Co to jest dermatoskopia cyfrowa

Dermatoskopia cyfrowa jest nowoczesną wersją badania, stosowanego powszechnie do analizy i oceny "podejrzanych" zmian skórnych. Podstawową różnicą jest możliwość odtworzenia obrazu dermatoskopowego na ekranie komputera. Komputerowa analiza znamion umożliwia obserwację zmiany pod dużym powiększeniem, archiwizację zdjęcia oraz ocenę porównawczą poprzedniego badania z aktualnym.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Dermatoskopia jest popularnym badaniem dermatologicznym zmian skórnych bez konieczności pobierania wycinka tkanki, pośrednim między diagnostyką kliniczną a histopatologią (mikroskopowym badaniem pobranego wycinka). Wykorzystuje w tym celu dermatoskop, czyli rodzaj lupy o 10-20-krotnym powiększeniu, połączonej ze źródłem światła, które nie odbija się (jak przy oglądaniu "gołym" okiem), lecz wnika w głębsze warstwy skóry, uwidaczniając głębiej położone struktury. Pozwala to na uzyskanie zestandaryzowanych obrazów, które następnie mogą być obiektywnie ocenione przez lekarza.

Najczęstszym zastosowaniem dermatoskopii jest analiza znamion w kierunku wykrycia czerniaka złośliwego, a także ocena i różnicowanie zmian barwnikowych między sobą, oraz między innymi zmianami skórnymi takimi jak naczyniaki, czy brodawki łojotokowe, których obraz makroskopowy często jest podobny. Inne zastosowania dermatoskopii to identyfikacja świerzbowca, badania trzonu włosa oraz ocena łożyska naczyniowego obrąbka naskórkowego paznokcia w kolagenozach.

Podstawowe zalety badania to:

  • nieinwazyjność i bezbolesność
  • możliwość wykonania w dowolnym gabinecie lekarskim
  • niski koszt badania
  • możliwość komputerowej analizy obrazów (fotografia w standardowym dermatoskopie lub wideodermatoskopie) oraz archiwizacji zdjęć w celu porównywania prędkości rozrostu zmiany

Dermatoskopia a dermatoskopia cyfrowa

Niektóre sytuacje kliniczne wymagają bardziej wysublimowanych metod diagnostycznych. Wykorzystuje się w tym celu dermatoskop cyfrowy, zwany również wideodermatoskopem. Jest on połączeniem dermatoskopu, oprogramowania komputerowego i cyfrowego aparatu fotograficznego. Metoda działania jest oparta na tej samej zasadzie co dermatoskopia, podstawową różnicą jest natomiast możliwość odtworzenia obrazu na ekranie komputera. Komputerowa analiza znamion umożliwia obserwację zmiany pod dużym powiększeniem, archiwizację zdjęcia oraz ocenę porównawczą poprzedniego badania z aktualnym.

Procedura diagnostyczna polega na przyłożeniu kamery wideodermatoskopu do skóry ze znamieniem, którego obraz wyświetla się na monitorze komputera w nawet w 70-krotnym powiększeniu. Dodatkowo, specjalistyczne oprogramowanie poddaje szczegółowej analizie algebraicznej parametry w obrębie znamienia (np. rozkład barwnika, brzegi, kształt) a następnie wylicza wskaźnik prawdopodobieństwa patologiczności zmiany. W zależności od postawionego rozpoznania (na podstawie wywiadu, lokalizacji, badania i wyniku dermatoskopii) lekarz podejmuje decyzję, które ze znamion należy wyciąć, a które pozostawić do dalszej obserwacji.

Chociaż cyfrowa analiza obrazów dermatoskopowych nie daje stuprocentowej pewności (badanie histopatologiczne także nie), to jednak może stanowić dobre narzędzie uzupełniające w diagnostyce różnicowej łagodnych zmian melanocytowych i czerniaków. Wideodermatoskopia jest szczególnie zalecana w przypadkach zespołów zmian dysplastycznych, przy dużej ilości zmian barwnikowych skóry, u pacjentów z przeszłością onkologiczną w wywiadzie oraz poddawanych immunosupresji.

Aplikacje komputerowe, oparte na systemach eksperckich, łączących kilka metod diagnostycznych, pozwalają na obiektywną ocenę zmian oraz ich monitorowanie, co może przyczynić się do zwiększenia trafności rozpoznań klinicznych oraz poprawy właściwości diagnostycznych. Główną zaletą badania cyfrowego jest brak wpływu doświadczenia dermatologa na ocenę zmiany, obiektywna ocena podobnych obrazów oraz możliwość śledzenia ewolucji zmian.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Badanie wideodermatoskopowe skóry

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…