Balon gastryczny - jak to działa?

Narastający w naszym i w innych społeczeństwach świata problem nadwagi i otyłości sprawia, że poszukuje się coraz to nowszych metod zwalczania tych przypadłości. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO), na nadwagę cierpi aż 1,9 miliarda osób, spośród których otyłość stwierdzić można u 600 milionów. Jedną z metod, która jest w stanie pomóc pacjentowi w zrzuceniu nadmiarowych kilogramów, jest tzw. balon gastryczny, który znajduje zastosowanie u wielu chorych niemogących m.in. samodzielnie zredukować swojej masy ciała.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Problem nadwagi i otyłości dotyczy coraz to większej liczby obywateli krajów wysokorozwiniętych. Dane WHO wskazują, że liczba osób otyłych na świecie podwoiła się od roku 1980. 

Ta alarmująca tendencja i trudność w leczeniu nadmiarowej masy ciała tylko za pomocą odpowiedniej diety czy wysiłku fizycznego sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi medyczne, które pomagają pacjentom w powrocie do normalnego życia. Jednym z takich zabiegów jest tzw. metoda leczenia otyłości z wykorzystaniem specjalnego balona gastrycznego

Na czym polega działanie balonu gastrycznego?

Balon gastryczny, zwany inaczej balonem żołądkowym, jest najczęściej silikonowym balonem, który wprowadza się przez usta pacjenta do jego żołądka. Początkowo pusty i odpowiednio przygotowany balon zostaje wprowadzony za pomocą endoskopu. W następnym etapie zabiegu lekarz wypełnia i zwiększa objętość znajdującego się w żołądku balona, najczęściej za pomocą roztworu soli fizjologicznej. Całość procedury odbywa się z zastosowaniem technik znieczulenia miejscowego i trwa około 15-20 minut. Po wprowadzeniu balona nie ma potrzeby, aby pacjent pozostawał w szpitalu. Ewentualne nudności czy wymioty są normalną  reakcją organizmu, którą stwierdza się u części pacjentów. Zazwyczaj czas ich trwania nie przekracza 2-3 dni.

Balon żołądkowyźródło: www.medicalexpo.com

Balon żołądkowy osiąga taką wielkość, że nie przedostaje się do jelit i ogranicza w znacznym stopniu pojemność żołądka, co przekłada się bezpośrednio na ilość możliwego do spożycia przez chorego pokarmu. Dodatkowo, sam wypełniony balon wywołuje u pacjenta uczucie sytości i pomaga wykształcić odpowiednie nawyki żywieniowe. Znajdujący się wewnątrz żołądka balon gastryczny powoduje m.in. napinanie się ścian żołądka, co odpowiada właśnie za ograniczenie nadmiernego łaknienia i głodu.

Jak długo balon gastryczny pozostaje w żołądku?

Materiał, z jakiego wykonany jest balon żołądkowy, zapewnia mu odporność na działanie soków trawiennych, a on sam znajduje się w ciele pacjenta przez okres najwyżej sześciu miesięcy. Po tym czasie balon gastryczny zostaje usunięty, a wykształcone z jego pomocą prawidłowe nawyki żywieniowe mają za zadanie pomóc pacjentowi w utrzymaniu należnej wagi ciała.

W osiągnięciu wymarzonej wagi ciała, poza samym wykorzystaniem systemu balona gastrycznego, istnieje często konieczność współpracy z dietetykiem i ścisłego stosowania się do jego zaleceń żywieniowych. W przypadku chęci lub potrzeby dłuższego stosowania balonu gastrycznego, po sześciu miesiącach można wymienić go na nowy, który również będzie utrzymywany w żołądku przez okres co najwyżej 6 miesięcy.

Dla kogo zalecany jest gastryczny balon?

Balon gastryczny znajduje zastosowanie głównie u osób, które pomimo starań nie są w stanie schudnąć lub mają tendencję do chudnięcia i szybkiego przybierania na wadze w krótkim odstępie czasu. U takich pacjentów balon gastryczny pomaga zwalczać m.in. potrzebę podjadania i nadmiernego objadania się. W połączeniu ze zmianą nieprawidłowych nawyków żywieniowych istnieje duża szansa na trwalszą zmianę nawyków żywieniowych u znacznej części chorych, poddawanych zabiegowi balonikowania żołądka.

Przeciwwskazania do zastosowania balonu

Pomimo wielu zalet, zastosowanie balonu gastrycznego jest przeciwwskazane m.in. u tych pacjentów, którzy nie zamierzają zmienić swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych i współpracować ściśle z lekarzem w kwestii diety w bezpośrednim okresie pozabiegowym.

Bibliografia: www.who.int; www.gastro.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie otyłości balonem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 19

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…