Jakie zmiany skórne można usuwać laserem?

Zastosowanie laserów staje się coraz bardziej powszechne w medycynie. Urządzenia te zajmują szczególne miejsce w dermatologii – znajdując zastosowanie zarówno w leczeniu zmian chorobowych, jak i poprawianiu niedoskonałości urody.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.
Pierwsze zastosowanie lasera w dermatologii miało miejsce w 1961 roku. Od tego czasu urządzenia te były systematycznie ulepszane, dodatkowo wynaleziono inne rodzaje laserów – co zwiększyło możliwości tego rodzaju terapii.

Laser jest źródłem światła, które niesie ze sobą pewną energię. Komórka, na którą pada światło lasera otrzymuje  porcję energii, która zamieniana jest w ciepło, prowadzące do jej zniszczenia. Światło lasera nie dociera do wszystkich komórek, ale jest wychwytywane przez cząsteczki nazywane chromatoforami. Chromatoforami są struktury, które zawierają różne rodzaje barwników – przykładem jest hemoglobina (obecna w zmianach naczyniowych takich jak naczyniaki czy teleangiektazje).

Poszczególne rodzaje laserów różnią się zastosowaniem, ponieważ emitują różne długości światła, „wyłapywane” przez inne chromatofory. Do najczęściej stosowanych laserów należą laser CO2 (1060 nm),  laser argonowy (488 i 514 nm), laser rubinowy (694 nm), Nd:YAG (532 i 1064 nm), laser barwnikowy (510, 577, 585, 590, 595 i 600 nm ), diodowy ( 800-915). Wszystkie te urządzenia wykorzystywane są współcześnie i są uważane za bezpieczne, różnią się jedynie zastosowaniem.

Zastosowanie laseroterapii w usuwaniu zmian skórnych

Warunkiem zastosowania laseroterapii jest pewność co do tego, że zmiana skórna jest zmianą łagodną, ponieważ laser nieodwracalnie niszczy tkankę i nie można wówczas zbadać jej pod mikroskopem, by potwierdzić rozpoznanie.We wszystkich wątpliwych przypadkach należy wykonać wycięcie chirurgiczne wraz z badaniem histopatologicznym, które pozwala wykluczyć nowotwór złośliwy Ma to szczególne znaczenie w różnego rodzaju zmianach barwnikowych.

Najczęstszym wskazaniem do zastosowania lasera są różnego rodzaju zmiany naczyniowe, do których należą naczyniaki krwionośne (nieprawidłowe zwiększenie liczby naczyń) oraz teleangiektazje (nieprawidłowe poszerzenia naczyń). Poza tym wskazania obejmują:

  •  usuwanie zmian barwnikowych;
  • terapię trądziku różowatego (w tym przerostowej postaci, umiejscowionej na nosie nazywanej rhinophyma);
  • zmniejszenie widoczności różnego rodzaju blizn (przerostowych, zanikowych, rozstępów, keloidów);
  • usuwanie brodawek wirusowych, gruczolaków potowych i łojowych, kępek żółtych.

    W dermatologii estetycznej lasery pozwalają ponadto na:
  • trwałe usuwanie owłosienia;
  • zmniejszenie widoczności oznak starzenia się skóry (fotoodmładzanie skóry – skuteczność potwierdzona w badaniach klinicznych);
  • usuwanie tatuaży.

Zabiegi z zastosowaniem lasera mają wiele zalet, pod warunkiem, że wykonywane są przez kompetentną osobę. Cechuje je skuteczność oraz niedługi czas trwania przy dobrym efekcie kosmetycznym. Przy odpowiednich wskazaniach zabieg laserowy pozwana na uzyskanie korzystniejszego efektu kosmetycznego - związanego ponadto z krótszym okresem gojenia - niż inne metody leczenia zmian skórnych (przykładowo krioterapia lub elektrokoagulacja). Do kolejnych zalet można zaliczyć stosunkowo małą liczbę przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju zabiegów oraz rzadkie występowanie działań niepożądanych.

Ile kosztuje usuwanie zmian skórnych laserem?

Ceny zabiegu są różne w poszczególnych klinikach, zależą także w dużej mierze od okolicy ciała, poddawanej laseroterapii. Przykładowo, zabieg usuwania zmian naczyniowych (rozszerzonych naczynek) na całej twarzy kosztuje około 500 zł, ale jeśli problem dotyczy tylko nosa koszt jest już mniejszy (około 150 zł). Podane ceny dotyczą pojedynczego zabiegu. Często, aby uzyskać optymalny efekt konieczne może być wykonanie 2-3 zabiegów.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe usuwanie zmian skórnych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…