Minisystemy stosowane w leczeniu NTM u kobiet

Terapia nietrzymania moczu zakłada m.in. ćwiczenia mięśni Kegla, zmianę diety oraz leczenie zabiegowe. Szczególnie popularne są procedury bazujące na wykorzystaniu różnego rodzaju taśm. Najnowszymi z nich są tak zwane minisystemy, które budzą zainteresowanie ze względu na to, że ich wprowadzenie do organizmu nie wymaga znacznej ingerencji w tkanki pacjentki.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Nietrzymanie moczu to bardzo krępująca dolegliwość. Leczenie inkontynencji ma jednak nie tylko uwolnić pacjentkę od wstydu, ale również od zwiększonego ryzyka wystąpienia innych problemów, takich jak choćby zakażenia dróg moczowych. W przypadku najczęstszej formy nietrzymania moczu - postaci wysiłkowej - metody zabiegowe często opierają się na zakładaniu w okolice cewki moczowej taśm TVT czy TOT, które znane są już od dłuższego czasu. Alternatywą dla nich są tzw. minisystemy. W czym tkwi ich wyjątkowość?

Leczenie nietrzymania moczu minisystemami

Minisystemy bywają określane mianem taśm trzeciej generacji. Od swoich poprzedników różnią się one nie tylko rozmiarami, ale i tym, że ich wprowadzanie jest mniej inwazyjne (co zmniejsza ryzyko powikłań) i może się odbywać przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. Minisystemy pojawiły się w diagnostyce w roku 1996. Sukces stosowania tej metody zależy od tego, czy za powód nietrzymania moczu uznaje się osłabienie wiązadeł łonowo-cewkowych w obrębie środkowej części cewki moczowej. Taśma ma bowiem za zadanie wytworzenie nowego więzadła łonowo-cewkowego.

Odbierz
voucher -75zł

na wizytę antykoncepcyjną

Pierwsze doniesienia o TFS (tissue fiaxtion system) pochodzą z 2005 r. Ten minisystem został stworzony z polipropylenu i składa się z taśmy oraz przyłączonych do niej dwóch kotwiczek. Do jego umocowania wystarcza jedno nacięcie w obrębie przedniej ściany pochwy. Kotwiczki mocowane są do tkanek miękkich znajdujących się za kością łonową. Zabiegi wykorzystujące TFS zajmują niewiele czasu - nawet około 5 do 10 minut.

Rodzaje minisystemów na nietrzymanie moczu

W roku 2006 e. na rynku medycznym pojawiła się taśma TVT Secure (tension-free vaginal tape secure system). Jest ona krótsza od, produkowanej przez tę samą firmę, taśmy TVT. Wprowadza się ją w okolicę środkowej części cewki moczowej, a w zależności od decyzji lekarza stosuje się jej ułożenie przypominające hamak lub te w kształcie litery U. Mocowanie w tkankach miękkich odbywa się z udziałem niewielkich ostrzy, znajdujących się na końcach taśmy.

Kolejny rok przyniósł kolejny minisystem do leczenia nietrzymania moczu - w 2007 pojawił się MiniArc. W tym przypadku taśma również wykonana jest z polipropylenu i podobnie jak TFS posiada ona kotwiczki, jednak jeden element odróżnia ją od innych produktów: to zastosowanie specjalnie wygiętej, cienkiej igły. MiniArc wprowadzana jest w okolice cewki moczowej przez przednią ścianę pochwy po wykonaniu jednego nacięcia.

Efekty stosowania minisystemów

Poszczególne minisystemy różnią się od siebie nie tylko charakterystyką produktu, ale i osiąganymi przy ich użyciu wynikami leczenia. Przed podaniem jakichkolwiek danych istnieje jednak konieczność zaznaczenia, że nie powinno się na ich podstawie bezpośrednio porównywać pomiędzy sobą poszczególnych taśm - różni autorzy bowiem odmiennie definiowali pozytywny efekt przebytego przez pacjentki zabiegu.

Czescy lekarze, autorzy pracy opublikowanej w 2008 r. w czasopiśmie Czeska Gynekologie, oceniali skuteczność TVT-Secure. Okazało się, że po zabiegu 62% pacjentek podczas wykonywania testu kaszlowego nie doświadczało objawów wysiłkowego nietrzymania moczu. Minisystem MiniArc oceniany był z kolei przez autorów "The MiniArc sling for female stress urinary incontinence: clinical results after 1-year follow-up". Po roku od wykonania zabiegu u 44% kobiet uzyskano całkowitą kontrolę oddawania moczu. Z kolei w przypadku TFS, według badań australijskich opublikowanych w 2005 r. w The Australian and New Zealand journal of obstetrics and gynaecology, okazało się, że poprawę w zakresie intensywności objawów udało się uzyskać u ponad 83% pacjentek.

Źródła: www.przeglad-urologiczny.pl; www.continence.org.au; Petros PE, Richardson PA, Midurethral Tissue Fixation System sling -- a 'micromethod' for cure of stress incontinence -- preliminary report, Aust N Z J Obstet Gynaecol. 2005 Oct;45(5):372-5., Martan A et al., The solution of stress urinary incontinence in women by the TVT-S surgical method--correlation between the curative effect of this method and changes in ultrasound findings, Ceska Gynekol. 2008 Oct;73(5):271-7., Hogewoning C.R.C. et al., The MiniArc sling for female stress urinary incontinence: clinical results after 1-year follow-up, Int Urogynecol J. 2012 May; 23(5): 589–595. 

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet z wykorzystaniem minisystemu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…