Kości z komórek macierzystych? Badania naukowców ze Stanford University

Mogłoby się wydawać, że tworzenie ludzkich kości, mięśni i innych tkanek w warunkach laboratoryjnych to element scenariusza filmu science fiction. Okazuje się jednak, że nie jest to literacka fikcja, a osiągnięcie medycyny regeneracyjnej.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Na początku 2016 roku w magazynie Cell ukazała się publikacja badania pod kierownictwem Irvinga Weissmana i Lay Ten Ang, w której naukowcy dowodzą, że tworzenie ludzkich kości, mięśni i innych tkanek za pomocą komórek macierzystych oraz skuteczne wykorzystywanie ich w medycynie jest osiągalne. 

Embrionalne komórki macierzyste mają charakter pluripotencjalny, co oznacza że na pewnym etapie mają możliwość przekształcenia się w dowolny rodzaj komórek w organizmie. Badaczom z uniwersytetu w Stanford udało się stworzyć populacje dwunastu typów komórek, w tym mięśnia sercowego, kości i chrząstek. Dobrą wiadomością jest również fakt, że zamiast miesięcy, teraz wystarczą dni, by wyhodować pożądane komórki. A wszystko za sprawą dodawania do komórek macierzystych charakterystycznych molekuł i blokowania rozwoju niechcianych typów komórek. W ten sposób badacze mogą decydować o tym, jaki rodzaj tkanek będzie hodowany.

W najbliższej przyszłości badacze planują udowodnić, że wszczepione komórki macierzyste mogą regenerować poszczególne tkanki i narządy, a nawet leczyć niektóre choroby.

Weissman, I. i Lay Teng Ang. (2016).  Mapping the Pairwise Choices Leading from Pluripotency to Human Bone, Heart, and Other Mesoderm Cell Types. Cell, 166(2), 451-167.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Zabieg rekonstrukcji tkanki kostnej żuchwy z wykorzystaniem komórek macierzystych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 51

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…