Będzie przełom w leczeniu raka? Interesujące badania brytyjskich naukowców

Zespoły badawcze na całym świecie nieustannie pracują nad opracowaniem skutecznego leku na raka. Zdolność nowotworów do tworzenia przerzutów znacznie utrudnia te wysiłki. Dotychczas niewiele wiadomo na temat tego, w jaki sposób komórki rakowe są w stanie przeżyć po oderwaniu się od guza pierwotnego. Odpowiedzią na to pytanie są najnowsze wyniki badań, przedstawione przez brytyjskich naukowców.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Naukowcy z Barts Cancer Institute Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie odkryli nieznany dotąd mechanizm, dzięki któremu możliwe jest powstawanie przerzutów. Tłumaczy on, w jaki sposób komórki rakowe, oderwane od guza pierwotnego, są w stanie przeżyć i rozprzestrzenić się drogą krwi lub limfy do innych narządów. 

Obecność przerzutów znacząco utrudnia leczenie i pogarsza rokowanie. Dla przykładu – szanse na 5-letnie przeżycie u kobiet, chorujących na raka piersi bez przerzutów, szacuje się na 61%. Po stwierdzeniu przerzutów, np. do okolicznych węzłów chłonnych, płuc, czy kości, szanse te zmniejszają się do 6%. Dlatego tak ważne jest poznanie mechanizmów, odpowiadających za przerzutowanie. Udało się to zespołowi z Barts Cancer Institute, na czele z dr Stephanie Kermorgant. W badaniu, opublikowanym w Nature Communications, naukowcy wyjaśniają, że kluczową rolę w przeżyciu komórek rakowych, oderwanych od guza pierwotnego, odgrywają tzw. integryny. Integryny to białka znajdujące się na powierzchni komórek, odpowiedzialne za komunikowanie się komórki z jej otoczeniem.

Zespół doktor Kermorgant dowiódł, że w czasie tworzenia przerzutów, współpraca dwóch cząsteczek – integryny beta-1 oraz białka c-Met pozwala utrzymać przy życiu komórki oderwane od guza pierwotnego, a w efekcie powstanie przerzutu. Integryna beta-1 przy współpracy z białkiem c-Met zmienia swoje położenie, przechodząc do wnętrza komórki, co chroni komórkę rakową przed śmiercią. Naukowcy postanowili sprawdzić słuszność swoich hipotez na komórkach nowotworowych piersi oraz płuca. Okazało się, że zablokowanie integryny beta-1 lub białka c-Met wewnątrz komórki, skutkuje mniejszą szansą wystąpienia przerzutu.

Jest to pierwsze badanie, identyfikujące proces, umożliwiający tworzenie przerzutów i dające nadzieję na opracowanie nowych leków, które powstrzymają rozprzestrzenianie się nowotworu.

Źródła: www.medicalnewstoday.com


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Badanie genetyczne predyspozycji do nowotworów

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…