Na czym polega modelowanie policzków własnym tłuszczem

Zapadnięte, pomarszczone policzki, worki i cienie pod oczami, szara i smutna twarz oglądana codziennie w lustrzanym odbiciu - mogłoby się wydawać, że jedynym ratunkiem będzie skorzystanie z pomocy chirurga plastycznego. Tymczasem ciekawym zabiegiem, który może przynieść zadowalające efekty, przy jednoczesnej niewielkiej inwazyjności, jest tzw. lipofilling, czyli modelowanie twarzy za pomocą własnej tkanki tłuszczowej. Modelowanie policzków własnym tłuszczem to metoda skierowana głównie do pań, które nie potrafią zaakceptować swoich zapadniętych policzków oraz spowodowanych przez nie zmarszczek.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Lipofilling to metoda całkowicie bezpieczna i nieobarczona ryzykiem powikłań, jak ma to miejsce  w przypadku zabiegów operacyjnych. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej pacjenta eliminuje zarówno ryzyko odrzucenia, czyli niezaakceptowania materiału przez organizm, jak i ryzyko ewentualnej reakcji uczuleniowej.  

Uważa się, że zabieg modelowania policzku własną tkanka tłuszczową stanowi ciekawą alternatywę dla face-liftingu, który jest o wiele bardziej inwazyjny i wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji.

Zabieg lipofillingu policzków - na czym to polega?

Zabieg modelowania policzków własnym tłuszczem trwa zwykle około 50-60 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Rozpoczyna się od pobrania niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej z miejsca, w którym występuje ona w nadmiarze - a więc zwykle z okolic uda lub z fałdki na brzuchu. Do pobrania tkanki tłuszczowej używa się zwykle kaniuli o grubości niewiele większej od standardowej strzykawki. Pobrana tkanka tłuszczowa poddawana jest następnie procesom obróbki w specjalnym urządzeniu, które mają pozbawić ją komórek martwych czy uszkodzonych. Gotowy preparat, zawierający zawiesinę tkanki tłuszczowej jest następnie wprowadzany w te miejsca na twarzy, które wymagają wypełnienia, a więc na przykład w zapadnięte policzki. Przedtem można wykonać nasiękowe znieczulenie w obrębie policzków. Wykonywanie wstrzyknięć nie pozostawia po sobie blizn.

Po wykonaniu zabiegu może pojawić się nieznaczny obrzęk oraz zaczerwienienie wynikające głównie z użycia igieł. Okres rekonwalescencji trwa około 7-10 dni i zaleca się w tym czasie unikanie sauny czy aktywności fizycznej.

Podanie tkanki tłuszczowej w obrębie zapadniętych policzków powoduje ich wypełnienie, przez co poprawie ulega ich kształt oraz owal twarzy. Poprawia się także napięcie skóry, przez co staje się ona bardziej jędrna i elastyczna. Dodatkowo, po zabiegu lipofillingu istniejące na policzkach zmarszczki mogą ulec spłyceniu i wygładzeniu. Poprawa wyglądu skóry nie wynika jednak tylko z wypełnienia zapadniętych okolic na twarzy - jest natomiast wynikiem działania składników, dostarczonych wraz z lipoaspiratem. Tkanka tłuszczowa jest bowiem bogatym źródłem komórek macierzystych, które posiadają właściwości regenerujące, oraz czynników wzrostu, które stymulują wszelkie procesy naprawcze, jakie mają miejsce w naszym organizmie. Wśród czynników tych warto wymienić VEGF czyli czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, który umożliwia odbudowę naczyń krwionośnych przez co zwiększa ukrwienie i lokalną dystrybucję tlenu. Komórki macierzyste wykazują także działanie przeciwzapalne, co minimalizuje ryzyko powikłań infekcyjnych związanych z zabiegiem. Ponadto, tkanka tłuszczowa zawiera perycyty, czyli komórki które przekształcają się w fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu. To właśnie kolagen zapewnia skórze elastyczność i odpowiednie napięcie, dzięki czemu cera staje się jędrna i promienna. 

Końcowy efekt wykonanego zabiegu można ocenić dopiero po upływie około 6 miesięcy - jest to spowodowane częściowym wchłanianiem podanego w policzki tłuszczu. Dobry specjalista jest w stanie oszacować ilość tłuszczu, jaka zostanie wchłonięta i tak dostosować objętość podanego preparatu, by uzyskać zadowalające efekty. Rezultat uzyskany po okresie 6 miesięcy utrzyma się natomiast przez kilka lat. Po tym czasie zabieg można powtórzyć z wykorzystaniem większej ilości tkanki tłuszczowej. Warto wspomnieć, że lipofilling można łączyć z innymi zabiegami upiększającymi, jak np. plastyka powiek czy nosa.

Ciekawą odmianą lipofillingu jest obecnie proponowany przez niektóre gabinety medycyny estetycznej zabieg microlipofillingu. Zasadniczą różnicą jest wykorzystanie w tej metodzie igieł cieńszych niż podczas tradycyjnego zabiegu oraz większy stopień rozdrobnienia komórek tłuszczowych, co pozwala podać zaaspirowaną tkankę tłuszczową w dowolne miejsce na twarzy.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Modelowanie policzków własnym tłuszczem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…