Laserowe usuwanie przebarwień skóry

Przebarwienia na skórze to jedna z nielicznych pamiątek z wakacji. W większości przypadków są one tożsame z nagromadzeniem melaniny – barwnika skóry wytwarzanego przez organizm w odpowiedzi na działanie promieni ultrafioletowych. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny można je szybko i łatwo usunąć, m.in. podczas terapii z zastosowaniem systemów laserowych.

Czas czytania
2 min.

Przebarwienia to plamki ciemniejszego pigmentu, wyraźnie odznaczające się na skórze. Najczęściej powstają pod wpływem światła słonecznego, czasami mogą być rezultatem zwiększenia ilości nie tylko samego barwnika, ale i melanocytów, czyli wytwarzających go komórek. Pojawiają się na dłoniach, dekolcie, bardzo często występują na twarzy (na policzkach, nosie lub czole). Problem przebarwień najczęściej dotyka kobiet – według statystyk zmaga się z nimi ok. 30% kobiet po trzydziestym roku życia i prawie 90% kobiet, które ukończyły 50 lat.

Najbardziej znanymi rodzajami przebarwień są piegi, plamy wątrobowe starcze, plamy przebarwienia potrądzikowe, a także przebarwienia posłoneczne. Te ostatnie są powodem wzmożonej pracy dermatologów po zakończeniu sezonu letniego. Wtedy zgłasza się do nich wiele pacjentek, które nadmiernie korzystały z promieniowania słonecznego.

Skóra po wakacjach

Latem wszelkiego typu plamy, przebarwienia i piegi stają się ciemniejsze, a przez to bardziej widoczne. Prócz zbyt długiego opalania powodem wystąpienia przebarwień może być używanie perfum i niektórych preparatów kosmetycznych, a także przyjmowanie leków i ziół (dotyczy to zwłaszcza dziurawca). Plamy na skórze mogą pojawić się również w okresie ciąży, przy zapaleniu przydatków i nadczynności tarczycy oraz po kontakcie z roślinami takimi jak chryzantemy, złocień, piołun czy osty.

Jedną z metod usuwania plam na skórze są zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2. To zaawansowane technologie laserowe służące intensywnej regeneracji skóry. Ich główną koncepcją jest ablacyjna fototermoliza frakcyjna, czyli technika polegająca na naświetlaniu fragmentów skóry wiązką promieni laserowych. Pod wpływem odparowania wody obecnej w komórkach poddany działaniu lasera obszar ulega zniszczeniu, natomiast otaczające je tkanki skórne rozpoczynają intensywną odbudowę i regenerację całości. Efektem zabiegu z zastosowaniem lasera jest usunięcie części zewnętrznej warstwy skóry i stymulacja procesu gojenia. Następuje zwiększone wytwarzanie kolagenu i elastyny, co pociąga za sobą przywrócenie jędrności i sprężystości tkanek.

W zależności od powierzchni terapia laserowego usuwania przebarwień skóry może ograniczyć się do jednego zabiegu, może również wymagać konieczności przeprowadzenia kilku procedur. Nie wymaga za to stosowania znieczulenia – w większości przypadków wystarczy użycie systemu chłodzenia, który minimalizuje dyskomfort pacjenta.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Laserowe usuwanie przebarwień skóry

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…