Co to są aparaty ortodontyczne samoligaturujące

Stałe aparaty ortodontyczne pozwalają na uzyskanie optymalnego ustawienia zębów i odtworzenie prawidłowych warunków anatomicznych nawet w złożonych wadach zgryzu. Alternatywą dla klasycznego aparatu ortodontycznego, podczas stosowania którego konieczne są częste wizyty u specjalisty w celu wymiany ligatur, jest aparat samoligaturujący. Umożliwia on optymalne wykorzystanie sił, tworzonych przez aparat, oraz skraca czas leczenia ortodontycznego.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Wady zgryzu, oprócz nieestetycznego wyglądu, mogą powodować zaburzenia żucia, a nawet - w części przypadków  -problemy z oddychaniem (np. obturacyjny bezdech senny). Według badań, opublikowanych przez różnych autorów, częstość występowania wad zgryzu wśród polskich dzieci wynosi od 36,7 do 79%. Uwzględniając opisane powyżej problemy oraz fakt, że wady zgryzu mogą stać się przyczyną dyskryminacji i gorszego funkcjonowania społecznego, warto podjąć decyzję o ich korekcji. 

U dzieci, które posiadają zęby mleczne, najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest ruchomy aparat ortodontyczny. Jest on w stanie skorygować nieprawidłowo ustawione zęby. Osoby dorosłe oraz starsze dzieci, które posiadają już zęby stałe, wymagają zazwyczaj zastosowania stałego aparatu ortodontycznego.

Klasyczny aparat ortodontyczny składa się z zamków (metalowych, ceramicznych lub szafirowych) mocowanych przy pomocy kleju do powierzchni zębów oraz metalowego łuku mocowanego do zamków poprzez ligatury (gumki). Ligatury podczas kolejnych wizyt są wymieniane, aby zapewnić prawidłową, efektywną pracę aparatu ortodontycznego.

Co to jest aparat ortodontyczny samoligaturujący?

Na rynku od jakiegoś czasu są dostępne aparaty ortodontyczne samoligaturujące (bezligaturowe). Ich wyjątkowość polega na tym, że nie wymagają one stosowania ligatur. Metalowy łuk jest mocowany do zamków bezpośrednio przy pomocy klapki, znajdującej się w zamku. Brak konieczności wymiany gumek sprawia, że wizyty u ortodonty mogą odbywać się rzadziej, a samo leczenie trwa krócej, co jest szczególnie istotne dla pacjentów, którzy mieszkają daleko od gabinetu, w którym prowadzone jest leczenie. W przypadku uszkodzenia mechanizmu mocującego łuk roboczy do zamka, możliwa jest wymiana uszkodzonego zamka lub przymocowania łuku przy pomocy klasycznej ligatury.

W klasycznym aparacie ortodontycznym gumki powodują dosyć silne tarcie podczas przemieszczania się łuku przez zamki. Aparat samoligaturujący pozwala na zlikwidowanie dodatkowego tarcia, ruch łuku roboczego jest łatwiejszy, a co za tym idzie praca aparatu jest bardziej wydajna. Zmniejszenie tarcia pozwala na osiągnięcie mniejszej bolesności podczas leczenia.

Decydując się na założenie aparatu samoligaturującego można podjąć decyzję o zastosowaniu klasycznych zamków metalowych, jak również zamków estetycznych. Zamki, stosowane w aparacie samoligaturującym, mają niewielkie rozmiary. Dodatkowo nie okala ich ligatura (gumka). Umożliwia to łatwiejszą i dokładniejszą higienę jamy ustnej, co ma znaczenie z powodu długiego okresu użytkowania aparatu i ryzyka powstania w jego okolicy próchnicy zębów.

Mówi się, że zastosowanie aparatu samoligaturującego pozwala na uniknięcie konieczności usuwania nadliczbowych zębów. W części przypadków rzeczywiście udaje się to osiągnąć, jednak nie jest to reguła. Taka właściwość aparatu wzięła się stąd, że końce slotu, czyli kanału przez który przechodzi łuk roboczy zostały ścięte. Umożliwia to silniejsze zgięcie łuku metalowego i korekcję bardziej nasilonych zmian ustawienia zębów.

Dobór aparatu ortodontycznego powinien być indywidualny. Ortodonta po zbadaniu pacjenta i pobraniu wycisków może ocenić złożoność zmiany i dobrać odpowiedni aparat z uwzględnieniem preferencji pacjenta. Za założeniem aparatu samoligaturującego przemawiają trudne stosunki anatomiczne, chęć uzyskania stosunkowo estetycznego wyglądu oraz rzadkie wizyty u specjalisty. Wadą tego typu aparatu jest jego cena, która jest wyższa od klasycznych aparatów ortodontycznych.

Źródła: "Parafunkcje niezwarciowe u dzieci i rodziców oraz ich wpływ na występowanie wad zgryzu u dzieci na podstawie badania ankietowego i klinicznego" Borgis - Nowa Stomatologia 2/2014, s. 63-69; www.zadbajozeby.pl; www.czytelniamedyczna.pl;

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Aparat ortodontyczny samoligaturujący (1 łuk)

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…