Plastyka brzucha a ciąża

Wśród wskazań do zabiegu plastyki brzucha wymienia się m.in. niekorzystne zmiany tej okolicy ciała, do których doszło na skutek ciąży. Pacjentki, które już przebyły operację mogą się z kolei zastanawiać, czy ewentualna kolejna ciąża może wpłynąć na uzyskane u nich efekty plastyki brzucha.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Mianem plastyki brzucha (abdominoplastyki) określa się procedurę, w czasie której chirurdzy plastyczni dokonują ingerencji w obrębie tkanki mięśniowej, tłuszczowej oraz skóry pacjentów. Teoretycznie uzyskać płaski brzuch można poprzez dietę i ćwiczenia fizyczne, jednakże w rzeczywistości nie wszystkim osobom się to udaje. Dla takich pacjentów uzyskanie wymarzonego kształtu brzucha jest możliwe właśnie poprzez przebycie jego plastyki. 

Zabieg wykonuje się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Część powodów jego wykonywania jest wspólna dla obu płci, jak np. pozostawanie nadmiernej ilości skóry po nagłej utracie masy ciała. Inne są z kolei typowe dla kobiet - jednym z takowych są zmiany pozostałe po okresie ciąży.

Związki pomiędzy ciążą a plastyką brzucha

W okresie rozwoju dziecka w organizmie matki dochodzi do szeregu zmian adaptacyjnych. Rosnący płód wymaga coraz więcej miejsca, w związku z czym u kobiety dochodzi do m.in. modyfikacji włókien mięśniowych, budujących ścianę jamy brzusznej, jak i do zwiększenia wymiarów skóry, pokrywającej brzuch.

Po urodzeniu dziecka dochodzi do powolnego cofania się wymienionych zmian, jednak - niestety - niekoniecznie całkowitego. U pacjentki po ciąży ściana mięśniowa jamy brzusznej może być osłabiona, a oprócz tego pozostawać mogą u niej nadmierna ilość skóry, układająca się w nieestetyczne fałdy, oraz depozyty podskórnej tkanki tłuszczowej. Efektem bywa niezadowolenie pacjentek z tego, jak po ciąży wygląda ich brzuch. Szczególne nasilenie tych zmian występować może u tych kobiet, które rodziły wielokrotnie.

Pacjentki, borykające się z wyżej wymienionymi problemami, mogą rozważyć wykonanie plastyki brzucha. Związane jest to choćby z tym, że przywrócenie rozciągniętym w czasie ciąży włóknom mięśniowym ich poprzedniej wytrzymałości jest stosunkowo trudne poprzez wykonywanie rozmaitych ćwiczeń. W czasie abdominoplastyki (w zależności od rozległości zabiegu, koniecznej dla uzyskania efektu u danej pacjentki) dokonuje się usunięcia nadmiaru skóry i tkanki podskórnej, wzmacniana bywa również ściana mięśniowa jamy brzusznej.

Zasadniczo plastykę brzucha zaleca się tym pacjentkom, które nie zamierzają już w przyszłości rodzić. Związane jest to z faktem, że zajście w ciążę już po przebyciu operacji może pogorszyć uzyskany wcześniej efekt. Nie wszystkie poczęcia są jednak planowane - czy przebycie abdominoplastyki może więc wiązać się z jakimś niebezpieczeństwem dla dziecka? Otóż nie - przebycie zabiegu nie upośledza ani możliwości zajścia w ciążę, ani rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. Pewne niedogodności wystąpić mogą z kolei u matki. W trakcie powiększania się macicy dochodzić może do rozpierania, wcześniej wzmocnionych podczas operacji, mięśni. Skutkować to może odczuwaniem przez pacjentkę dyskomfortu w okolicy brzucha oraz poczucia napinania tychże mięśni.

Pacjentkom, które zaszły w ciążę po przebyciu abdominoplastyki, udzielić można pewnych rad. Jedną z nich jest zalecenie unikania drastycznego przyboru masy ciała w trakcie rozwoju płodu, ponieważ w sytuacji znacznego zwiększenia się wagi pacjentki ryzyko, że rezultaty wcześniejszego zabiegu ulegną pogorszeniu, narasta.

Jednym z zagadnień, związanym z plastyką brzucha i ciążą zajmowali się autorzy pracy "Feasibility of abdominoplasty with Cesarean section". Badacze postanowili ocenić, jakie są efekty przeprowadzenia abdominoplastyki bezpośrednio po wykonaniu u pacjentek cesarskiego cięcia. Takowe postępowanie miałoby być uzasadnione m.in. tym, że dzięki temu pacjentka zamiast dwóch, przebywałaby tylko jedną operację. Okazało się jednak, że wykonywanie obu zabiegów jednocześnie wiązało się z większym ryzykiem komplikacji (m.in. rozejściem się rany pooperacyjnej oraz zakażeniami), przez co autorzy publikacji ostatecznie nie zalecili tej metody postępowania.

Opracowano na podstawie: www.webmd.com; Thabet W.N. et al., Feasibility of abdominoplasty with Cesarean section, Int J Womens Health. 2012; 4: 115–121. 

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Jola 5 lata temu

Witam ja mam problem z przepukliną pępkową niewielką coprawda bo kilku milimetrową, jestem po UW zabiegu i mam wszytą siateczkę w okolicy pępka.... Za rok po zabiegu planuje ciążę, czy powinnam się czegoś obawiać czy to przetrzyma zobaczymy...... Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Plastyka brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 75

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…