Jak działa Esperal?

Zespół uzależnienia od alkoholu (ZUA) to zespół objawów fizjologicznych i poznawczo-behawioralnych, które definiowane są poprzez spożycie substancji uzależniającej, a które zastąpiły wcześniejsze typowe zasady postępowania człowieka będącego pod jej wpływem. Leczenie uzależnienia od alkoholu może być wspomagane środkami farmakologicznymi, których przykładem jest Disulfiram, czyli Esperal.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Co to jest Esperal?

Disulfiram, czyli disiarczek bis(dietylotiokarbamoilu) należy do grupy ditiokarbaminianów i jest głównym składnikiem leku jakim jest Esperal. Historia jego przydatności sięga przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to został użyty do produkcji gumy. Potencjał tej substancji w celu odstraszania od spożywania alkoholu został po raz pierwszy okryty w 1937 roku, kiedy to lekarz, chemik E. E. Williams opisał nieprzyjemne objawy jakie pojawiły się u robotników eksponowanych na działanie disulfiramu, a którzy spożyli alkohol. Dziesięć lat później inni naukowcy Hald i Jacobsen badając potencjalne właściwości disulfiramu jako środka przeciw pasożytom zaobserwowali takie same właściwości w połączeniu tej substancji z alkoholem i we współpracy z O. Martensen-Larsen’em w badaniach klinicznych udowodnili wspomagające działanie disulfiramu w walce z nałogiem alkoholowym.

Esperal - działanie po alkoholu

Disulfiram może być zarówno stosowany doustnie jak i pod postacią tak zwanej wszywki wszywanej przez chirurga pod skórę uzależnionego od alkoholu pacjenta. Sam w sobie lek jest całkowicie nieszkodliwy i nie działa w sposób szczególny na ludzki organizm. Dopiero po kontakcie z alkoholem wywołuje szereg reakcji, które w swoich następstwach są nieprzyjemne dla łączącego ten specyfik z alkoholem. Po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu mogą pojawić się bardzo nieprzyjemne objawy, a wśród nich m. in.:

  • pulsujący ból głowy
  • zaczerwienie twarzy
  • uczucie gorąca
  • kołatanie serca
  • nudności i wymioty

W przypadku większej dawki alkoholu może prowadzić do wystąpienia zaburzeń rytmu serca, zaburzeń psychicznych, hipotonii, czyli spadku ciśnienia tętniczego, a nawet zapaści. Należy zdecydowanie podkreślić, iż te wszystkie wyżej wymienione objawy mogą zostać sprowokowane nawet niewielką ilości alkoholu, na przykład znajdujących się w niektórych lekach.

 Esperal to środek zawierający w swoim składzie substancję czynną Disulfiram, która jest związkiem organicznym stosowanym w wspomagającej terapii alkoholizmu, a ogólnie opisując działanie tej substancji, ma ona wpływ na metabolizm alkoholu etylowego.

Działanie Esperalu

Wyżej opisane objawy są skutkiem interakcji disulfiramu z alkoholem etylowym, a dokładnie wpływu na metabolizm etanolu. Mianowicie disulfiram hamuje działanie enzymu - dehydrogenazy aldehydowej (ALDH), która ma umożliwić reakcję przekształcenia szkodliwego aldehydu octowego w kwas octowy. Disulfiram spowalnia ten proces, a blokada ALDH powoduje, że dochodzi do kumulacji aldehydu octowego w tkankach pijącego, co prowadzi do wystąpienia tak zwanej reakcji disulfiramowej, której objawy zostały opisane już w poprzednim akapicie. Objawy fizyczne wynikające z tego połączenia są na ogół nie do zniesienia, więc większość ludzi natychmiastowo zaprzestaje picia alkoholu. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez producenta Esperalu wszyte podskórnie tabletki działają przez okres 8 miesięcy, ale jest to wartość osobniczo zmienna i zależna do kilku czynników, m.in. od aktywności fizycznej, ogólnego stanu zdrowia czy wagi pacjenta. Wspomagająca terapia uzależniania alkoholowego przy użyciu wszywki z Esperalu może być okresowo powtarzana.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Łukasz 7 lata temu

Witam, czy po 12 miesiącach i kilku dniach od momentu wszycia Esperalu (9 tabletek) mogę spokojnie pracować z rozpuszczalnikami tj. ksylen, denaturat, izopropanol, aceton techniczny, benzyna ekstrakcyjna, nitro ? Przestrzegano mnie przed dłuższym kontaktem z rozpuszczalnikami (szczególnie na bazie alkoholu) ponieważ mogły by wywołać reakcję Disulfiramową. Pozdrawiam serdecznie Łukasz Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Wszycie Esperalu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…