Czy komórki macierzyste pomogą w leczeniu jaskry?

Jaskra jest chorobą, która - nieleczona - powoduje stopniowe uszkadzanie nerwu wzrokowego, prowadzące aż do ślepoty. Terapia tego schorzenia bazuje na podawaniu do oka kropel lub wykonywaniu u pacjentów różnego rodzaju zabiegów. Możliwe, że w przyszłości metody te ustąpią miejsca bardziej nowoczesnej technice: wszystko dzięki badaniom uczonych z amerykańskiego Uniwersytetu w Iowa.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Jaskra jest poważnym schorzeniem oczu, które może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie zostanie odpowiednio leczona. Choć obecnie dostępne metody leczenia jaskry mogą pomagać w kontroli choroby, istnieje ciągłe poszukiwanie innowacyjnych terapii, które mogą odwrócić uszkodzenia i przywrócić funkcję oczu. Jednym z obszarów badawczych, który wzbudza nadzieję, jest wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu jaskry.

Potencjał komórek macierzystych w terapii jaskry

Leczenie jaskry za pomocą komórek macierzystych jest nadal obszarem badań naukowych i eksperymentalnych, a nie standardową praktyką kliniczną. Jednak badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w terapii jaskry wzbudzają duże zainteresowanie ze względu na ich potencjalne właściwości regeneracyjne i zdolność do naprawy uszkodzonych tkanek.

Komórki macierzyste mają zdolność do przekształcania się w różne rodzaje komórek w organizmie, co daje nadzieję na ich wykorzystanie w naprawie uszkodzonych tkanek oka, w tym nerwu wzrokowego. Obecnie prowadzone są badania nad różnymi typami komórek macierzystych, takimi jak komórki macierzyste pluripotentne, komórki macierzyste mezenchymalne czy komórki progenitorowe, w celu zrozumienia ich potencjału terapeutycznego w jaskrze.

Uwaga: Komórki macierzyste posiadają zdolność do różnicowania się i przekształcania w różne typy komórek w organizmie, co otwiera perspektywy wykorzystania ich w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek oka, w tym nerwu wzrokowego.

Badania nad komórkami macierzystymi w jaskrze - odbudowa nerwu wzrokowego i struktur oka

Preliminacyjne badania laboratoryjne oraz eksperymenty na zwierzętach sugerują, że komórki macierzyste mogą mieć zdolność do odbudowy i ochrony uszkodzonych komórek nerwu wzrokowego oraz innych struktur oka. Jednak istnieje potrzeba dalszych badań klinicznych, aby ocenić skuteczność, bezpieczeństwo i długoterminowe wyniki takich terapii w przypadku jaskry.

Ważne: Zastosowanie komórek macierzystych mogłoby zastąpić inwazyjne chirurgiczne operacje jaskry jak i również laserowe leczenie jaskry. Dzięki tej nowej innowacyjnej terapii można by wyeliminować takie ciężkie objawy jaskry jak ból gałek ocznych, bóle głowy i nudności, światłowstręt czy zaczerwienienie oka.

Komórki macierzyste w leczeniu jaskry - nowe doniesienia

Zespół pod przewodnictwem doktora Markusa Kuehna, pochodzący z University of Iowa Carver College of Medicine, postanowił zbadać możliwość wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu jaskry. Grupę badaną stanowiły w tym przypadku myszy, cierpiące na to właśnie schorzenie narządu wzroku.

Założenia projektu dotyczyły odtworzenia struktury biorącej udział w odpływie cieczy z oka - sieci beleczkowej. Jej uszkodzenia sprzyjają bowiem nadmiernemu gromadzeniu się płynu we wnętrzu gałki ocznej i wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego, na skutek czego dochodzi do pojawiania się jaskry.

Myszom przeszczepiano komórki macierzyste pluripotencjalne. Przekształcono je do oczekiwanego rodzaju komórek poprzez ich hodowlę w odpowiednim medium. Dużą zaletą tego rodzaju komórek macierzystych jest to, że u ludzi można je pozyskiwać np. ze skóry. Po przeszczepieniu tych struktur do mysich oczu okazywało się, że doprowadzało to do obudowy sieci beleczkowej.

Obserwacje poczynione przez zespół dr Kuehna to dopiero początek. Uczony podejrzewa, że poprawa stanu sieci beleczkowej mogłaby pomóc pacjentom z jaskrą otwartego kąta przesączania - nie wiadomo, czy zabieg byłby skuteczny u chorych z innymi postaciami schorzenia. Pod uwagę brane jest również to, że przeszczepione komórki mogłyby same zostać objęte procesem chorobowym - a to wymagałoby ponownego leczenia. Między innymi przez te właśnie wątpliwości uczeni już zapowiadają kontynuację prac nad zastosowaniem komórek macierzystych w okulistyce.

Warto wiedzieć: Jeśli sieć beleczkowa jest uszkodzona, komunikacja między okiem a mózgiem może być zakłócona, co prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku i innych objawów jaskry. Dlatego tak ważne są dalsze badania nad komórkami macierzystymi. Po wszczepieniu ich do oczu myszy, zaobserwowano tworzenie się nowej struktury beleczkowej.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja jaskry

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…