Łysienie u mężczyzn - dostępne metody leczenia

Łysienie u mężczyzn to powszechny problem – według danych statystycznych nadmierna utrata włosów dotyczy 40% panów w wieku 35 lat i już 70% 80-latków. Co więcej, według badań kanadyjskich antropologów fizycznych, Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów, których mieszkańcy najszybciej tracą włosy. Na szczęście leczenie łysienia u mężczyzn może być skuteczne.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Co istotne, nadmierna utrata włosów wpływa nie tylko na wygląd, ale i na samopoczucie mężczyzn: na podstawie badań OBOP można stwierdzić, że ponad połowa mężczyzn jest zdania, że łysina ich postarza – nawet młodzi mężczyźni, zmagający się z problemem łysienia, czują się starsi niż w rzeczywistości. I odwrotnie: panowie w starszym wieku, ale obdarzeni bujną, gęstą czupryną, mają poczucie, że wyglądają młodziej. Podobnie prezentują się wyniki badania, przeprowadzonego w 2010 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Odtwórczej Włosa (International Society of Hair Restoration Surgery, ISHRS): ¼ badanych czuje się mniej atrakcyjna z powodu utraty włosów, a aż połowa respondentów, gdyby miała wybierać pomiędzy większą ilością pieniędzy a większą ilością włosów, wybrałaby to drugie.

Leczenie łysienia u mężczyzn - farmakoterapia

Nie dziwi więc, że techniki leczenia problemu nadmiernego wypadania włosów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem pacjentów. A jest w czym wybierać: łysienie można leczyć i farmakologicznie, i zabiegowo. W farmakologicznym leczeniu łysienia androgenowego (typu męskiego) stosowane są obecnie dwie substancje, których skuteczność została poparta badaniami naukowymi – finasteryd i midoksydyl. Pierwsza z nich, dostępna w formie tabletek doustnych, hamuje powstawanie DTH (aktywna forma testosteronu, powodująca obkurczanie mieszków włosowych), eliminując jedną z głównych przyczyn powstawania łysienia męskiego – powstrzymuje dalsze wypadanie włosów, jednak nie powoduje ich odrostu w tych partiach skóry, gdzie uległy już przerzedzeniu. Druga z kolei, dostępna w preparatach do miejscowego stosowania na skórę głowy, wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i miejscową poprawę ukrwienia skóry, hamując postęp łysienia i umożliwiając częściowy odrost włosów. Niestety, efekty kuracji są najczęściej krótkotrwałe, a wypadanie włosów zaczyna ponownie postępować po odstawieniu preparatów.

Łysienie u mężczyzn - leczenie mezoterapią

Współcześnie dostępny jest szereg zabiegów, mających poprawić kondycję skóry głowy i włosów (m.in. mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym). Warto jednak pamiętać, że pierwszym krokiem zawsze powinna być specjalistyczna konsultacja z dermatologiem lub trychologiem oraz diagnostyka, która pozwoli ustalić przyczyny łysienia oraz dobrać najodpowiedniejszą dla danego pacjenta formę terapii. Z kolei w zabiegowym leczeniu łysienia u mężczyzn i kobiet zastosowanie ma zabieg mezoterapii skóry głowy z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego – preparatu, wytwarzanego z krwi pacjenta. Podanie preparatu osocza bogatopłytkowego do skóry głowy stymuluje w niej procesy regeneracyjne, aktywując czynniki wzrostu, które oddziałują na mieszki włosowe. Terapia poprawia także ukrwienie skóry i stymuluje powstawanie nowych mieszków włosowych, dzięki czemu nie tylko spowalnia zachodzące już procesy łysienia, ale też może przyspieszać odrastanie włosów.

Łysienie u mężczyzn a przeszczep włosów

Choć małoinwazyjne metody leczenia łysienia zyskują na popularności, wciąż najskuteczniejszą techniką walki z tym problemem pozostają zabiegi transplantacji włosów. Z uwagi na zadowalające efekty, możliwość wyleczenia nawet bardzo zaawansowanego łysienia oraz wysoką skuteczność zabiegu, coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie łysienia przeszczepem włosów. Tę tendencję odzwierciedlają dane ISHRS: według opublikowanych przez Towarzystwo statystyk, w 2014 roku w samych Stanach Zjednoczonych wykonano aż o 27% więcej zabiegów chirurgicznego odtworzenia włosów niż w roku 2012, a niemal 85% wszystkich pacjentów, korzystających z transplantacji włosów, stanowili mężczyźni.

Metody przeszczepiania włosów

Transplantacja włosów to zabieg chirurgiczny, który może być przeprowadzony różnymi technikami, ale zasadniczo sprowadza się do pobrania mieszków włosowych (pojedynczo w technice FUE, lub na pasku skóry – metoda FUT) z tych miejsc na głowie, gdzie włosy nie uległy przerzedzeniu (na ogół mieszki pobiera się z części potylicznej), i umiejscowieniu ich na obszarze głowy, pozbawionym włosów. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa zazwyczaj kilka godzin – czas trwania uzależniony jest od ilości przeszczepianych mieszków włosowych. Efekty przeszczepu włosów oceniane są jako bardzo dobre i pozwalają odtworzyć włosy nawet przy bardzo rozległych ubytkach.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie łysienia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…