Czym jest inkontynencja?

Nietrzymanie moczu, nazywane również inkontynencją, to jedna z najbardziej powszechnych, a przy tym wstydliwych przypadłości. Na jej powstanie są narażone zwłaszcza kobiety w podeszłym wieku, choć występuje ona także u młodszych pań oraz u mężczyzn. Jakie są rodzaje inkontynencji oraz przyczyny powstawania tego schorzenia? Odpowiedzi poniżej.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Inkontynencja - co to jest?

Inkontynencja moczowa to schorzenie, którego istotą jest niekontrolowany, częściowy lub całkowity wyciek moczu. Najbardziej powszechnym rodzajem przypadłości jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które najczęściej występuje w rezultacie osłabienia mięśni dna miednicy. Wyróżniamy również nietrzymanie moczu z parcia, które pojawia się przy nieprawidłowej i nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Połączeniem powyższych typów inkontynencji jest tak zwane mieszane nietrzymanie moczu, które polega na mimowolnym wycieku moczu z towarzyszącym uczuciem nagłego parcia, jak również podczas wysiłku, kichania lub kaszlu. O ile wymienione wcześniej rodzaje nietrzymania moczu występują najczęściej u kobiet, tak mężczyźni często cierpią z powodu nietrzymania moczu z przepełnienia. To dlatego, że pojawia się ono w przypadku powiększonego gruczołu krokowego.

Objawy inkontynencji

Symptomy, które ujawniają się w przebiegu nietrzymania moczu to przede wszystkim:

Umów się na
konsultację ginekologiczną

ze zniżką 75 zł
i dowiedz się więcej
o metodach antykoncepcji
  • popuszczanie moczu u mężczyzn podczas kichania, kaszlu, śmiechu, wysiłku fizycznego (objaw charakterystyczny dla wysiłkowego nietrzymania moczu)
  • częste oddawanie moczu (objaw dotyczący zwłaszcza mężczyzn)
  • zwiększona częstotliwość korzystania z toalety w nocy
  • brak możliwości utrzymania moczu przed skorzystaniem z toalety

Jakie są przyczyny inkontynencji?

Nietrzymanie moczu to choroba, która może rozwinąć się pod wpływem wielu czynników. Zaliczamy do nich m.in. zmiany hormonalne spowodowane wiekiem, przebyte ciąże i porody naturalne, nieprawidłowości ze strony układu nerwowego oraz zaburzenia czynności układu moczowego.

Ważne: Inkontynencja u mężczyzn może być spowodowana przerostem gruczołu prostaty i wykonaną w związku z tym prostatektomią, zaawansowanym wiekiem oraz zakażeniami dróg moczowych.

Choć nietrzymanie moczu jest bardzo wstydliwą przypadłością, z wizytą u lekarza nie należy zwlekać. Nieleczony problem powoduje bowiem nie tylko kompleksy, ale może też przyczynić się do rozwoju innych chorób układu moczowego oraz depresji.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…