Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa

Badania z zakresu diagnostyki obrazowej odgrywają niebagatelną rolę we współczesnej medycynie. Rezonans odcinka szyjnego kręgosłupa zazwyczaj stanowi metodę z wyboru w przypadku podejrzenia procesów chorobowych toczących się w obrębie rdzenia kręgowego.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

W przeciwieństwie do badań takich jak RTG czy tomografia komputerowa, podczas rezonansu magnetycznego nie jest stosowane promieniowanie rentgenowskie. Omawiana technika wykorzystuje do działania pole magnetyczne oraz fale radiowe. Obraz powstaje po zebraniu przez komputer otrzymywanych sygnałów, które powstają na skutek oddziaływania wymienionych czynników fizycznych na protony, będące częścią składową atomów zawartych w ludzkim ciele.

Co wykrywa rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego?

Do wykonania rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa powinny nas skłonić takie dolegliwości jak ból, sztywność oraz uczucie drętwienia w obrębie barku, szyi i karku. Innym wskazaniem są zaburzenia czucia oraz osłabienie siły mięśniowej w wymienionych rejonach.

Co dokładnie pokazuje rezonans kręgosłupa szyjnego? Badanie pozwala wykryć między innymi:

  • ucisk na tę część centralnego układu nerwowego (związany np. z przemieszczeniem elementów kostnych kanału kręgowego),
  • obecność zmian nowotworowych w rdzeniu kręgowym,
  • zmiany demielinizacyjne typowe dla stwardnienia rozsianego,
  • procesy zapalne w obrębie rdzenia (np. ropniaka),
  • defekty naczyniowe pod postacią malformacji (nieprawidłowo wykształconych naczyń krwionośnych).

Rezonans kręgosłupa szyjnego - co pokazuje?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego wykorzystywany bywa również w stanach ostrych. Przy jego pomocy możliwe jest wykrycie zmian pourazowych, takich jak stłuczenie czy obrzęk rdzenia kręgowego. Technika pozwala na stosunkowo szybkie rozpoznanie zmian niedokrwiennych w rdzeniu (takowe ogniska w rezonansie magnetycznym uwidaczniane są wcześniej niż w badaniu tomografii komputerowej). Możliwe jest również dokonanie oceny struktur kostnych w badaniu MR, jednak przy podejrzeniu zmian w obrębie tego układu, zwykle preferowane jest badanie tomografii komputerowej.

U kogo można wykonać rezonans odcinka szyjnego kręgosłupa?

Wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego możliwe jest u pacjentów w każdym wieku, a nawet u kobiet w ciąży (poza tymi pacjentkami, które są w pierwszym i drugim trymestrze). By nie doszło do zakłóceń w pozyskiwanym obrazie, pacjent musi pozostawać w bezruchu przez cały czas trwania badania. 

Rezonans magnetyczny jest techniką bezbolesną i całkowicie nieinwazyjną, przez co istnieje niewiele przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Uniemożliwić wykonanie badania może jednak obecność w ciele pacjenta metalowych struktur, np. rozrusznika serca, implantu ślimakowego czy protez. Coraz częściej do produkcji takich elementów wykorzystywane są jednak takie materiały, które nie stanowią przeciwwskazania do badania MR.

Źródła:

  • Maureen Donohue, "Cervical MRI Scan" (www.healthline.com)
  • Marek Sąsiadek, Barbara Hendrich, "Diagnostyka obrazowa kręgosłupa z uwzględnieniem nowych technik obrazowania", Polski Przegląd Neurologiczny, 38–45, 2010

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…