Czy przepuklinę brzuszną trzeba operować?

Istnieje kilka postaci przepuklin brzusznych. Występują one zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Przepukliny nie muszą zawsze powodować nieprzyjemnych dolegliwości, mimo to w zdecydowanej większości przypadków usuwa się je operacyjnie. Czy zabiegi te trzeba przeprowadzać u każdego chorego z przepukliną brzuszną, czy też istnieją jakieś wyjątki?

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Przepukliny brzuszne stanowią przypadłość, z powodu której zabiegi operacyjne przechodzi bardzo wiele osób. Dolegliwość ta posiada kilka odmian, w tym m.in. pępkową, kresy białej oraz pooperacyjną. Najczęściej występuje jednak przepuklina pachwinowa. Co ciekawe, mężczyźni są narażeni na nią znacznie bardziej niż kobiety. 

Leczenie przepukliny brzusznej u dzieci

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest jedna: wszystko zależy od formy przepukliny brzusznej obecnej u danego pacjenta oraz jego ogólnego stanu. U dzieci najczęstszą odmianą przepukliny brzusznej jest przepuklina pępkowa. W tej grupie pacjentów najczęściej wdraża się jedynie obserwację, ponieważ w przeważającej części przypadków problem ustępuje samoistnie, przed ukończeniem przez dziecko 4. roku życia.

Ważne: Leczenie operacyjne przepukliny pępkowej u dzieci zalecane jest tylko wtedy, gdy przepuklina jest znacznych rozmiarów lub jeśli mimo osiągnięcia wspomnianego wcześniej wieku problem nie ustąpił.

Operacja przepukliny brzusznej - czy jest konieczna?

U osób dorosłych przepukliny brzuszne nie mają tendencji do samoistnego ustępowania. Jeżeli problem się pojawi, jedynym sposobem jego rozwiązania jest operacja. Wszelkiego rodzaju pasy przepuklinowe maskują jedynie dolegliwość, a ich użycie powinno być rozważane tylko jeśli pacjent (np. z powodu licznych schorzeń przewlekłych i złego stanu ogólnego) nie kwalifikuje się do operacji.

Operacja przepukliny brzusznej jest zawsze konieczna wtedy, gdy dojdzie do rozwoju powikłań. Najgroźniejszym z nim jest uwięźnięcie, czyli zakleszczenie zawartości worka przepuklinowego. Jeżeli w proces ten zaangażowane zostanie jelito, przerwanie dopływu do niego krwi oraz substancji pokarmowych grozi wystąpieniem martwicy tego narządu. Uwięźnięcie przepukliny traktowane jest jako stan zagrożenia życia, przy którego wystąpieniu konieczne jest leczenie operacyjne.

Leczenie zachowawcze przepukliny

W przypadku małych, bezobjawowych przepuklin, lekarz może z początku zalecić jedynie obserwację. Czasami przez wiele lat wielkość worka przepuklinowego się nie zmienia, zawsze jednak pozostaje ryzyko jego powiększania się lub wystąpienia uwięźnięcia. Wszelkie zmiany dotyczące przepukliny powinny być konsultowane z lekarzem, który (jeżeli zajdzie taka konieczność) zadecyduje o wdrożeniu leczenia operacyjnego.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Antek 3 lata temu

Dobry artykuł. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny brzusznej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…