Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Niedawno w świecie medycyny pojawiła się nowa metoda leczenia wykorzystująca krew pacjenta, a dokładniej jej składową zwaną osoczem bogatopłytkowym. Terapia ta wspomaga naprawę, regenerację oraz biostymulację tkanek. Uznawana jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod medycyny niechirurgicznej.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet Rich Plasma – PRP), znane również pod nazwą „czynniki wzrostu” (ang. Growth Factors) to część krwi odpowiedzialna za procesy gojenia się tkanek. Tworzy ją skoncentrowana objętość płytek krwi, zwanych trombocytami, pływających z niewielkiej ilości osocza. Trombocyty inicjują proces krzepnięcia krwi, w wyniku którego powstaje skrzep w miejscu uszkodzonej tkanki. Od 10 lat PRP wykorzystywane jest z powodzeniem w ortopedii, medycynie sportowej i rekonstrukcyjnej oraz stomatologii. Ponadto coraz częściej metoda ta stosowana jest w medycynie estetycznej jako sposób na wygładzenie zmarszczek, odżywienie i nawilżenie skóry.

Jak uzyskuje się osocze bogatopłytkowe?

W gabinecie lekarskim lekarz lub pielęgniarka pobiera do specjalnej probówki od 6 do 60 ml krwi pacjenta. Następnie probówka ta umieszczana jest w wirówce. Po kilkunastominutowym procesie wirowania oddzielają są trzy warstwy płynów. Idąc od dołu pierwszą jest warstwa erytrocytów, druga to osocze bogatopłytkowe PRP, a trzecia na samej górze to zwykłe osocze. PRP odciągane jest do osobnej strzykawki i w takiej formie jest gotowe do podania pacjentowi.

Na czym polega działanie osocza bogatopłytkowego?

Płytki krwi, czyli trombocyty, zawarte w osoczu bogatopłytkowym uwalniają siedem podstawowych czynników wzrostu odpowiedzialnych za procesy gojenia tkanek oraz białka adhezyjne odpowiedzialne za przyleganie komórek do siebie. Jak tłumaczy dr n.med. Łukasz Nagraba z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, czynniki wzrostu aktywują szlak sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, a w konsekwencji ekspresję odpowiednich genów. Jednak nie wnikają do komórki, przez co nie mają wpływu na jej mutację, a jedynie stymulują normalny proces gojenia.

W zależności od terapii osocze bogatopłytkowe podawane jest w różny sposób. W ortopedii i medycynie sportowej PRP najczęściej podawane jest pod kontrolą USG w miejsce uszkodzonej tkanki bezpośrednio w ubytek naderwanego mięśnia , więzadła lub ścięgna. W zespołach przeciążeniowych takich jak łokieć tenisisty czy golfisty, ból ścięgna Achillesa lub kolano skoczka osocze wstrzykiwane jest w miejsce największego bólu określonego w badaniu palpacyjnym. Istotny jest fakt, że w roku 2011 Światowa Agencja Antydopingowa WADA (World Anti Doping Agency) uznała, że mimo iż PRP zawiera czynniki wzrostu, leczenie tą terapią nie jest zabronione.

W medycynie estetycznej PRP podawane jest przy zastosowaniu techniki mezoterapii, płytko nakłuwając skórę w niewielkich odstępach, albo liniowo wypełniając tkankę wzdłuż fałdu skórnego, bruzdy lub zmarszczki. Czynniki wzrostu stymulują namnażanie komórek macierzystych i fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu, ujędrniającego tkanki. W leczeniu łysienia osocze aplikowane jest przez nakłuwanie powierzchni skóry głowy w odstępach 2-3 cm.

W stomatologii, chirurgii szczękowej i implantologii osocze bogatopłytkowe wstrzykiwane jest w rany pozabiegowe. Przyspiesza to proces tworzenia kości oraz gojenia tkanek przyzębia, co daje lepszy wynik zabiegu. Dodatkowo wytwarzany jest allogenny klej tkankowy uzyskany z osocza, chlorku wapnia i trombiny, tworząc żelowy konglomerat zabezpieczający ranę.

Zabieg z użyciem PRP nazywany jest też Autologiczną Odnową Komórkową (ACR – Autologous Cellular Regeneration), ponieważ do regeneracji komórek dochodzi poprzez działanie czynników wzrostu pobranych z krwi pacjenta. W związku z tym jest to terapia całkowicie bezpieczna. Koszt terapii osoczem bogatopłytkowym wynosi ok. 1000zł.

Źródło: czytelniamedyczna.pl, czynnikiwzrostu.pl

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Karol 6 lata temu

Osocze to super sprawa. Moja babcia miała wstrzykiwane biodra, bo ma zwyrodnienia, ale na operację nie chce i teraz po tym dużo lepiej chodzi i mówi, że też mniej ją boli. Za to przed tym to brała bardzo dużo przeciwbólowych i ledwo chodziła po domu. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Osocze bogatopłytkowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…