Usuwanie prosaków z twarzy

Występują głównie na twarzy, kształtem i wielkością przypominają ziarna prosa, przyjmują postać żółtawych lub białawych grudek - opis ten dotyczy prosaków. Zmiany te są całkowicie niegroźne, jednak ze względu na to, że nie ustępują samoistnie i mogą zaburzać wygląd skóry twarzy, część pacjentów postanawia je usunąć. Jakie metody usunięcia tych tworów są obecnie dostępne?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Prosakami (łac. milia) nazywa się niewielkie - około jednego, dwóch milimetrów średnicy - grudkowate zmiany, których powstawanie związane jest ze m.in. zbyt dużą aktywnością gruczołów łojowych. Bardzo często prosaki powstają w obrębie twarzy, innymi częstymi ich lokalizacjami są okolice narządów płciowych czy klatka piersiowa. 

Nie jest znana dokładna patogeneza powstawania prosaków. Stanowią one zmianę łagodną, niezakaźną - mimo tych cech, ze względów estetycznych, część osób chciałoby je jednak usunąć, zwłaszcza w sytuacji, gdy prosaki pojawiają się na twarzy. Obecnie dostępnych jest wiele metod, pozwalających w sposób skuteczny i bezpieczny pozbyć się prosaków.

Dostępne metody usuwania prosaków z twarzy

Na samym początku konieczne jest podkreślenie, że pacjenci nie powinni usuwać prosaków samodzielnie. W domowych warunkach bowiem zdecydowanie łatwiej dochodzi do powikłań, takich jak zakażenie skóry, które to - w najgorszym wypadku - może skutkować pozostawieniem trwałej blizny.

Najbezpieczniejszym sposobem rozwiązania problemu jest wizyta u dermatologa bądź specjalisty medycyny estetycznej. Doświadczony lekarz nie tylko wybierze odpowiednią metodę usunięcia prosaków, ale także potwierdzi rozpoznanie (prosaki różnicować należy z takimi tworami, jak kaszaki, brodawki wirusowe czy włókniaki).

Jedną z prostszych metod usuwania prosaków stanowi nakłucie i ewakuacja zawartości prosaka. Przeprowadzane jest to przy użyciu sterylnej, jednorazowej igły lub skalpela, potem następuje usunięcie mas obecnych w zmianie. Proces zwykle nie wywołuje szczególnie nasilonych dolegliwości bólowych, stosowanie znieczulenia miejscowego nie jest więc konieczne.

Usunąć prosaki z twarzy można również poprzez zabieg elektrokoagulacji, wykorzystujący energię elektryczną pod wysokim napięciem. Wyzwolona energia doprowadza do zniszczenia komórek budujących zmianę (poprzez zjawisko denaturacji białek) i po kilku dniach dochodzi do jej zniknięcia. W tym wypadku, ze względu na możliwość wystąpienia bolesności, okolicę poddawaną zabiegowi znieczula się miejscowo.

Inne sposoby pozwalające na usunięcie prosaków z twarzy stanowią:

  • krioterapia;
  • chirurgiczne łyżeczkowanie;
  • zabiegi przeprowadzane z użyciem laserów (głównie CO2, Er:YAG).

Dostępne są również metody niezabiegowe, cechujące się jednak mniejszą skutecznością. Zaliczane są tutaj m.in. peelingi chemiczne, doprowadzające (poprzez złuszczenie naskórka) do redukcji zmian. W przypadku preparatów farmakologicznych na razie nie odkryto substancji, która powodowałaby znikanie opisywanych tworów - pojawiają się jedynie pojedyncze opisy przypadków chorych posiadających mnogie prosaki z towarzyszącymi zmianami zapalnymi, u których skuteczna była terapia pochodnymi witaminy A - tzw. retinoidami.

O sposobie usunięcia prosaka ostatecznie decyduje pacjent. Niezależnie od metody,  zmiany mogą nawracać - kluczowe znaczenie może więc mieć cena danej procedury. W przypadku elektrokoagulacji usunąć pojedynczą zmianę w Świnoujściu można za około 70 zł, we Wrocławiu cena usunięcia prosaka metodą elektrokoagulacji wynosi nieco mniej, około 50 zł. Zabiegi laserowe związane są z większymi kwotami - w Warszawie usunięcie przy ich pomocy prosaków możliwe jest, w zależności od placówki, za 150 do 500 złotych.

Opracowano na podstawie: www.skinsight.com; www.dermnetnz.org; www.emedicine.medscape.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie prosaka

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…