Echoskleroterapia żylaków - co to za zabieg?

Echosklerotarapia to nowoczesna odmiana skleroterapii, czyli zabiegu zamknięcia światła żylaków za pomocą wstrzyknięcia środka farmakologicznego. Do kontroli jego przepływu wewnątrz żył wykorzystuje się aparat USG, co pozwala lekarzowi na znacznie bardziej precyzyjne wykonanie całej procedury.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Skleroterapia, zwana również obliteracją, to jedna z szerokiego wachlarza małoinwazyjnych technik usuwania żylaków w obrębie kończyn dolnych. Jej istotą jest zamknięcie światła naczynia poprzez podanie (wstrzyknięcie) środka obliterującego – substancji chemicznej, prowadzącej do stopniowego zwłóknienia żyły i jej powolnego zaniku. Do leczenia tym sposobem kwalifikują się zarówno pacjenci z niewielkimi, widocznymi podskórnie żylakami (tzw. żyłami siatkowatymi), jak i z dużymi, zaawansowanymi zmianami. Jest to obok laserowego leczenia żylaków jedna z popularniejszych metod.

W zależności od konkretnych wskazań klinicznych, skleroterapia może być zarówno samodzielną metodą leczenia, jak też stanowić uzupełnienie innych technik. Często bywa dopełnieniem zabiegu laserowego – za jego pomocą zamykana jest wtedy główna żyła odpowiedzialna za powstawanie żylaków, natomiast skleroterapia służy do "poprawy" osiągniętego efektu oraz usunięcia zasilających żyłę tzw. bocznic.

Echoskleroterapia – co to jest?

Wyróżniamy dwie podstawowe odmiany skleroterapii – farmakologiczną i piankową. Są one pod względem przeprowadzenia zabiegu takie same, różnica polega natomiast na konsystencji wstrzykiwanego preparatu. W przypadku klasycznej skleroterapii farmakologicznej ma on postać płynu, jednak w ostatnich latach coraz bardziej popularyzuje się skleroterapia piankowa, czyli wstrzyknięcie preparatu w postaci specjalnie spreparowanej piany (mieszanki leku z powietrzem lub CO2), która działa silniej, nie rozpływa się w żyle i zamyka jedynie wybrane żylaki. Nowoczesną odmianą obliteracji jest tzw. echoskleroterapia, czyli zabieg skleroterapii piankowej pod kontrolą ultrasonografu (USG), dający lekarzowi możliwość wzrokowego kontrolowania przepływu leku wewnątrz żył.

Przebieg echoskleroterapii

Procedurę rozpoczyna się zazwyczaj od badania ultrasonograficznego z dopplerem w pozycji stojącej. Pozwala to na dokładne określenie lokalizacji i przebiegu żył, ich średnicy i miejsca refluksu. Po badaniu chory przyjmuje pozycję leżącą, a lekarz, trzymając w jednej ręce głowicę aparatu USG, w drugiej strzykawkę z przygotowanym lekiem, odszukudje zmienione chorobowo naczynie, przebija skórę i kieruje igłę w kierunku żylaka. Głowicę sondy aparatu USG przemieszcza się wzdłuż żyły aby zaobserwować do jakiej wysokości uzyskano efekt wypełnienia pianą.

Podczas jednego zabiegu echoskleroterapii wykonuje się około kilkunastu wkłuć bardzo cienką igłą, co jest praktycznie bezbolesne. Przeważnie nastrzykiwaniem obejmuje się wybraną część nogi, np. udo, czy podudzie. Czas trwania zabiegu przeprowadzanego w warunkach ambulatoryjnych nie przekracza 30 minut. Do usunięcia niewielkich żylaków zwykle wystarczy jeden zabieg, w przypadku większych zmian konieczne jest przeprowadzenie serii ostrzykiwań – z reguły nie więcej niż 3-4 zabiegi, przeprowadzane w co najmniej tygodniowych odstępach.

Zalety echoskleroterapii

Dużą zaletą metody jest jest znikoma inwazyjność a co za tym idzie brak konieczności znieczulenia przez anastezjologa, brak blizn pozabiegowych oraz brak konieczności hospitalizacji pacjenta.

Do zdarzających się najczęściej powikłań skleroterapii należą:

  • przemijające siniaki
  • zaczerwienienie
  • bolesność i pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia leku
  • zgrubienia

Wystąpić mogą także przebarwienia w przebiegu nastrzykniętych żylaków.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Skleroterapia żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…