Czy powiększać piersi implantami przed ciążą?

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych w 2013 r. w Wielkiej Brytanii zabiegowi powiększania piersi poddało się ponad 11 tysięcy kobiet, a liczba wykonywanych zabiegów rośnie rokrocznie o ponad 10%. Na takie zabiegi decydują się zazwyczaj kobiety w wieku rozrodczym. Czy ciąża może mieć wpływ na pojawienie się komplikacji związanych z implantami?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Firmy produkujące implanty piersi spełniają rygorystyczne normy jakościowe dotyczące kontroli materiałów, procesu produkcji, pakowania i systemu dostarczania. Implanty wypełniane są wysokiej jakości silikonem lub roztworem jałowej soli fizjologicznej. Szeroka paleta rozmiarów i modeli daje lekarzom możliwość indywidulanego doboru implantu i dopasowania go do wielkości i kształtu piersi uwzględniając przy tym oczekiwania pacjentek. Firma Allergan oferuje ponad 600 opcji implantów i ekspanderów tkankowych. Ponadto dobór protez wspomagany jest systemami komputerowymi. To wszystko redukuje ryzyko wystąpienia powikłań do minimum.

Powiększanie biustu przed ciążą - czy warto?

W czasie ciąży dochodzi do dużych zmian w gruczołach piersiowych – następuje rozrost tkanki gruczołowej, wzrasta ukrwienie, a piersi znacznie powiększają swoją objętość. Implanty dobrane do poprzednich warunków anatomicznych mogą znacznie gorzej spełniać swoje funkcje, np. uciskać naczynia krwionośne lub nerwy. Tkanki powiększonego gruczołu piersiowego wywierają też większy ucisk na implant, co minimalnie zwiększa ryzyko jego uszkodzenia. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, w przypadku implantów wypełnionych solą fizjologiczną, lekarz zmniejsza ilość płynu w implancie.

Zastanawiasz się
nad
antykoncepcją

hormonalną?
Umów wizytę u ginekologa ze zniżką 75 zł
i porozmawiaj o tym ze specjalistą.

Dr Paul Levick, chirurg plastyk praktykujący w Priory Hospital w Birmingham w Wielkiej Brytanii przeanalizował wszystkie zabiegi powiększania piersi implantami, jakie wykonał podczas ostatnich czternastu lat. Z jego badań wynika, że u pacjentek ciężarnych, znacznie częściej dochodziło do pęknięcia implantu niż u pozostałych (43.6% vs 23.9%; średni czas obserwacji 6 lat). Przerwanie ciągłości torebki protezy wiąże się z przesiąkaniem płynu wypełniającego implant i może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego, powstania zbiornika płynu surowiczego (seroma), powiększenia węzłów chłonnych pachowych.

Ważne: U ok. 5% kobiet pęknięcie implantu nie daje żadnych objawów. Ponadto w mleku matek karmiących po wszczepieniu implantów nie stwierdzono obecności silikonu.

Rodzaj implantu ma znaczenie

Odsetek uszkodzenia implantów zanotowany przez dr Levicka jest dość duży, być może z powodu dość długiego czasu obserwacji i włączenia do analizy również starszych modeli protez. Nowoczesne implanty są bardzo trwałe, a ryzyko ich uszkodzenia wzrasta jedynie w czasie wypadków, uprawiania sportów ekstremalnych, z powodu nieprawidłowego wszczepienia implantu lub nieprawidłowo wykonanego badania mammograficznego. W badaniach klinicznych przeprowadzonych przez firmę Allergan – producenta implantów Natrelle odsetek pęknięć nie przekroczył 4,5% po 7 latach od zabiegu.

Implanty piersi a karmienie piersią

Implanty mogą mieć również wpływ na karmienie piersią, co wiąże się bardziej ze sposobem wykonania zabiegu, niż obecnością protezy. Nacięcie wykonywane przez chirurga plastycznego podczas operacji może wywołać czasowe lub trwałe zaburzenia czucia w okolicy piersi, a to może obniżać zdolność pacjentki do karmienia piersią. Częściej też dochodzi do zapalenia gruczołu piersiowego. Brakuje jednak wystarczających danych klinicznych, aby dokładnie ocenić tę sytuację. ,Implanty piersi dostępne w Polsce są bezpieczne (m.in. Mentor, Allergan, Silimed), dlatego ciąża nie stanowi wskazania do ich usunięcia. Nie wiadomo dokładnie, jakie mechanizmy odpowiadają za częstsze uszkodzenia implantów u kobiet ciężarnych. Decyduje o tym suma różnych czynników. Choć problemy z implantami występują u niewielkiej liczby kobiet, to obecnie wielu lekarzy zaleca odroczenie zabiegu do momentu zrealizowania planów rodzinnych.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Rickyy 3 lata temu

Nie wiadomo dokładnie, jakie mechanizmy odpowiadają za częstsze uszkodzenia implantów u kobiet ciężarnych. Decyduje o tym suma różnych czynników - no wlasnie tego jestem ciekawa. Chcicłabym wybkoać zabieg, ale planuję jeszcze ciążę... Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacje plastyczne piersi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…