Co to jest stulejka?

Stulejka jest schorzeniem męskiego narządu rodnego, które nie leczone prowadzi do licznych powikłań - od częstych, uciążliwych infekcji napletka i żołędzi po złośliwe nowotwory prącia. Szacuje się, że na świecie problem stulejki dotyczy 8% chłopców w wieku 6 lat i 1 % chłopców 16-letnich. Wczesne rozpoznanie problemu i odpowiednie postępowanie terapeutyczne umożliwia zupełne wyleczenie i uniknięcie niebezpiecznych następstw tego problemu.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Stulejka (z greckiego phimosis) to schorzenie napletka uniemożliwiające bądź utrudniające jego odprowadzenie z żołędzi prącia, co skutkuje trudnościami w utrzymaniu higieny intymnej, problemami z oddawaniem moczu, dysfunkcjami seksualnymi oraz nawracającymi stanami zapalnymi napletka i żołędzi, a w dłuższej perspektywie, brzy braku leczenia prowadzi do rozwoju raka prącia.

W życiu noworodkowym występuje fizjologiczna stulejka - są to zrosty między żołędzią a napletkiem obecne u zdrowych niemowląt płci męskiej. Stopniowo, poprzez nagromadzenie się mastki (smegmy, czyli produktu złuszczających się komórek nabłonkowych) pod napletkiem oraz w wyniku powtarzalnych erekcji prącia dochodzi do samoczynnego oddzielenia się napletka od żołędzi - napletek staje się odprowadzalny. W 50% przypadków ma to miejsce przed ukończeniem 1. roku życia, a w 3. roku życia stulejka spotykana jest jedynie u 10% chłopców. Jeżeli obecność stulejki przeciąga się powyżej 3-go roku życia, stopniowo zaczynają pojawiać się nawracające stany zapalne  żołędzi i napletka (balanoposthitis) wynikające z trudnościami w utrzymaniu higieny. Częste stany zapalne powodują bliznowacenie i zwężenie napletka, co jeszcze bardziej zaciska pierścień skórny wokół żołędzi i predysponuje do powstawania kolejnych stanów zapalnych - w ten sposób zamyka się błędne koło, które należy przerwać w celu uniknięcia poważnych następstw tego schorzenia.

Stulejka może powstawać również u mężczyzn w podeszłym wieku - utrata elastyczności skóry napletka, mniejsza częstość erekcji prącia oraz ewentualne zaniedbania higieniczne i wiążące się z tym stany zapalne predysponują do rozwoju stulejki starczej.

Jakie są powikłania stulejki?

Najczęstszymi powikłaniami stulejki są wspomniane stany zapalne żołędzi i napletka. Ponadto, w miarę włóknienia i zaciskania się napletka, mogą wystąpić zaburzenia w oddawaniu moczu o typie obstrukcji (zwężenia światła cewki moczowej). Zastój moczu predysponuje z kolei do rozwoju infekcji dróg moczowych (cewki, pęcherza, moczowodów) oraz nerek, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do zaburzenia  funkcji  nerek (niewydolności). Stopniowe zacieśnianie się stulejki prowadzi do niedokrwienia żołędzi, w wyniku czego dochodzi do jej stopniowej martwicy, zakażenia (gangreny), a nawet autoamputacji. Z drugiej strony intensywne próby odprowadzenia zrośniętego z żołędzią napletka prowadzą do mikrourazów, co zwiększa ryzyko poważnych zakażeń. Jeżeli stulejkę uda się odprowadzić przy użyciu siły, może się ona zacisnąć u nasady żołędzi tworząc tzw. załupek (zadzierzgnięcie), co prowadzi do silnego bólu, istotnego niedokrwienia penisa i wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej - w przeciwnym razie niedokrwienie prącia może prowadzić do martwicy i konieczności resekcji chirurgicznej martwych tkanek.

Stulejka prowadzi również do zaburzeń seksualnych natury fizycznej - bolesne wzwody (priapismus), brak możliwości uzyskania pełnego wzwodu prącia i odbycia stosunku płciowego. Ponadto stulejka zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową (STD- sex transmitted diseases) oraz przeniesienia ich na kolejnych partnerów seksualnych - brak możliwości utrzymania higieny intymnej i gromadzenie się pod napletkiem mastki stwarza dobre warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Stulejka to także przyczyna poważnego dyskomfortu psychicznego - dysfunkcje seksualne, problemy natury higienicznej, trudności w oddawaniu moczu oraz unikanie profesjonalej pomocy medycznej ze względu na bardzo intymny charakter tego schorzenia  mogą prowadzić do wyobcowania i rozwoju zaburzeń depresyjnych bądź lękowych, zwłaszcza w okresie dojrzewania.

Nieleczona stulejka, brak możliwości utrzymania higieny i liczne nawracające stany zapalne żołędzi oraz napletka prowadzą po wielu latach do najgroźniejszego powikłania tego schorzenia, jakim jest rak prącia. Ryzyko rozwoju tego nowotworu jest wg różnych źródeł od 5 do 11 razy większe u mężczyzn z nieleczoną stulejką w porównaniu z ogólną populacją męską. Rocznie odnotowuje się w Polsce ponad 200 nowych zachorowań na ten źle rokujący nowotwór, ponadto jest on przyczyną 1 na 250 zgonów wywołanych przez choroby nowotworowe ogółem.

Źródła: Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny. PZWL 2008; www.urology.ucsf.edu; www.urology-textbook.com;  www. cancerresearchuk.org; www.medscape.com; Krajowy Rejestr Nowotworów (dane na 2009 rok)

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie stulejki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…