Obrzezanie - wskazania do zabiegu

Zabieg obrzezania to nie tylko procedura medyczna. Już w dalekiej przeszłości był wykonywany z innych, najczęściej kulturowych względów. Taki trend przetrwał do czasów dzisiejszych, a wskazania pozamedyczne do zabiegu uległy jeszcze większemu poszerzeniu.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Obrzezanie, inaczej cyrkumcyzja (łac. circumcisio) jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na usunięciu części bądź całości skóry z prącia czyli napletka.Według danych statystycznych na świecie obrzezanych jest ok. 20-30% mężczyzn. Powody dla których mężczyźni poddają się obrzezaniu są zróżnicowane. Mogą one wynikać z aspektów religijnych, kulturowych lub medycznych.

Religijne podstawy obrzezania wywodzą się z przekonania, iż Abraham został obrzezany na znak zawarcia przymierza z Jahwe. Obrzezanie w starożytnym Egipcie uważane było jako symbol czystości oraz szlachetności mężczyzny. W religii judaistycznej obrzezanie jest nakazem religijnym, któremu chłopcy poddawani są już w pierwszych dniach życia jest to tzw. rytuał brit mila. Obrzezanie praktykowane jest również przez wyznawców islamu, jednak nie w formie nakazu, a zalecenia. Obecnie ze względów religijnych zabieg wykonywany jest na terenach Azji Poludniowo-Wschodniej, Afryki, a także przez część plemion z Ameryki Południowej oraz Bliskiego Wschodu.

Coraz większa liczba mężczyzn poddaje się obrzezaniu ze względów kosmetycznych w celu podwyższenia komfortu współżycia oraz zwiększenia higieny osobistej. W takim celu obrzezania dokonuje się w Korei Południowej, na Filipinach oraz w rejonie Pacyfiku. W Stanach Zjednoczonych do niedawna obrzezanie było rutynowym, higienicznym zabiegiem wykonywanym u chłopców zaraz po urodzeniu.

Oprócz wyżej wspomnianych przyczyn religijno-kulturowych zabieg obrzezania może być również wykonany ze względów medycznych. Najczęstszym wskazaniem do zabiegu jest stulejka, która polega na zwężeniu napletka i może prowadzić do powstania infekcji, zaburzeń w oddawaniu moczu oraz utrudniać a nawet uniemożliwiać współżycie seksualne. Zabieg obrzezania może być również wskazany w przypadku zapalenia żołędzi, zbyt długiego i luźnego napletka lub krótkiego wędzidełka napletkowego. Schorzeniom tym mogą towarzyszyć nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego, a mianowicie pieczenie, swędzenie, ból oraz krwawienie w trakcie oddawania moczu.

Zabieg obrzezania pozwala skutecznie wyeliminować schorzenie i związane z nim dolegliwości oraz przywraca mężczyźnie pełną sprawność seksualną.

Obecnie wielu mężczyzn poddaje się zabiegowi obrzezania w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia chorób przenoszonych w trakcie stosunku płciowego. Według przeprowadzonych badań u mężczyzn obrzezanych znacząco zmniejsza się możliwość zakażenia wirusem HIV o około 40-50%. Ponadto brak napletka ma również korzystny wpływ dla partnerki. Przeprowadzone w Ugandzie badania wykazały mniejszą częstotliwość rozprzestrzeniania się wirusa HPV u kobiet pozostających w związku z obrzezanymi partnerami o blisko 30%. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) może wywołać u kobiet raka szyjki macicy, natomiast u mężczyzn raka prącia lub odbytu.

Kwalifikacja do zabiegu obrzezania ustalana jest podczas wizyty u lekarza urologa. Specjalista określa przyczynę schorzenia oraz metodę leczenia na podstawie szczegółowo przeprowadzonych badań. Pacjent u którego konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego otrzymuje skierowanie na zabieg do szpitala.

Zabieg obrzezania wykonywany jest przez specjalistę urologa. Procedura polega na okrężnym usunięciu skóry z prącia oraz jego odpowiednim zszyciu. Długość zabiegu uzależniona jest od rozległości operacji (usuwania części lub całości napletka) i trwa zazwyczaj od 45 do 70 minut.

W Polsce według uśrednionych statystyk rocznie w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadzanych jest około 13 500 zabiegów obrzezania.

Należy zaznaczyć, iż zabieg obrzezania może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w przypadku wskazań medycznych. Pacjenci, którzy chcą się poddać zabiegowi z innych przyczyn niż medyczne lub uniknąć ewentualnego czekania na zabieg w placówce państwowej mogą skorzystać z dostępnych ofert klinik prywatnych.

Średni koszt wykonania zabiegu obrzezania w placówce prywatnej oscyluje w granicach od ok. 1000 zł do 2500 zł.

Zdaniem urologów w Polsce rośnie liczba mężczyzn poddających się zabiegowi obrzezania z przyczyn nie tylko medycznych. Wielu mężczyznom zależy na podwyższeniu jakości życia seksualnego. Po zabiegu skóra na żołędzi staje się twardsza oraz bardziej odporna na bodźce dotykowe, co pozwala mężczyźnie wydłużyć stan erekcji, zwiększając doznania swoje i partnerki.

Źródła: Chirurgia pod redakcją Wojciecha Noszczyka tom 2, portal medscape, eurologia.pl, portal obrzezanie.pl, Przegląd Urologiczny 2006/2 (36)

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Obrzezanie

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…