Alzheimer po raz pierwszy spowolniony o 80%

Choroba Alzheimera (AD) to rodzaj otępienia, które najczęściej atakuje po 65. roku życia. Do dzisiaj nie został wynaleziony sposób na zatrzymanie choroby, jednak badania, prowadzone przez ostatnie trzy dekady pozwoliły opracować formułę leku, który znacznie spowalnia jej postęp.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Według raportu RPO, na świecie co roku diagnozowanych jest około 4,5 miliona zachorowań na chorobę Alzheimera. W Polsce z jej powodu cierpi aż do 10% osób po 65. roku życia oraz duży odsetek osób młodszych. Badaczom z Uniwersytetu w Aberdeen udało się opracować lek, który hamuje patologiczne procesy zachodzące w białkach TAU, odpowiedzialne za objawy choroby Alzheimera

LXTM, bo pod taką nazwą występuje lek, był testowany przez wiele lat zarówno na ludziach, jak i zwierzętach, ale dopiero niedawno zakończył się trzeci etap badań klinicznych.

LXTM skutecznie spowalnia rozwój Alzheimera

W badaniach wzięło udział 891 osób z łagodnymi i umiarkowanymi objawami AD. Jedna grupa pacjentów dostawała tylko LXTM, natomiast druga otrzymywała LXTM i inne leki na chorobę Alzheimera, a trzecia placebo.

Okazało się, że u osób przyjmujących tylko LXTM funkjonowanie poznawcze uległo pogorszeniu znacznie wolniej niż u reszty pacjentów. W tej samej grupie zauważono również spowolnienie zaniku komórek mózgowych aż o 33-38% w porównaniu z grupą przyjmująca placebo. Osoby, które były leczone tylko LXTM® znacznie lepiej radziły sobie z podstawowymi czynnościami takimi, jak ubieranie, gotowanie, czy planowanie dnia. Większość z nich prowadzi także aktywne życie społeczne i wykazuje mniej zaburzeń zachowania typowych dla AD.

Źródła: www.taurx.com; Wischick, C. i in. (2015). Cellular Models of Aggregation-dependent Template-directed Proteolysis to Characterize Tau Aggregation Inhibitors for Treatment of Alzheimer Disease. J Biol Chem, 290(17), 10862-10875.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Rehabilitacja neurologiczna metodą mikropolaryzacji ośrodków CUN

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…