Metody leczenia grudek perlistych

Grudki perliste, otaczające koronę żołędzi prącia, często stanowią niemały problem dla mężczyzn i są przyczyną dyskomfortu estetycznego. Nie powinny być jednak powodem do obaw. Nie stanowią bowiem zagrożenia dla zdrowia, nie są wynikiem stanu zapalnego ani nie wiążą się z aktywnością seksualną. W związku z tym, że wspomniane zmiany powodują defekt kosmetyczny, istnieją sposoby, by szybko się z nimi uporać.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Grudki perliste (łac. papillomatosis coronae penis) to niewielkie, bezbarwne lub białawe zmiany, będące fizjologicznymi tworami naskórka pokrywającego żołądź i przypominające swoim kształtem małe ziarenka. Najczęściej zlokalizowane są na koronie żołędzi prącia, choć niekiedy przechodzą też na rowek zażołędny. Mogą występować w postaci pojedynczej lub mnogiej, gdzie tworzą kilkurzędowy wieniec. Obecność grudek perlistych stwierdza się u 10-15% mężczyzn

Warto podkreślić, że grudki perliste nie są związane z obecnością czynnika infekcyjnego, dlatego też nie można się nimi zarazić. W wielu przypadkach stanowią jednak znaczący defekt kosmetyczny, zwłaszcza gdy występują w dużej ilości. Z powodu braku akceptacji wyglądu żołędzi, która pokryta jest wspomnianymi wykwitami, wielu mężczyzn decyduje się na ich usunięcie. Grudki perliste należy różnicować z kłykcinami kończystymi, u podstaw których leży zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszone drogą płciową. 

Jakie są metody leczenia grudek perlistych?

Za najlepszy i zrazem najbardziej skuteczny sposób leczenia grudek perlistych uważa się obecnie terapię laserem CO2, która umożliwia precyzyjne odpreparowanie poszczególnych zmian punkt po punkcie, zapewniając tym samym dobry efekt kosmetyczny. Wiązka lasera nie powoduje uszkodzenia otaczającej, zdrowej błony śluzowej, redukując do minimum ryzyko późniejszego powstania blizn. Zabieg ten jest więc w pełny bezpieczny i bezbolesny. Na 20 minut przez planowaną procedurą na zmiany skórne aplikuje się specjalną maść, która całkowicie niweluje ewentualne dolegliwości bólowe, związane z zabiegiem. Po wykonanej laseroterapii na skórze, w miejscu usuwania wykwitów, można zaobserwować niewielki obrzęk, który z reguły ustępuje w przeciągu 1 - 2 tygodni. Występują również małe strupki, zanikające w ciągu 10 dni.

Wśród innych metod leczenia grudek perlistych znajdują się: krioterapia, chirurgiczne wycięcie oraz wypalanie prądem elektrycznym, określane też mianem elektrodesykacji. Krioterapia grudek perlistych jest procedurą terapeutyczną, w przebiegu której występujące zmiany chorobowe zamrażane są przy pomocy ciekłego azotu. W efekcie obserwuje się odpadanie grudek perlistych po złuszczeniu naskórka. Z kolei, elektrodesykacja polega na ścieraniu zmian przy pomocy specjalnego narzędzia i jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu grudek perlistych, skórę należy wypalić w celu zamknięcia rany i uzyskania hemostazy. Operacyjne pozbycie się opisywanych wykwitów wiąże się z koniecznością zszycia otwartych wcześniej miejsc, a w przypadku dużej ilości zmian jest zajęciem dość żmudnym, dlatego też nie cieszy się zbytnią popularnością.

Warto również nadmienić, że w aptekach spotkać można różnego rodzaju preparaty, dostępne bez recepty, jednak ich skuteczność w zwalczaniu grudek perlistych jest w rzeczywistości mało satysfakcjonująca.

Źródło: Jabłońska Stefania, Majewski Sławomir, "Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową", wyd. PZWL, Warszawa 2010, ISBN: 978-83-200-4154-5

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Usunięcie grudek perlistych prącia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…