Na czym polega transplantacja włosów BHT?

Do przeszczepu włosów najczęściej wykorzystuje się mieszki włosowe z tylnej i bocznej części głowy, ponieważ obszary te zwykle nie podlegają procesom łysienia. U niektórych chorych jednak i tam brakuje włosów - na szczęście nie oznacza to jednak, że tacy pacjenci nie mogą poddać się transplantacji. W takich sytuacjach rozważyć można przeprowadzenie zabiegu BHT.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Zabiegi przeszczepiania włosów wykonywano już w latach 50. XX wieku. Opierały się one na pobraniu i przeszczepieniu fragmentu skóry wraz z włosami. W późniejszych dekadach wprowadzano do leczenia kolejne techniki, takie jak FUT czy FUE. Stanową one modyfikacje pierwotnego procesu i czynią go skuteczniejszym. W trakcie tych procedur mieszki włosowe do przeszczepu pobiera się ze skóry głowy. Może się jednak zdarzyć, że pozyskanie materiału z tej okolicy nie będzie możliwe - wtedy ratunkiem jest technika określana jako BHT.

Czym jest transplantacja metodą BHT?

Skrót BHT pochodzi od nazwy Body Hair Transplantation. Jak można się zatem domyślić, przeszczep włosów metodą BHT polega na pobraniu poszczególnych zespołów mieszkowych z innych okolic ciała pacjenta, niż jego głowa. W przypadku braku wystarczającej ilości materiału dawczego w obrębie skóry owłosionej głowy, w trakcie zabiegu BHT pobiera się materiał z takich rejonów ciała jak:

  • klatka piersiowa
  • broda
  • plecy
  • ręce i nogi

Dzięki takiemu postępowaniu możliwe jest uzyskanie dobrych efektów kosmetycznych, przy jednocześnie minimalnej inwazyjności samego zabiegu.

Wygląd włosa a przeszczep BHT

U pacjentów z początku mogą pojawić się pewne wątpliwości co do procedury, ponieważ owłosienie w wyżej wymienionych miejscach wygląda inaczej niż włosy rosnące na głowie. Wygląd włosa zależy jednak od okolicy, z której on wyrasta. Dowiedziono także, że na jego właściwości ma znaczenie miejsce, do którego został przeszczepiony, dzięki czemu po przeszczepie włosów np. z klatki piersiowej, włosy zaczynają przybierać wygląd naturalnych, wcześniej tam rosnących.

Przebieg zabiegu Body Hair Transplantation

Procedura przebiega z zastosowaniem technik znieczulenia miejscowego, co w znacznym stopniu wpływa na komfort i samopoczucie pacjenta. W związku z potrzebą pobierania transplantów ze znacznej powierzchni ciała, niejednokrotnie konieczne jest znieczulenie znaczących obszarów skóry. 

Przed pobraniem zespołów mieszkowych konieczne jest przystrzyżenie włosów, tak aby miały one długość wynoszącą około 2-3 mm. W następnym etapie zabiegu, za pomocą specjalnych instrumentów (igieł transplantacyjnych), których średnica zewnętrzna najczęściej nie przekracza 1 mm, pobrane zostają poszczególne transplanty. Taki sposób pozyskania mieszków włosowych sprawia, że powstająca w wyniku interwencji medycznej blizna jest praktycznie niewidoczna gołym okiem. Ostatecznie operator wprowadza odpowiednio przygotowane zespoły mieszkowe do wytworzonych wcześniej specjalnych otworków w skórze głowy pacjenta.

Postępowanie po przeszczepie włosów BHT

Po zabiegu transplantacji włosów metodą BHT okolica głowy jest odpowiednio zaopatrywana, a przejściowe zaczerwienie i obrzęk zarówno okolicy dawczej, jak i biorczej, zazwyczaj ustępują w przeciągu tygodnia od przeszczepu włosów. Mogący wystąpić w tym okresie ból głowy najczęściej dobrze reaguje na ogólnodostępne leki. Ważne dla uzyskania jak najlepszego efektu kosmetycznego jest ścisłe stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza, które obejmują m.in. zakaz spożywania alkoholu i ograniczenie wysiłku fizycznego w bezpośrednim okresie pozabiegowym.

Dzięki minimalnej wielkości nacięć, zabieg nie pozostawia widocznych blizn - istotne jest to szczególnie w przypadku mężczyzn, którzy preferują noszenie krótkich fryzur.

Dla kogo technika BHT?

Przeszczep włosów BHT stosować można nie tylko do uzupełnienia włosów na głowie - z powodzeniem służyć może on także np. do odtworzenia wyglądu brwi. Technika jest szczególnie przydatna przy nasilonym łysieniu androgenowym u mężczyzn, choć można zastosować ją także u kobiet. Panie częściej decydują się jednak na metody FUT i FUE, ponieważ owłosienie na ciele jest w ich przypadku z reguły znacznie bardziej skąpe niż u panów.

Kwalifikowani do zabiegu przeszczepu włosów BHT są pacjenci o odpowiednim typie owłosienia na ciele. Ocenie podlegają:

  • gęstość włosów w danym miejscu (najlepszą byłaby taka powyżej 40 mieszków włosowych na cm kwadratowy)
  • długość włosów
  • struktura
  • wielkość obszaru podlegającego zabiegowi

Efekty przeszczepu włosów BHT

Efekty podobne do rezultatów związanych z metodą FUE są trudniejsze do osiągnięcia, co wynika z charakteru owłosienia używanego w technice BHT. Mieszki włosowe na głowie zawierają od jednego do trzech włosów, a w przypadku tych z innych okolic najczęściej obecny jest tylko jeden. Skutkiem tego jest wydłużenie czasu zabiegu oraz mniejsza ilość ostatecznie przeszczepionych graftów podczas jednej procedury. W związku z powyższym w metodzie BHT konieczność powtórzenia zabiegu jest częstsza niż w przypadku zastosowania innych technik.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Przeszczep włosów BHT u kobiet

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 68

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…