Część chirurgiczna zabiegu implantacji zęba

Implanty zębowe to rozwiązanie pozwalające uzupełnić występujące u pacjenta braki zębowe. Cechują się one trwałością oraz tym, że umieszczone są one we wnętrzu jamy ustnej na stałe, co znacznie przewyższa komfort ich posiadania w odniesieniu do chociażby wyjmowanych protez zębowych.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Po zakończeniu leczenia implantologicznego widoczna jest jedynie przypominająca naturalne struktury korona zębowa. Zanim jednak zostanie ona osadzona na implancie, dokonywany jest szereg innych procedur - jedną z nich stanowi część chirurgiczna.

Przebieg chirurgicznej części zabiegu implantacji zęba

Pierwszym etapem chirurgicznego odtwarzania utraconych zębów jest znieczulenie okolicy poddawanej zabiegowi. Pacjent nie musi się w tym wypadku znajdować pod wpływem znieczulenia ogólnego, wystarczające jest znieczulenie miejscowe lub przewodowe. Po upewnieniu się, że pacjent nie będzie odczuwał bólu, przejść można do kolejnej części zabiegu. Należy w tym wypadku przygotować miejsce pod wszczepiany implant zębowy. Celowi temu służą tzw. systemy implantologiczne, których rozmiary precyzyjnie odpowiadają wszczepianej strukturze. Wykonywany manewr określa się mianem osteotomii.

Następnym krokiem jest już umieszczenie samego implantu w obrębie kości szczęki czy żuchwy. Odbywa się to poprzez jego wkręcenie w tkanki pacjenta. W zależności od tego, co następuje później, część chirurgiczną implantacji zęba dzieli się na jedno- lub dwuetapową.

Jedno- i dwuetapowy proces implantacji

W przypadku zabiegu dwuetapowego na implant zakłada się tzw. śrubę zamykającą, a następnie wszczepione elementy pokrywa się dziąsłem, które ulega zamknięciu przy pomocy szwów. W jamie ustnej pacjenta widoczna jest tylko rana, samego implantu zębowego natomiast nie widać. Drugi etap w tym przypadku polega na tym, że kiedy implant osiągnie w kości stabilizację, jest on odsłaniany i na jego powierzchnię nakłada się wtedy tzw. śrubę gojącą.

Odmienny jest przebieg procedury jednoetapowego wszczepiania implantu zębowego. W tym wypadku po umieszczeniu go w jamie ustnej od razu nakłada się śrubę gojącą, przez co nie istnieje konieczność jego późniejszego odsłaniania. Niestety, jak zwykło się mawiać, nie ma nic za darmo: w przypadku przebycia zabiegu jednoetapowego istnieje konieczność szczególnej dbałości o okolicę otaczającą implant, jak i o higienę całej jamy ustnej (zwiększone jest bowiem w tym wypadku ryzyko rozwoju stanu zapalnego przyzębia).

Co po implantacji zęba?

Samo wszczepienie implantu stomatologicznego to jeszcze nie koniec odtwarzania uzębienia. Przez okres około 3-6 miesięcy od procedury chirurgicznej zachodzi tzw. osteointegracja, czyli łączenie się implantu z tkanką kostną. Jeżeli w trakcie zabiegu zauważone zostanie, że jakość kości pacjenta jest dość niska, zastosowane mogą zostać biomateriały, które będą stymulować rozrost komórek w okolicy implantu. Czasami jednak struktura tej tkanki jest na tyle osłabiona, że jeszcze przed implantacją przeprowadza się zabieg przeszczepienia kości i dopiero po nim wykonuje się zabieg wszczepienia implantu. Gdy już dojdzie do odpowiedniej stabilizacji wszczepionej struktury, możliwe jest przystąpienie do ostatecznego etapu, czyli umieszczenia na implancie korony zębowej.

Źródła:

  • red. wyd. pol. Piotr Malara, "Implanty dentystyczne. Procedury laboratoryjne krok po kroku", Warszawa, 2014, ISBN: 978-83-200-4667-0

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Implanty zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 20

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…