Labioplastyka - popularny zabieg ginekologii plastycznej

Zabiegi strefy intymnej u kobiet stają coraz bardziej popularne, gdyż wiele problemów związanych z dyskomfortem tych okolic przestało być tematem tabu. Jednym z takich zabiegów jest labioplastyka mająca na celu przywrócenie prawidłowego kształtu i funkcjonalności warg sromowych.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Wargi sromowe pełnią istotną rolę fizjologiczną, gdyż chronią przedsionek pochwy i ujście cewki moczowej. Wargi sromowe mniejsze zazwyczaj schowane są pod większymi, jednak u wielu kobiet ich wielkość waha się w dość dużych granicach. Przerośnięte lub asymetryczne fałdy śluzówki mogą wystawać poza szparę sromu i wywołują nie tylko dyskomfort psychiczny, ale przyczyniają się do problemów podczas uprawiania sportu (np. jazdy na rowerze lub jazdy konnej) lub współżycia seksualnego. Mogą również utrudniać utrzymanie higieny intymnej. Objawiają się bólem tej okolicy i powstawaniem mikrourazów śluzówki oraz rozwojem procesów zapalnych. Zaburzenia kształtu warg sromowych mają wiele przyczyn. Mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych, urazów w czasie porodów naturalnych lub pojawiać się z procesie starzenia organizmu.

Korekcja warg sromowych u kobiet nosi nazwę labioplastyki i należy do zabiegów ginekologii plastycznej. Nazwa wywodzi się od łacińskiej nazwy warg sromowych – labia. Operacja ta wykonywana jest za pomocą lasera lub zwykłym skalpelem chirurgicznym. Użycie lasera ma dodatkowe zalety, bo zmniejsza krwawienie podczas zabiegu. Labioplastykę zwykle przeprowadza się z znieczuleniu miejscowym, choć niekiedy wybiera się też znieczulenie ogólne. Metoda TRIM polega na usunięciu fragmentów przerośniętej tkanki warg sromowych mniejszych poprzez obcięcie ich brzegów. Jest to metoda prosta i szybka. Pozwala też na usunięcie ciemniejszych końców śluzówki, co zapewnia im młodszy wygląd. Wadą powstanie niewielkiej blizny na brzegach, która może być tkliwa podczas procesu gojenia. Technika V (Wedge) zachowuje naturalny brzeg warg sromowych. Polega na wycięciu klina tkanki w kształcie litery V. Różne zabiegi ginekologii plastycznej można łączyć, szczególnie jeśli konieczna jest jednoczesna plastyka krocza z powodu urazów okołoporodowych.

Zdobądź voucher na wizytę antykoncepcyjną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Jak donosi prestiżowe czasopismo medyczne An International Journal of Obstetrics & Gynaecology wyniki labioplastyki są bardzo dobre. W artykule przeglądowym autorstwa doktor Liao i jej współpracowników wysoki stopień satysfakcji z efektów kosmetycznych deklarowało 91-100% pacjentek, a poprawę funkcjonalności tej strefy 93–98%. Aż 71% pacjentek deklarowało również poprawę jakości życia seksualnego. Powikłania natomiast są rzadkie i obejmują przedłużone gojenie lub zakażenia. Po plastyce warg sromowych występuje opuchnięcie okolicy poddawanej zabiegowi. Mogą pojawić się zasinienia i ból. Dolegliwości te ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, jednak całkowite zagojenie następuje w ciągu miesiąca. W tym czasie zaleca się unikanie wysiłku fizycznego i współżycia.

Zabiegu nie powinno się wykonywać w okresie miesiączki. Przeciwwskazaniem są zaburzenia krzepnięcia oraz ciąża.

Cena zabiegu plastyki warg sromowych

Nie ma dokładnych statystyk liczby wykonywanych zabiegów korygujących wygląd warg sromowych. Wiadomo jednak, że rośnie zarówno liczba pacjentek, które świadomie podchodzą do rozwiązywania swoich problemów zdrowotnych, jak i gabinetów posiadających w swojej ofercie labioplastykę. Jest to dobra sytuacja, która pozwala na rozwój rynku, co przekłada się na nowoczesne wyposażenie gabinetów ginekologii estetycznej oraz wzrost jakości zabiegów strefy intymnej.

Źródła:

  • Oren M Tepper, Marcelo Wulkan, Alan Matarasso, "Labioplasty: anatomy, etiology, and a new surgical approach" (academic.oup.com), Aesthetic Surgery Journal

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Plastyka warg sromowych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…