Kapsulotomia laserowa w leczeniu zaćmy wtórnej

Zamglenie i zmętnienie tylnej torebki oka, czyli tzw. zaćma wtórna występuje jako późne powikłanie u części pacjentów poddanych zabiegowi usunięcia zaćmy i wszczepienia sztucznej soczewki. Na szczęście jej leczenie jest dosyć proste, szybkie i daje prawie natychmiastowy rezultat. Wykorzystuje się w tym celu laser neodymowo-yagowy a zabieg nosi nazwę kapsulotomii tylnej.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Zaćma jest dość powszechną chorobą oczu, związaną w 90% z wiekiem. Wśród innych jej przyczyn wymieniane są także czynniki dziedziczne, wady wrodzone gałki ocznej, choroby przewlekłe (np. cukrzyca), stosowanie nadmiernych ilości leków sterydowych oraz niektóre rodzaje urazów oka.

Rozwijająca się długotrwale, nawet latami, zaćma powoduje powolne mętnienie soczewki oka i stopniowe pogarszanie widzenia. Na skutek odkładania się złogów białkowych na soczewce źrenica oka zmienia kolor z czarnego na szaro-biały, w zaawansowanym stadium choroby stając się prawie całkowicie nieprzejrzystą i uniemożliwiając widzenie.

Jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia zaawansowanej zaćmy jest operacja, polegająca na rozbiciu zmętniałej części soczewki wraz z nagromadzonymi złogów przy użyciu ultradźwięków (fakoemulsyfikacja) a natępnie ich mechanicznym usunięciu i wszczepieniu sztucznej soczewki oka.

Zaćma wtórna i jej leczenie laserem

Po kilku miesiącach lub nawet latach u ok. 20% pacjentów poddanych usunięciu zaćmy metodą fakoemulsyfikacji rozwija się tzw. zaćma wtórna, określana też skrótem PCO (Posterior Capsule Opacification).

Jej objawem jest zmętnieniu tylnej części torebki soczewki, którą w trakcie operacji pozostawia się w oku aby "położyć" na niej wszczepianą sztuczną soczewkę. Z czasem, zwykle w przebiegu chorób metabolicznych (np. cukrzycy), atopowego zapalenia skóry, stanów zapalnych lub urazów gałki ocznej torebka może zmętnieć i zaburzyć widzenie.

Procedurą stosowaną w leczeniu zaćmy wtónej jest zabieg kapsulotomii tylnej, polegający na wykonaniu szczeliny optycznej ("okienka") w centralnym obszarze zmętniałej torebki za pomocą lasera neodymowo-yagowego, np. Carl Zeiss Visulas YAG II Plus lub Selcta Duet firmy Lumensis – stosowanego równiez w leczeniu zmian skórnych i naczyniowych.

Przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym kroplami, zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie wymaga znieczulenia i pozwala na natychmiastowe (po kilku minutach) odzyskanie ostrości widzenia.

Zabieg wykonuje się w pozycji siedzącej przy specjalnie skonstruowanej lampie szczelinowej. W celu stabilnego ustawienia gałki ocznej przykłada się do niej specjalny rodzaj szkła kontaktowego, uniemożliwiającego mruganie powiek i powiększającego obraz. Trwający kilkanaście sekund zabieg jest bezbolesny a już 30 minut po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Przez kilka godzin widzenie może być niewyraźne z powodu olśnienia i obecnością cieczy immersyjnej. Konieczne może być także stosowanie specjalnych kropli.

Postępowanie pooperacyjne polega na okulistycznym badaniu kontrolnym w pierwszym dniu po zabiegu i dalszej opiece ambulatoryjnej. Zaleca się stosowanie przez 3-4 tygodnie po operacji kropli antybiotykowo-steroidowych. W pierwszych 2-3 miesiącach po zabiegu zalecane jest unikanie gwałtownych wstrząsów i wysiłku.

Ile kosztuje zabieg kapsulotomii?

Laserowe leczenie zaćmy wtórnej jest procedurą refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci którym zależy na czasie mogą równiez skorzystać z szerokiej oferty placówek prywatnych, oferujących zabieg kapsulotomii tylnej w stosunkowo niskich cenach.

Klinika Okulus w Bielsku-Białej oferuje leczenie zaćmy wtórnej laserem YAG w cenie 300 zł, podobnie jak warszawskie Centrum Medyczne Mavit. W warszawskim Instytucie Kjaskry i Chorób Oka zapłacimy za ten sam zabieg 350 zł.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie zaćmy wtórnej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…