Jakie są zalety badania metodą tomografii komputerowej

Jednym z badań obrazowych, szeroko wykorzystywanych w medycynie, jest tomografia komputerowa. Ta szybka, bezbolesna metoda umożliwia otrzymywanie dokładnych skanów dowolnej okolicy ciała i odgrywa istotną rolę w diagnostyce wielu chorób, a w niektórych przypadkach pozwala uniknąć operacji lub biopsji chirurgicznej.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Tomografia komputerowa jest techniką, która do tworzenia obrazów wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Dzięki zdolności przenikania promieni X przez tkanki, możliwe jest zobrazowanie niemal każdej okolicy anatomicznej organizmu. Dostarcza to istotnych wiadomości na temat stanu zdrowia osoby, poddawanej badaniu, i umożliwia rozpoznanie wielu schorzeń już na wczesnym etapie. 

W czasie badania tomograf wysyła promieniowanie RTG, które, po przejściu przez ciało pacjenta, rejestrowane jest przez detektory, a powstałe obrazy, stanowiące odwzorowanie poszczególnych warstw ciała, są następnie oglądane przez lekarza na monitorze komputera. Historia opisywanej metody sięga drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Pierwszy tomograf, który umożliwiał zbadanie dowolnej części ciała, został zaprojektowany w 1973 roku przez amerykańskiego biofizyka i stomatologa Roberta Ledley'a.

Jakie są zalety tomografii komputerowej?

Obrazowanie metodą tomografii komputerowej jest powszechnie stosowane w wielu dziedzinach medycyny i pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów skanowanych narządów. Niewątpliwą zaletą opisywanej techniki jest bardzo krótki czas badania, w porównaniu z innymi metodami radiologicznymi. Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt sekund, by ocenić wybraną okolicę ciała, co znacznie zwiększa komfort pacjenta podczas przeprowadzania wspomnianej procedury. Dzięki temu, tomografia komputerowa jest badaniem z wyboru u osób niewspółpracujących, a także u pacjentów po różnego rodzaju urazach i w ciężkim stanie ogólnym. Bardzo często jest wykorzystywana w szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie trafiają osoby poszkodowane w wypadkach. W nagłych sytuacjach, pozwala bowiem na natychmiastowe uwidocznienie krwotoków i obrażeń wewnętrznych, co ma duże znaczenie w dalszym postępowaniu i często pomaga uratować życie pacjenta.

Niewątpliwą zaletą tomografii komputerowej jest również jej nieinwazyjność, co oznacza, że nie wymaga ona przeprowadzania żadnych ingerencji do wnętrza organizmu i nie zwiększa ryzyka rozwoju powikłań. Tomografia komputerowa umożliwia jednoczesne uzyskanie skanów narządów miąższowych, kości i naczyń krwionośnych. Ponadto, dostarcza  bardzo szczegółowych obrazów, charakteryzujących się wysoką rozdzielczością przestrzenną, co wyróżnia ją spośród innych metod radiologicznych. Z dużą dokładnością odzwierciedla anatomię i patologię danego organu, pozwala określić jego zarysy, wielkość oraz strukturę wewnętrzną. Wśród patologii, w których skuteczność rozpoznawcza TK jest wysoka, znajdują się między innymi uszkodzenia urazowe, torbiele, zmiany lite, naczyniaki, tętniaki, zmiany niedokrwienne oraz powiększone węzły chłonne.

Kolejną zaletą tomografii komputerowej jest możliwość jej przeprowadzenia u pacjentów z wszczepionymi urządzeniami, takimi jak rozrusznik serca czy neurostymulator. Badanie przy pomocy tomografu daje możliwość obrazowania w czasie rzeczywistym, co sprawia, że jest to odpowiednie narzędzie do wykonywana biopsji różnych organów, głównie płuc, narządów jamy brzusznej oraz miednicy. Tomografia komputerowa to cenna metoda diagnostyczna szeroko wykorzystywana w onkologii. Dzięki nowym osiągnięciom technicznym można przeprowadzać badania w celu wczesnego wykrycia raka jelita grubego (wirtualna endoskopia) oraz nowotworów płuc, nie dających jeszcze żadnych objawów klinicznych.

Źródło: B. Pruszyński, "Radiologia. Diagnostyka obrazowa"; wyd. 2, PZWL, Warszawa, 2005 dodruk 2014; ISBN: 978-83-200-4325-9

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Tomografia komputerowa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…