Proteza acronowa - nowość w protetyce stomatologicznej

Utrata zębów mlecznych raczej nie stanowi problemu - na ich miejsce wyrastają w końcu zęby stałe. Zdecydowanie gorzej mają pacjenci dorośli, którzy braki w uzębieniu muszą uzupełniać z pomocą medycznych specjalistów. Jedną ze stosowanych w takim przypadku metod są protezy, które cały czas są udoskonalane - nowością wśród nich są protezy acronowe.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

W przypadku utraty zębów stałych rozwiązania problemu są zasadniczo dwa. Uzupełnianie braków zębowych może być wykonane poprzez umieszczenie w jamie ustnej implantów stomatologicznych lub przy pomocy protezy zębowej. Drugie z wymienionych rozwiązań jest popularniejsze choćby ze względu na niższą cenę oraz to, że protezy zębowe mogą być finansowane przez NFZ. 

Proteza protezie jest jednak nierówna. Jedne są całościowe (odtwarzają brak całego uzębienia), inne z kolei, określane jako częściowe, mają za zadanie uzupełnić brak tylko kilku zębów. Protezy różnią się również materiałem, z którego są wykonane - wśród tworzyw na uwagę zasługuje acron.

Czym protezy acronowe różnią się od innych rozwiązań protetycznych tego rodzaju?

Protezy acronowe wykonywane są z materiału, nazywanego acronitem lub acronem. Tworzywo to zostało stopracowane przez polskich naukowców. Zastosowanie acronu w protezie zębowej niesie ze sobą szereg rozmaitych zalet - sięgają one od aspektów estetycznych aż do komfortu używającego przyrząd pacjenta. Acronit to materiał czysty, pozbawiony domieszek innych związków. Jest to tworzywo termoplastyczne i elastyczne, dzięki czemu zakładanie wykonanej z niego protezy nie przysparza pacjentowi zbyt wielu trudności, a sam przyrząd dopasowuje się do wnętrza jamy ustnej.

Odmienności od innych protez zębowych widoczne są już na pierwszy rzut oka. Protezy zębowe acronowe mają różowawy kolor, ale jednocześnie są częściowo przejrzyste. Efektem takiej kolorystyki tych aparatów jest to, że po umieszczeniu stapiają się one z resztą struktur jamy ustnej, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Możliwy jest też wybór nawet całkowicie przezroczystej protezy acronowej - tutaj wszystko zależy od preferencji pacjenta.

U części pacjentów, korzystających z protez, zauważyć można metalowe klamry, służące do mocowania odtwórczych zębów. Sprawiają one, że proteza nie tylko rzuca się w oczy, ale i klamry te mogą powodować uszkodzenia szkliwa pozostałych, naturalnych zębów. W przypadku protez acronowych wspomniane problemy nie występują: ich klamry stworzone są bowiem również z acronu i nie powodują destrukcji zdrowych zębów.

Inną korzyścią zastosowania acronu do konstrukcji protezy zębowej jest to, że materiał ten cechuje się bardzo niską chłonnością. Dzięki temu na protezach osadza się mniej resztek pokarmowych, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie ich w czystości. Niska chłonność zmniejsza też ryzyko rozwoju na protezie i w jej okolicy komórek bakteryjnych oraz grzybowych.

Proteza acronowa może również zastąpić poprzednią protezę pacjenta. Szczególnie dotyczy to tych chorych, u których umieszczenie odtwórczego uzębienia (wykonanego z innego materiału, np. z nylonu) we wnętrzu jamy ustnej skutkowało pojawianiem się reakcji alergicznej. W przypadku acronu nie obserwuje się u pacjentów ani reakcji uczuleniowych, ani podrażnień okolicznych tkanek.

Protezę - na życzenie pacjenta - teoretycznie zawsze można wykonać z acronu. Najbardziej jednak uzupełnienie tego rodzaju przysłuży się tym osobom, u których istnieją co najmniej trzy naturalne zęby (na których to odtwórcze uzębienie będzie mocowane). Związane jest to z faktem, że przy posiadaniu mniejszej ilości zębów rozmiary protezy acronowej musiałyby być tak duże, że zmniejszyłaby się jej elastyczność, a przez to komfort jej stosowania byłby podobny jak podczas korzystania z klasycznych protez akrylowych.

Źródło: www.labdent24.pl; www.stomatologia-protetyka.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Protezy zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…