Endoprotezoplastyka stawu śródstopno-palcowego

Lekarze wykonujący endoprotezoplastyka stawu śródstopno-palcowego

Posiadamy w ofercie 4 specjalistów w 3 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 6 różnych placówkach. Usługa endoprotezoplastyka stawu śródstopno-palcowego jest najczęściej wykonywana przez ortopedy.

lek. Artur Pisarski

ortopeda, traumatolog

w Poradnia Chorób Stopy

10 / 10
lek. Krzysztof Bryłka

ortopeda, traumatolog

w Poradnia Chorób Stopy

9,7 / 10
dr n. med. Andrzej Suwara

ortopeda, traumatolog

w Medi Horizon Clinic

9,2 / 10
dr n. med. Paweł Kołodziejski

ortopeda, traumatolog

w Poradnia Chorób Stopy

8,9 / 10

Endoprotezoplastyka stawu śródstopno-palcowego - informacje

Paluch sztywny (hallux rigidus) jest schorzeniem, które powstaje wskutek choroby zwyrodnieniowej stawu śródstopno-palcowego palucha i objawia się stopniowym ograniczeniem ruchomości I palca z powstaniem nierzadko bolesnej deformacji górnej części tego stawu, czemu może towarzyszyć stan zapalny. Metoda leczenia zależy od stopania zaawansowania schorzenia – od usunięcia kostnych wyrośli po endoprotezę stawu śródstopno-palcowego I.

Endoprotezoplastyka stawu śródstopno-palcowego – zabiegi w Polsce

Leczenia palucha sztywnego jest jedną z procedur, wykonywanych przez zespół Ortopedii oraz Centrum Chirurgii Artroskopowej i Traumatologii Sportowej Szpitala św. Rafała w Krakowie. Schorzenie leczone jest operacyjnie i w zależności od stopnia zaawansowania wykonuje się zabieg usunięcia deformacji chrzęstno-kostnych ograniczających ruch, artroplastykę interpozycyjną, endoprotezoplastykę stawu bądź usztywnienie. Alternatywną procedurą, wykonywaną tylko w skrajnych przypadkach, jest częściowe usunięcie stawu. Zabieg poprzedza diagnostyka RTG stóp w pozycji stojącej oraz konsultacja lekarska.

Endoprotezoplastyka stawu śródstopno-palcowego I jest jedną z metod leczenia palucha sztywnego, jaką - obok operacyjnego usztywnienia stawu - stosują specjaliści warszawskiej Poradni Chorób Stopy. W swojej praktyce korzystają z nowoczesnych implantów MTP I zbudowanych z Ultrasilu (silikon pozbawiony uwalniania mikrocząsteczek) i tytanowych kołnierzy, które minimalizują kontakt silikonu z kością, stając się skuteczną alternatywą dla pierwszej metody. Ofertę Poradni stanowi również endoprotezoplastyka stawów śródstopno-paliczkowych II-IV, a ponadto operacyjne leczenie palucha koślawego i palców młoteczkowatych.  

Usunięcie wyrośli kostnych i „uwolnienie stawu”, usztywnienie stawu oraz jego wymiana (endoproteza stawu śródstopno-palcowego I) to metody leczenia paluch sztywnego, jakie w swojej praktyce stosuje dr n. med. Maciej Krajewski, specjalista ortopedii i traumatologii II stopnia. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, jest twórcą Kliniki Chirurgii Kolana Artroskopii i Urazów Sportowych, gdzie swoją działalność koncentruje na urazach sportowych oraz chirurgii stawu kolanowego i biodrowego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Stopy i Stawu Skokowego.

Więcej na temat endoprotezoplastyka stawu śródstopno-palcowego

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…