Leczenie ortodontyczne - czy można przeprowadzić je w ramach NFZ?

Niektóre świadczenia medyczne mimo tego, że z pewnością przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia pacjentów, i tak nie są finansowane przez NFZ. Taka sytuacja dotyczy m.in. leczenia ortodontycznego. Fundusz, owszem - finansuje korekcję wad zgryzu, jednakże w mocno ograniczonym zakresie. Problemem jest nie tylko opłacanie leczenia, ale i nierzadko czas oczekiwania na nie - w niektórych miastach na wizytę u ortodonty w ramach NFZ można czekać nawet kilka lat.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Ortodoncja zaliczana jest jednym z działów stomatologii, a specjaliści tej dziedziny zajmują się przede wszystkim korygowaniem wad zgryzu. Całkiem niedawno z leczenia ortodontycznego korzystali głównie pacjenci pediatryczni, obecnie coraz częściej aparaty ortodontyczne można zauważyć również u osób pełnoletnich. 

Leczenie wad zgryzu jest istotne nie tylko ze względów estetycznych - nieprawidłowo ustawione zęby mogą bowiem z biegiem czasu nabierać tendencji m.in. do wypadania, wady zgryzu mogą mieć także niekorzystny wpływ na funkcjonowanie aparatu żucia. Z tego względu coraz więcej osób w różnym wieku jest zainteresowanych przeprowadzeniem leczenia ortodontycznego, które jednak wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Czy można je ograniczyć, przeprowadzając korekcję wad zgryzu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia?

Odbierz
voucher -75zł

na wizytę antykoncepcyjną

Czy leczenie ortodontyczne może być finansowane przez NFZ?

Informacje, dotyczące możliwości leczenia ortodontycznego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie napawają optymizmem - finansowanie świadczeń z zakresu korekty wad zgryzu jest bowiem dość mocno ograniczone. Z leczenia refundowanego przez NFZ mogą skorzystać jedynie pacjenci niepełnoletni: taka możliwość dotyczy dzieci mających poniżej 12 lat. Należy również nadmienić, że w ramach świadczeń gwarantowanych pacjent może otrzymać jedynie aparat ruchomy - Fundusz nie finansuje kosztów, związanych ze stosowaniem stałego aparatu ortodontycznego.

W leczeniu wad zgryzu u dzieci NFZ szczęśliwie finansuje nie tylko wykonanie samego aparatu. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego u dzieci opłacane są także:

  • wykonanie zdjęcia pantomograficznego (zdjęcia wszystkich zębów) - jeden raz w ciągu całego leczenia ortodontycznego,
  • naprawa aparatu ortodontycznego (raz w roku),
  • wizyty kontrolne w trakcie stosowania aparatu ortodontycznego (w ciągu 12 miesięcy maksymalnie 12 wizyt),
  • wizyty kontrolne już po zakończeniu leczenia ortodontycznego (do ukończenia przez dziecko 13. roku życia).

Dzieci powyżej 12. roku życia i wszyscy inni pacjenci, chcący skorzystać z leczenia ortodontycznego, muszą więc liczyć się z tym, że będą zmuszeni samodzielnie opłacić jego koszty. Analizując możliwości leczenia pacjenci biorą jednak pod uwagę nie tylko to, czy procedury są finansowane przez NFZ, ale również jak długo będą musieli czekać na ich przeprowadzenie. Kolejki w polskiej ochronie zdrowia nie są zjawiskiem rzadkim, nie dziwi więc, że istnieją również i w ortodoncji.

Czas oczekiwania na leczenie ortodontyczne w ramach NFZ w różnych województwach jest zróżnicowany. W Wielkopolsce istnieją placówki, w których najbliższe wolne terminy świadczenia "leczenie aparatem ortodontycznym" dostępne są, np. w Poznaniu, już w marcu 2017 roku, jednakże istnieją również w tym samym mieście placówki, które prowadzą zapisy dopiero na 2023 rok. Podobna sytuacja dotyczy województwa mazowieckiego: w Warszawie czy w Radomiu można znaleźć placówki, które mają wolne terminy jeszcze w marcu 2017 roku, jednakże istnieją również gabinety, w których zapisać się można dopiero na kwiecień 2018 roku.

Niestety, podobne problemy dotyczą oczekiwania na wizytę w poradniach ortodontycznych. W Warszawie funkcjonują placówki, które najwcześniejszy wolny termin wizyty konsultacyjnej u ortodonty mają dopiero w 2020 roku. Niewiele lepiej przedstawia się sytuacja w województwie wielkopolskim: w niektórych poznańskich gabinetach najwcześniejsze terminy odbycia konsultacji ortodontycznej dostępne są nawet dopiero w 2019 roku.

Źródła: www.nfz.gov.pl; www.stomatologia.mp.pl; www.kolejki.nfz.gov.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Aparat ortodontyczny Invisalign

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 71

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…