Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym stałym - jak to działa?

Dzięki aparatom ortodontycznym możemy uzyskać piękny uśmiech bez względu na wiek. Osoby cierpiące na wadę zgryzu mogą obecnie wybierać wśród różnych rozwiązań, proponowanych przez ortodontów. Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym stałym, chociaż jest kosztowną metodą, pozwala osiągnąć znakomite rezultaty – chociaż wymaga to pewnej cierpliwości. Jaka jest zasada działania stałego aparatu ortodontycznego?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Wada zgryzu wynika z zaburzenia w budowie oraz czynności narządów jamy ustnej. Może obejmować tylko zęby oraz łuki zębowe, jednak nasilone nieprawidłowości skutkują nawet asymetrią żuchwy, mogąc stanowić poważny defekt estetyczny. Chociaż wady zgryzu są bardzo częste, wiele z nich nie wymaga leczenia. Około 27% osób, zgłaszających się do stomatologa, ma nieprawidłowości zębów, jak stwierdza Journal of Oral Science. U dzieci zdarzają się nawet częściej – od 43% do 80%, ale nie wszystkie będą wymagać noszenia aparatu ortodontycznego. Wady zgryzu mogą być obecne od urodzenia, ale również nieprawidłowe nawyki żywieniowe, niedobory witamin, nieleczona próchnica czy oddychanie przez usta mogą doprowadzić do powstania takich anomalii. 

Mimo iż często decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego z powodów estetycznych, głównym wskazaniem do korekcji wad zębów pozostają względy medyczne. Unikanie leczenia w młodym wieku nie tylko wydłuży okres noszenia aparatu, ale również może przyczyniać się do pogłębienia problemu, szybszego rozwoju próchnicy i odkładania kamienia zębowego, oraz chorób przyzębia i dziąseł. Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym stałym jest skuteczną metodą, pozwalającą na uzyskanie znakomitych efektów kosmetycznych.

Umów się na
konsultację ginekologiczną

ze zniżką 75 zł
i dowiedz się więcej
o metodach antykoncepcji

Działanie aparatu ortodontycznego stałego

Ogólna zasada działania aparatów korygujących wady zgryzu polega na wywieraniu na nie ciągłego, delikatnego ucisku. W tym miejscu zostają pobudzone osteoklasty (zwane „komórkami kościogubnymi”), a po stronie ciągnięcia – osteoblasty (komórki kościotwórcze). W ten sposób zachodzi remodeling, czyli przebudowa struktur otaczających zęby. W rezultacie pozwala to na powolny powrót zębów do normalnego położenia. Dlatego leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym stałym trwa wiele miesięcy, a nawet lat. Wiele zależy od wieku, w którym decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego. Im jesteśmy starsi, tym nasze kości są bardziej uwapnione. Ich twardość sprawia, że konieczne jest dłuższe noszenie aparatu – nawet 2 lata. Jednak pacjentami ortodontów bywają nawet osoby w starszym wieku, u których konieczne jest skorygowanie wady zgryzu przed założeniem implantów i protez zębowych.

Nie zawsze możliwe jest uzyskanie optymalnego efektu poprzez zastosowanie wyjmowanego aparatu – wtedy konieczne jest założenie aparatu stałego. Sposób leczenia i kształt aparatu jest ustalany i dobierany indywidualnie dla każdego przypadku przez lekarza ortodontę. W tym celu wykonuje się zdjęcia, prześwietlenia RTG oraz gipsowe modele uzębienia pacjenta. Duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu leczenia wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego stałego mają regularne kontrole u ortodonty, oraz zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Płukanie za pomocą płynów zapobiega rozwojowi próchnicy i odkładaniu się osadu, mogącego zmienić na trwałe zabarwienie zębów.

Całkowity koszt leczenia ortodontycznego aparatem stałym obejmuje nie tylko koszt samego urządzenia, ale również wizyt kontrolnych. W każdym przypadku może być różny, w zależności od czasu noszenia aparatu. Należy się również liczyć z kosztami wstępnej konsultacji u specjalisty (ok. 80 zł), i stworzenia planu leczenia (ok. 200 zł). Wizyty kontrolne odbywają się w odstępach miesięcznych, albo co 6-8 tygodni. Jest to uzależnione jest od momentu leczenia, a wizyty są również odpłatne. Koszt aparatu stałego w zależności od użytego materiału to ok. 1 600 zł (zamki metalowe), do nawet 2 500 zł (przy użyciu zamków szafirowych). Te wydatki trzeba jednak pokrywać z własnej kieszeni, ponieważ leczenie ortodontyczne aparatem stałym nie jest obecnie refundowane przez NFZ.

Bibliografia: Pedreira, Fernanda R. de O., et al. "Association between dental anomalies and malocclusion in Brazilian orthodontic patients." Journal of Oral Science 58.1 (2016): 75-81. www.ortodonta.info www.nlm.nih.gov

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Aparat ortodontyczny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…