Operacja zaćmy z wszczepieniem soczewki multifokalnej torycznej

W dzisiejszej medycynie coraz częściej możliwe jest leczenie jednym zabiegiem kilku schorzeń jednocześnie. Sytuacja taka występuje m.in. wtedy, gdy w leczeniu zaćmy zastosowana zostanie soczewka toryczna multifokalna. Implantacja do gałki ocznej tego typu struktury pozwala wyleczyć pacjenta z zaćmy oraz zlikwidować objawy innego typu zaburzeń wzroku.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

W 2010 roku Światowa Organizacja Zdrowia szacowała liczbę chorujących na zaćmę pacjentów na około 20 milionów. Rozwój tej choroby związany jest z procesami starzenia, w trakcie których dochodzi do postępującej utraty przejrzystości soczewki. Ze względu na wzrastający odsetek osób w wieku zaawansowanym, ilość pacjentów borykających się z zaćmą prawdopodobnie będzie się coraz bardziej zwiększać. 

Zaćmę próbowano leczyć już w starożytności, prototypowe zabiegi, przypominające te obecnie wykonywane, zostały opracowane w 1748 roku w Paryżu. Operacje koncentrują się wokół usunięcia zdegenerowanej soczewki i zastąpienia jej implantem. Dostępnych jest wiele odmian tych struktur, dobierane są one indywidualnie poprzez analizę występujących u pacjenta problemów.

Zastosowanie soczewki multifokalnej torycznej w operacyjnym leczeniu zaćmy

Podział dostępnych na rynku implantów soczewkowych bazuje głównie na funkcjonalności danych modeli. Wyróżnia się formy podstawowe oraz tzw. premium, cechujące się posiadaniem dodatkowych rozwiązań technologicznych. W tej drugiej grupie znajdują się soczewki multifokalne toryczne. Są one polecane chorym, u których, poza zaćmą, współwystępują zaburzenia widzenia pod postacią starczo-, krótko- i nadwzroczności. Ich implantacja umożliwia również rezygnację z noszenia szkieł korygujących niezborność rogówkową.

Multifokalnosć soczewki to zjawisko, w przypadku którego promienie padające do oka mogą być ogniskowane (skupiane) nie w jednym miejscu gałki ocznej, ale w co najmniej dwóch. Dzięki takiej konstrukcji implantu może zniknąć potrzeba stosowania przez pacjenta okularów. Po wszczepieniu soczewki multifokalnej w trakcie operacji zaćmy, pacjent będzie dobrze widzieć zarówno blisko położone przedmioty (jak np. w trakcie czytania), ale i dobrze widzianymi będą rzeczy znajdujące się w zdecydowanie dalszej odległości.

Drugą cechą opisywanych implantów jest toryczność. Nazwa ta wywodzi się od kształtu osi optycznej soczewki. Tego typu implanty polecane są pacjentom cierpiącym na astygmatyzm. Schorzenie to powodowane jest głównie przez nierównomierne załamywanie się promieni świetlnych przechodzących przez rogówkę. Zlikwidowanie zaburzeń widzenia pod postacią odbierania nieostrego obrazu możliwe jest właśnie dzięki wszczepieniu soczewki multifokalnej torycznej podczas operacyjnego leczenia zaćmy.

Jedną z opisywanych soczewek jest AcrySof® ReSTOR® Toric firmy Alcon. Poza opisanymi wcześniej właściwościami, model ten posiada również dwa filtry: światła niebieskiego oraz chroniący przed promieniami UV.

Soczewki multifokalne toryczne stanowią jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie typów soczewek, co z pewnością wpływa na cenę takiego implantu, czyniąc go właściwie najdroższym spośród obecnie dostępnych. Przykładowo, w Warszawie cena operacji zaćmy z wszczepieniem soczewki multifokalnej torycznej wynosi 11 000 złotych.

Opracowano na podstawie: www.uniteforsight.org; www.reviewofophtalmology.com; www.allaboutvision.com; www.okulistyka.mp.pl;

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki multifokalnej torycznej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…