Jakimi metodami można usunąć znamię barwnikowe?

Znamiona barwnikowe, popularnie zwane pieprzykami, dla niektórych są elementem urody, dla innych wręcz przeciwnie – uważane są za szpecące. Innym, obawiającym się raka skóry, spędzają wręcz sen z powiek. Nowoczesna medycyna oferuje wiele metod usuwania znamion barwnikowych – nawet niewymagających zastosowania skalpela. Jakie sposoby usuwania pieprzyków są najczęściej stosowane?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Marylin Monroe, Scarlett Johanson czy supermodelka Cindy Crawford, które stały się ikonami mody, raczej nie myślą o usunięciu swoich znamion. Pieprzyki w okolicy ust dyskretnie podkreślają ich urodę. Większość znamion barwnikowych ma znaczenie tylko kosmetyczne – jak szacują naukowcy na łamach JAMA Dermatology, tylko 0,0005% pieprzyków ulega przemianie w nowotwór skóry. Szansa zatem, że znamię stanie się problemem – o ile nie zmienia się w niepokojący sposób i nie wygląda nietypowo – jest bardzo niewielkie. Z drugiej strony, wycinane znamiona znacznie częściej okazują się złośliwe – nawet w 2,3%, jak piszą autorzy publikacji w Journal of the American Academy of Dermatology

Większość ludzi decyduje się na zabieg usunięcia znamienia ze względów estetycznych. Usuwanie niewielkich pieprzyków nie stanowi wyzwania, a efekty są satysfakcjonujące zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Zwykle im większe znamię, i im większa ich liczba – tym staje to się bardziej skomplikowane. Istnieją różne metody usuwania znamion barwnikowych – od najprostszego wycięcia, przez wymrażanie po techniki wykorzystujące laser.

Znamiona barwnikowe: jak można je usunąć?

Najpopularniejszą metodą likwidacji pieprzyków jest usuwanie zmian skórnych metodą chirurgiczną. Wadą chirurgicznego wycięcia jest to, że pozostawia trwały ślad w postaci blizny, jednak to w zasadzie jedyna wada takiego rozwiązania. Usunięcie znamienia barwnikowego poprzez wycięcie jest niemal gwarancją trwałego efektu. Ponadto pieprzyk jest poddawany badaniu histopatologicznemu, które daje pewność, że nie wykazywał on cech nowotworu.

Znamiona barwnikowe można także usunąć z zastosowaniem światła lasera. Pomysł powstał w latach 60’ ubiegłego wieku, jednak ówczesne lasery nie nadawały się do wykorzystywania na szeroką skalę. Ciągła wiązka umożliwiała wprawdzie usunięcie znamienia barwnikowego, jednak efekt kosmetyczny był nieprzewidywalny – i często odległy od upragnionego. Dopiero stworzenie laserów emitujących wiązkę ściśle określonej długości oraz okresie pulsacji sprawiło, że obecnie jest to jedna z często stosowanych metod w dermatologii. Lasery emitują światło czerwone, zielone, lub bliskie podczerwieni. Laser jest metodą leczenia z wyboru znamienia Oty, które zajmuje rozległy obszar na twarzy co uniemożliwia jego wycięcie. Przy zmianach silnie zabarwionych i uniesionych może być konieczne wykonanie kilku sesji. Częste są jednak nawroty, ponieważ nie udaje się usunąć wszystkich melanocytów.

Elektrokoagulacja zmian barwnikowych, czyli usuwanie za pomocą ciepła nie jest metodą szeroko stosowaną w usuwaniu znamion. W tych przypadkach stosowana jest elektroresekcja, a jej wyniki porównywalne są z chirurgicznym wycięciem, jednak krwawienie oraz powstawanie blizn zostaje zredukowane do minimum. Krioterapia stosowana jest w przypadku niezłośliwych włókniaków, brodawek oraz kurzajek. Melanocyty – komórki skóry zawierające barwnik, są bardzo wrażliwe na działanie zimna, stąd nierzadko po wymrażaniu pozostają jaśniejsze obszary skóry. Jednak dermatolodzy zdecydowanie odradzają leczenie zimnem zmian barwnikowych.

Ceny zabiegu usunięcia zmiany barwnikowej są uzależnione od metody i rozległości zmiany. Laserowe usunięcie oraz wycięcie znamienia barwnikowego techniką chirurgiczną kosztują zazwyczaj od 100 do 200 zł. Krioterapia oraz elektrokoalgulacja są tańszym zabiegiem, a cena usunięcia jednej zmiany zaczyna się od 40 zł.

Źródła: emedicine.medscape.com www.dermnetnz.org Stratigos, Alexander J., Jeffrey S. Dover, and Kenneth A. Arndt. "Laser treatment of pigmented lesions-2000: How far have we gone?." Archives of dermatology 136.7 (2000): 915-921. Tsao, Hensin, et al. "The transformation rate of moles (melanocytic nevi) into cutaneous melanoma: a population-based estimate." Archives of dermatology139.3 (2003): 282-288. Andrews, Mark D. "Cryosurgery for common skin conditions." American family physician 69.10 (2004). Sardana, Kabir, Payal Chakravarty, and Khushbu Goel. "Optimal management of common acquired melanocytic nevi (moles): current perspectives." Clinical, cosmetic and investigational dermatology 7 (2014): 89. Reeck, Matthew C., et al. "The diagnostic yield in submitting nevi for histologic examination." Journal of the American Academy of Dermatology 40.4 (1999): 567-571. Duke, Daniella, et al. "Treatment of benign and atypical nevi with the normal-mode ruby laser and the Q-switched ruby laser: clinical improvement but failure to completely eliminate nevomelanocytes." Archives of dermatology 135.3 (1999): 290-296.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie znamienia barwnikowego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…