Leczenie żylaków a lot samolotem

Zakrzepica żylna to choroba, w przebiegu której w żyłach kończyn dolnych tworzą się zakrzepy krwi. Zwykle przebiega ona bezobjawowo, a chory dowiaduje się o niej przez przypadek. Osobom z zakrzepicą nie służy długotrwałe unieruchomienie, które może towarzyszyć np. długodystansowym lotom. Jaki wpływ na zakrzepicę mają podróże powietrzne?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Zakrzepica a lot samolotem

Gdy krew w żyłach nie krąży prawidłowo (np. wskutek jej zagęszczenia, nadmiernej krzepliwości lub długotrwałego unieruchomienia), w naczyniach mogą pojawić się miejscowe stany zapalne, które skutkują uszkodzeniem śródbłonka wyściełającego ściany naczyń. W obszarach tych płytki krwi przyklejają się do śródbłonka i tworzą tak zwany zakrzep. To sytuacja niebezpieczna z dwóch powodów. Po pierwsze, zakrzepy blokują drożność żył, po drugie, gdy oderwą się od ściany naczynia, mogą doprowadzić do powstania zagrażającego życiu zatoru.

Długi lot samolotem a żylaki

Zakrzepy mogą się pojawić przy podróżowaniu na dłuższych dystansach, np. do Azji lub Ameryki, gdy pasażer znajduje się przez cały czas w jednej pozycji. U zdrowych osób ryzyko ich wystąpienia jest na szczęście bardzo małe.

Odbierz
voucher -75zł

na wizytę ginekologiczną
i dowiedz się więcej o antykoncepcji

Szczególnie narażeni na zakrzepicę są:

  • pasażerowie po 60. roku życia
  • osoby, u których występowały już zakrzepy żylne
  • pacjenci po urazach i/lub dłuższym unieruchomieniu
  • osoby z nadwagą
  • nałogowi palacze
  • kobiety zażywające przewlekle środki hormonalne

Uwaga: Osoby z wymienionymi wyżej czynnikami ryzyka, przed długodystansową podróżą powinny skonsultować się z lekarzem! Może się bowiem okazać, że konieczne będzie podanie zastrzyku z heparyną, czyli substancją, której rola polega na zapobieganiu krzepnięciu krwi.

Opuchnięte kostki po locie samolotem

Wielogodzinna podróż samolotem, bez przerw na ćwiczenia czy krótki “spacer”, może spowodować zastój krwi i chłonki, a co za tym idzie - obrzęki w okolicach kostek. Choć sama opuchlizna nie musi oznaczać od razu zakrzepicy, warto bacznie przyglądać się sygnałom wysyłanym przez nasz organizm. Jeśli do obrzęków dojdą objawy takie jak uczucie drętwienia, ostry ból oraz zaczerwienienie lub zwiększona ciepłota kończyn, to znak, że powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia zakrzepicy podczas podróży samolotem?

Jeśli lot trwa dłużej niż 3 godziny, pamiętajmy o regularnym wstawaniu ze swojego miejsca, rozprostowaniu się i np. przejściu korytarzem. Dobrze jest także pić duże ilości wody, a na czas podróży założyć luźne, wygodne ubrania.

Podróż samolotem po usuwaniu żylaków

Podróż samolotem po operacji żylaków powinna być odroczona do 2 tygodni, jednak nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do lotu po zabiegach małoinwazyjnych, takich jak skleroterapia czy usuwanie żylaków laserem. Jeśli planujemy podróż kilka dni po procedurze, skonsultujmy się z lekarzem. Każda sytuacja jest bowiem inna i powinna zostać indywidualnie zinterpretowana przez specjalistę przeprowadzającego zabieg.

Lot samolotem a zakrzepica - ćwiczenia

Aby usprawnić krążenie krwi w kończynach dolnych podczas lotu, warto wykonać kilka ćwiczeń. Podczas 2-3 godzin spędzonych w samolocie wystarczy jedna seria składająca się z pięciu ćwiczeń. Długie, trwające 10 czy 12 godzin loty będą wymagać już pięciu czy nawet sześciu powtórzeń całej serii.

  1. Siedząc w fotelu, unosimy do góry pięty, jednocześnie dociskając palce w podłoże przez 3 sekundy. Następnie rozluźniamy nogi. Całą sekwencję powtarzamy 10 razy.
  2. To samo ćwiczenie wykonujemy, unosząc palce, a wciskając pięty.
  3. Unosimy jedną nogę i wykonujemy krążenia stopy do wewnątrz i na zewnątrz - od 10 do 15 razy na każdą stronę. To samo robimy z drugą nogą.
  4. Unosimy delikatnie jedną nogę na 3 sekundy, po czym odkładamy ją na podłoże. Powtarzamy 10 raz na każdą stronę.
  5. Ręce splatamy ze sobą pod kolanem, po czym przyciągamy ugiętą nogę powoli do brzucha i przytrzymujemy przez 3 sekundy. Powtarzamy 10 razy na każdą stronę.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 79

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…