Labioplastyka - zabieg nie tylko estetyczny

Obecnie można poprawić wygląd każdej części ciała. Niektóre zabiegi pozostają jednak bardzo kontrowersyjne, co nie jest całkowicie słuszne. Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, wciąż jeszcze przez wiele osób traktowana jest jako zbędna fanaberia. Niesłusznie, ponieważ dla niektórych kobiet, które decydują się na zabieg, okazuje się on być koniecznością – a nie jedynie kwestią estetyki.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Plastyka warg sromowych przez wielu jest uznawana za kaprys, a kobiety które pragną zmienić wygląd swojej najbardziej intymnej części ciała nie są traktowane poważnie. Tak naprawdę możliwości chirurgicznej korekcji wyglądu narządów rodnych kobiety upowszechniły się w latach 80’ XX wieku, po publikacji dwóch lekarzy, którzy wykonali taki zabieg u trzech kobiet. Autorzy na łamach Plastic & Reconstructive Surgery zauważają, że zbyt duże wargi sromowe mniejsze nie tylko są źródłem kompleksów i niezadowolenia z własnego wyglądu. 

Przy znacznym powiększeniu wargi sromowe mogą sprawiać wyraźny dyskomfort podczas noszenia stroju kąpielowego, a nawet ból przy uprawianiu niektórych sportów (np. jazda konna), a jeśli wystają poza obręb modnej, skąpej bielizny – stają się powodem do wstydu. Nie dziwi więc, że kobiety dowiadując się o istnieniu labioplastyki pragną się jej poddać nie tylko ze względów estetycznych. W latach 90’ upowszechniły się nowe metody "operacji kobiecych" – co było odpowiedzią na potrzeby pacjentek.

Zastanawiasz się
nad
antykoncepcją

hormonalną?
Umów wizytę u ginekologa ze zniżką 75 zł
i porozmawiaj o tym ze specjalistą.

W jakich sytuacjach warto rozważyć zabieg labioplastyki?

Chociaż nie należą do nieprawidłowości, wystające poza obręb warg sromowych większych wargi sromowe mniejsze, mogą być powodem dyskomfortu dla kobiet aktywnych fizycznie. Jest odczuwalny zarówno w trakcie joggingu, jak i dłuższych spacerów, ale bywa uporczywy przede wszystkim dla zwolenniczek jazdy rowerem oraz jazdy konnej. Kształt naszych genitaliów zależy głównie od predyspozycji genetycznych, i nie mamy na niego żadnego wpływu. Z wiekiem tkanki tracące elastyczność mogą ponadto powodować, że wargi sromowe mniejsze będą się wydłużać. Również po okresie ciąży i porodzie intymny obszar ciała może mieć inny wygląd niż wcześniej, i dopiero wtedy pojawiają się objawy podrażnienia i inne dolegliwości, szczególnie odczuwalne przez zwolenniczki modnych, obcisłych ubrań oraz skąpej bielizny. Ponieważ dla większości kobiet ubiór oraz atrakcyjność są szczególnie ważne, nie dziwi, że zabiegi korekcji warg sromowych są coraz bardziej popularne. American Society of Aesthetic Plastic Surgeons na przestrzeni 2012 i 2013 r. odnotowała wzrost ilości zabiegów estetycznych w obrębie zewnętrznych narządów kobiecych o niemal połowę. Chętnych do wykonania zabiegu, jak podają badania wśród kobiet byłoby aż dwukrotnie więcej, gdyby koszty zabiegu uległy obniżeniu, piszą autorzy publikacji na łamach Aesthetic Surgery Journal.

Labioplastyka to nie tylko zabieg estetyczny. Według wyników ankiety ,przeprowadzonej wśród pacjentek jej poddanych, aż 64% jako jeden z głównych powodów, który skłonił ich do tej decyzji był odczuwany dyskomfort, związany z przerostem warg sromowych. Co 4 czuła go również podczas ćwiczeń fizycznych, a blisko połowa – odczuwała ból towarzyszący stosunkowi. Aż 153 spośród 163 kobiet uczestniczących w badaniu było zadowolonych z podjęcia takiej decyzji, informuje American Journal of Obstetrics and Gynecology. 

W Polsce cena labioplastyki waha się od 1 400 zł do 5 000 zł, jednak w kwestii wyboru najlepiej kierować się doświadczeniem specjalisty, a nie kosztem. W wybranych przypadkach jest możliwość refundacji zabiegu przez NFZ, ale większość kobiet musi pokryć koszt zabiegu z własnej kieszeni.

Źródła:

  • Rouzier, Roman, et al., "Hypertrophy of labia minora: experience with 163 reductions", American journal of obstetrics and gynecology, 2000
  • Hodgkinson, Darryl J., and Glen Hait, "Aesthetic vaginal labioplasty", Plastic and reconstructive surgery, 1984
  • Koning M, Zeijlmans IA, Bouman TK, van der Lei B., "Female attitudes regarding labia minora appearance and reduction with consideration of media influence", Aesthet Surg J., 2009

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Plastyka warg sromowych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…