Nowoczesne technologie w leczeniu endodontycznym

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem schorzeń miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych, a podstawową metodę stanowi leczenie kanałowe. W endodoncji wykorzystuje się nowoczesne urządzenia umożliwiające dokładne opracowanie kanałów zębowych oraz ich szczelne wypełnienie (wraz z najmniejszymi odnogami i zagięciami). Działają w dwóch płaszczyznach: powiększają obraz (nawet 40-krotnie) oraz pozwalają dokonać pomiaru długości kanału.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

 Zaawansowana próchnica zęba uniemożliwia standardowe leczenie polegające na oczyszczeniu i wypełnieniu ubytku, ponieważ dochodzi do zniszczenia miazgi tkanek okołowierzchołkowych. Nie zamyka jednak możliwości uratowania i
zachowania własnego uzębienia jak najdłużej. Pierwszą oznaką, że może być potrzebne kanałowe leczenie zęba, jest samoistny ból, trwający dłużej niż dwa dni. Czasami zdarza się tak, że zmiany okołowierzchołkowe uwidaczniają się na przypadkowym zdjęciu rentgenowskim, a nie dają żadnych objawów i pacjent nie ma świadomości, że w jego jamie ustnej dzieje się coś złego. Również i w takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu z wnętrza zęba miazgi zmienionej pod wpływem stanu zapalnego. Ponieważ miazga jest zbudowana w dużej mierze z nerwu, zabieg musi być przeprowadzany w znieczuleniu. Procedura ma za zadanie opracowanie kanałów oraz ich dezynfekcję, a następnie dokładne wypełnienie całego systemu kanałowego. To proces czasochłonny i niezwykle precyzyjny, szczególnie w zębach o dwóch czy trzech kanałach.

Nowoczesne urządzenia w leczeniu endodontycznym - lupy i mikroskopy

Leczenie kanałowe wykonywane przez endodontę wymaga zastosowania różnych urządzeń i narzędzi, które umożliwiają oczyszczenie i wypełnienie kanału. Najprostszym urządzeniem są lupy zabiegowe, dostępne w wersji z i bez oświetlenia. Przyjmują formę układu optycznego mocowanego do okularów operatora lub opaski zakładanej na jego głowę. Wadą lup zabiegowych jest konieczność ciągłego dostrajania obrazu w razie nawet niewielkiego ruchu pacjenta.

Najpopularniejszym z powiększających aparatów endodontycznych jest mikroskop. Sukces leczenia kanałowego zależy od dokładności opracowania systemu kanałów i kanalików. Wiele z nich jest tak cienkich, że dostrzeżenie ich ujścia gołym okiem przez stomatologa jest niemożliwe. Często takich maleńkich kanałów nie widać na zdjęciu rentgenowskim. Wówczas rozwiązaniem jest praca pod mikroskopem, który umożliwia zajrzenie do wnętrza zęba. Mikroskopy endodontyczne są zaawansowanymi technologicznie urządzeniami. Są na stałe zamontowane na ścianie lub suficie gabinetu, gdyż praca z ich użyciem wymaga stabilności. Posiadają oświetlenie dodatkowo rozjaśniające pole zabiegowe, a niektóre modele także możliwość zamontowania toru wizyjnego, opcji pozwalającej na dokumentację przebiegu leczenia oraz obserwację zabiegu. W sprzedaży znajdują się mikroskopy z nawet 40-krotnym powiększeniem.  

Zalety zastosowania mikroskopu w leczeniu kanałowym

Najważniejszą zaletą endodoncji mikroskopowej jest możliwość uratowania zęba. W wielokrotnym powiększeniu specjalista odnajduje wszystkie ujścia kanałów (nawet tych najcieńszych), jak również dostrzega ich odnogi, rozgałęzienia czy zakrzywienia. Bez mikroskopu nie ma możliwości udrożnienia i wypełnienia bardzo wąskich kanałów. Ponadto pod mikroskopem endodonta usuwa złamane narzędzia dentystyczne, które zostały w kanale, a także wykonuje zabieg reendo, czyli usuwa stary materiał, którym wypełniono korzeń. 

Urządzenia do pomiaru kanału - endometry

Przy wypełnianiu kanałów zębowych bardzo ważne jest dokładne wypełnienie każdego kanału, na całej długości, bez przerw, a także zapobieganie nadmiernemu wypełnieniu w głąb dziąsła. Umożliwia to endometr, nieinwazyjny aparat do pomiaru tzw. długości roboczej zęba. To niewielkie i nieskomplikowane urządzenie stomatologiczne złożone z obudowy z wyświetlaczem i sygnalizatorem dźwiękowym oraz dwóch elektrod, czynnej podpinanej do pilnika umieszczonego w kanale zębowym oraz biernej, zawieszanej na wardze pacjenta. W najnowocześniejszych endometrach dostępna jest m.in. funkcja Root Vizard, która pozwala na obserwację ruchu narzędzia dentystycznego wzdłuż kanału, jak również funkcja Root Zoom, dzięki której na ekranie aparatu wyświetlany jest powiększony obraz przywierzchołkowej części zęba. Pomiar za pomocą endometru jest bezpieczny, nie obciąża zdrowia pacjenta, nie wysyła promieniowania. 


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie zęba 1 kanałowego pod mikroskopem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…