Co to są licówki i po co się je zakłada?

Medycyna estetyczna ma do zaoferowania coraz więcej rozwiązań dla osób, które nie są zadowolone ze swojego wyglądu. Prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny jest stomatologia estetyczna. Pokładane są w niej duże nadzieje, ponieważ zajmuje się tym, co nas do ludzi przyciąga - uśmiechem. Często właśnie od niego zależy, czy wywrzemy pozytywne pierwsze wrażenie i jak później będziemy odbierani przez innych.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

W ofercie gabinetów stomatologii estetycznej można znaleźć wiele zabiegów, poprawiających wygląd zębów, w tym:wybielanie, oczyszczanie oraz zmianę wielkości i kształtu zębów, a także montowanie implantów i miniimplantów, zakładanie licówek i korygowanie wad zgryzu. 

Od momentu "wynalezienia" licówek stomatologicznych w latach 80. XX wieku dokonał się duży postęp w sposobie ich montowania. Zmieniły się również materiały, stosowane do ich wyrobu, co idzie w parze z większym komfortem pacjenta i lepszym efektem estetycznym. Obecnie licówki stanowią alternatywę dla koron pełnoceramicznych i uzupełnień metalowo-ceramicznych oraz mogą cieszyć pacjenta nawet przez dwadzieścia lat.

W jakim celu zakłada się licówki stomatologiczne?

Licówki stomatologiczne to niewielkie, cienkie, ceramiczne płatki służące do uzupełniania zębów. Mocuje się je do wargowej lub policzkowej części zęba w celu poprawy wyglądu uśmiechu. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, których zęby mają przebarwienia i niezadowalający kształt, przydają się również osobom, które mają diastemę, czyli przerwę między siekaczami. Licówki mają swoje zastosowanie w przypadku delikatnie krzywego zgryzu. Założenie licówek poleca się także osobom, których zęby szpecą bruzdy lub ukruszenia czy nawet złamania. Licówki nie mają jednak zastosowania w przypadku bardzo zniszczonych zębów lub takich, które mają liczne wypełnienia.

Licówki wykonane są z różnego rodzaju systemów ceramicznych. Za najefektywniejszą uważana jest ceramika leucytowa, która charakteryzuje się dużą przeziernością i dwukrotnie większą odpornością na zgięcia, złamania i inne urazy w porównaniu ze zwykłą porcelaną. Ceramika leucytowa została opracowana w 1986 roku przez A. Wohlwend w celu wprowadzenia uzupełnień bez wykorzystania metalu. Obecnie jest chwalona zarówno przez stomatologów, jak i pacjentów dzięki zapewnianiu naturalnego, estetycznie dobrego i trwałego efektu.

Jeżeli na zębach jest dużo przebarwień lub są one zbyt widoczne, najlepiej sprawdzą się licówki wykonane z materiału nieprzezroczystego, np. ceramiki wzmacnianej trójtlenkiem aluminium lub dwutlenkiem cyrkonu. Oba rodzaje licówek zrobionych z tych materiałów są bardzo wytrzymałe i odporne na zgięcia. Jednak ceramika wzmacniana dwutlenkiem cyrkonu osiąga największe wartości miary wytrzymałości na zgięcia, bo aż do 1200 jednostek MPa. Dla porównania - wartość MPa dla ceramiki leucytowej wynosi do 154, a tej wzmacnianej trójtlenkiem aluminium: 687.

Do tej pory standardowo używano licówek skaleniowych, które zapewniają doskonały efekt estetyczny. Mają bowiem barwę i poziom transparentności zbliżone do naturalnych zębów. Ceramika skaleniowa to mieszanka kwarcu, krzemianów glinowo-potasowych (czyli skaleni) i tlenków metali. Licówki z niej wykonane są bardzo lekkie i jednocześnie twarde. Niestety są one również dosyć kruche, łamliwe i nieodporne na urazy.

Ceramika wzmacniana miką została opracowana w 1984 roku przez Adair i Grossmanna. Ten rodzaj materiału składa się w około 55% z czterokrzemianów fluoromiki (tzw. faza krystaliczna) i w 45% z fazy szkła. Pod mikroskopem można zaobserwować, że w fazie krystalicznej płytki krzemianów nakładają się na siebie i wzajemnie blokują, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka pęknięć i wzrostu wytrzymałości materiału. Można powiedzieć, że ten typ ceramiki zachowuje się jak kameleon. Oznacza to, że założony, przyjmuje barwę sąsiednich zębów. Dodatkową zaletą licówek wzmacnianych miką jest najmniejszy spośród innych systemów ceramicznych efekt ścierania przciwstawnych zębów.

Obecnie możliwe jest wykonanie licówek, które nie wymagają uprzedniego szlifowania zębów. Służą do poprawy niewielkich niedoskonałości, jak przebarwienia, czy pęknięcia szkliwa. Nadają się też do likwidacji diastemy lub wydłużenia zęba. Ten typ licówek to ultracienkie płatki porcelany lub nanohybrydowego materiału kompozytowego. Mogą być również napalane na folii platynowej. W Polsce popularne są licówki cienkościenne GlamSmile, znane w USA pod nazwą Lumineers.

Śmielak, B. (2010). Wybrane aspekty kliniczne stosowania licówek porcelanowych. Protet Stomatol, LX, 6, 463-468.
Dejak, B., Kacprzak, M., Suliborski, B., Śmielak, B. (2006). Struktura i niektóre właściwości ceramik dentystycznych stosowanych w uzupełnieniach pełnoceramicznych w świetle literatury. Protet Stomatol, LVI, 471-477.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Licówki zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…