoskopu – rodzaju wziernika, wprowadzanego przez niewielkie nacięcie powłok brzusznych oraz wyposażonego w źródło światła i kamerę przekazującą obraz na zewnętrzny monitor.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Badanie laparoskopowe, umożliwiające wizualną ocenę narządów wewnętrznych, szczególną rolę odgrywa w ginekologii – gdzie wykorzystywane jest m.in. w przypadku podejrzenia mięśniaków macicy, guzków, torbieli w jajnikach, endometriozy lub ciąży pozamacicznej. Wykonanie laparoskopii jest również jednym z kluczowych etapów leczenia niepłodności – w sytuacji wykrycia dysfunkcji budowy lub działania narządu (np. niedrożności jajowodów) możliwe jest natychmiastowe przeprowadzenie zabiegu chirurgii laparoskopowej.

Laparoskopia – przygotowania i przebieg zabiegu

Zabieg laparoskopii poprzedza wykonanie wstępnych badań jak w przypadku "zwyczajnej" operacji. Należą do nich m.in. morfologia krwi, wskaźnik krzepnięcia krwi, stężenie białka w surowicy, EKG i inne. Przed zabiegiem podaje się pacjentce również ok. 1 litra płynów krwiozastępczych.

Procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, więc podczas badania nie odczuwa się dolegliwości bólowych. Przez niewielkie, kilkunastomilimetrowe nacięcie powłok jamy brzusznej pod pępkiem wprowadzana jest kaniula przez która następnie wprowadza się laparoskop i, w razie potrzeby, inne instrumenty chirurgiczne. W czasie zabiegów laparoskopowych za pomocą jednego z przyrządów, zwanego trokarem, wprowadza się do wnętrza brzucha poprzez specjalną igłę dwutlenek węgla w celu wytworzenia odmy otrzewnowej. Gaz unosi powłoki brzuszne do góry oraz „rozpycha” jelita pozwalając na lepsze uwidocznienie narządów, stworzenie większego pola manewru wewnątrz jamy brzusznej znacznie ułatwiając manipulację narzędziami oraz umożliwiając lepszą obserwację wykonywanych wewnątrz czynności. Po zakończonym zabiegu nacięcia są zamykane szwami wchłanialnymi lub specjalnymi chirurgicznymi plastrami.

W przypadku diagnostyki niepłodności u kobiet, która w 30-40% przypadków spowodowana jest tzw. czynnikami jajowodowymi, często przeprowadza się laparoskopię diagnostyczną w połączeniu z chromoskopią (zwaną niekiedy kolorografią), czyli podaniem do macicy odpowiedniego barwnika i obserwowanie jego przepływu przez jajowody poprzez specjalny tor wizyjny umieszczony wewnątrz jamy brzusznej. Jest obecnie najdokładniejszy sposób oceny wyglądu i funkcji (drożności) jajowodów.

Podstawową zaletą diagnostyki laparoskopowej jest rozpoznanie schorzeń trudnych do zdiagnozowania przy użyciu innych metod. Nie bez znaczenia jest również możliwość przeprowadzenia ewentualnego zabiegu bez rozległego rozcinania powłok brzusznych (jak w przypadku klasycznej operacji) oraz minimalne blizny pozabiegowe, praktycznie niewidoczne dla osób postronnych i ograniczony do minimum czas rekonwalescencji.

Laparoskopia diagnostyczna z chromoskopią
- kliniki w
Sprawdź ofertę »Dodaj komentarz

Asymetria powiek - kiedy potrzebna jest operacja?

Asymetria powiek - kiedy potrzebna jest operacja?

Choć często na pierwszy rzut oka tego nie widać, żadna twarz nie jest idealnie symetryczna. U niektórych osób różnice są zauważalne bardziej, a u innych mniej i nie ma w tym niczego nienaturalnego. Czasami jednak asymetria jest na tyle duża,...