Różnice między skleroterapia żylaków pianką a płynem

Nieestetyczne i widoczne gołym okiem żylaki kończyn dolnych dolnych stanowią zmorę wielu osób, w tym w szczególności kobiet. Poza samym efektem kosmetycznym, żylakom towarzyszyć mogą inne objawy, m.in. kurcze mięśni, uczucie ciężkości nóg czy pieczenie. Jedną z metod leczenia tego problemu jest przeprowadzenie tzw. zabiegu skleroterapii, który polega na wprowadzeniu do chorej żyły specjalnej substancji chemicznej, której celem jest obliteracja, czyli zamknięcie światła patologicznie zmienionego naczynia.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Żylakami nazywamy zmienione chorobowo naczynia żylne powierzchowne, które w wyniku zachodzącej przebudowy stają się wydłużone, rozszerzone i nadmiernie poskręcane. Istnieje wiele przyczyn powstawania tych zmian, wśród których na uwagę zasługują m.in. przebycie zakrzepica żył głębokich czy zmniejszona ilość ruchu. 

W zależności od zaawansowania procesu chorobowego, metoda leczenia żylaków kończyn dolnych może się różnić. W początkowych stadiach choroby korzystne jest stosowanie metod zachowawczych takich jak: unoszenie kończyny czy używanie specjalnych opasek i pończoch uciskowych. W leczeniu bardziej rozwiniętych żylaków bardziej skuteczne są metody zabiegowe.

Jaka jest różnica pomiędzy skleroterapią żylaków pianką a płynem?

Skleroterapia jest niechirurgiczną metodą leczenia zmian żylnych, której przeprowadzenie jest preferowane m.in. u pacjentów, którzy cierpią na niegojące się owrzodzenia żylne. W tych przypadkach zastosowanie techniki niechirurgicznej zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji.

Warto wiedzieć: W przebiegu zabiegu skleroterapii lekarz z wykorzystaniem cienkiej igły wprowadza do chorobowo zmienionego naczynia specjalny środek obliterujący, który działa drażniąco na ścianę naczynia skutkując jego obkurczeniem, zwłóknieniem i zamknięciem światła.

Farmakologiczna, a piankowa

W zależności do użytego podczas skleroterapii preparatu, wyróżnić możemy skleroterapię farmakologiczną i piankową, różniące się pomiędzy sobą gęstością zastosowanego środka obliterującego. W obu przypadkach znacząca część procedury korekcji żylaków jest taka sama.

Skleroterapia sprawdza się szczególnie dobrze w korekcji zmian o małej (1 mm) i średniej (4 mm) średnicy. W leczeniu zmian chorobowych o większej średnicy preferowana jest skleroterapia za pomocą pianki, a nie płynu, co związane jest z tym, że środek o konsystencji pianki utrzymuje dłuższy kontakt ze ścianą naczynia. Skleroterapia farmakologiczna z zastosowaniem środka płynnego sprawdza się natomiast lepiej w leczeniu zmian o małej średnicy, gdyż ze względu na mniejszą gęstość pozwala na jego pełniejszego stopnia rozprowadzenie w naczyniu. Niezależnie od zastosowanej techniki skleroterapii, zabieg ten nie jest zalecany w przypadku obecności zmian żylnych o średnicy 8 mm i większej.

Zalety zabiegu

Do zalet skleroterapii piankowej należy fakt, że zastosowany preparat nie rozpuszcza się w świetle naczynia żylnego, co sprawia, że obliteracji ulegają tylko ściśle wybrane naczynia żylne lub i ich odgałęzienia. Przy zastosowaniu technik obrazowania naczyń w postaci ultrasonografii (USG) możliwa jest dzięki skleroterapii piankowej obliteracja naczyń o większej, niż zazwyczaj średnicy. Można zatem powiedzieć, że skleroterapia piankowa jest metodą działającą bardziej wybiórczo i precyzyjnie na zmienione chorobowo naczynia żylne, niż skleroterapia farmakologiczna z użyciem środka płynnego.

Oba rodzaje skleroterapii posiadają liczne zalety, do których należy m.in.  możliwość przeprowadzenia zabiegu w warunkach ambulatoryjnych, małoinwazyjny charakter całej procedury i jej praktycznie bezbolesny przebieg. Zabiegi skleroterapii uważane są za procedury bezpieczne, a stwierdzane ewentualnie powikłania mają zazwyczaj łagodny przebieg. Najczęściej u pacjentów poddawanych zabiegi skleroterapii żylaków kończyn dolnych stwierdzić można miejscowe przebarwienie skóry kończyn, świąd skóry czy obecność krwiaków.

Ceny zabiegu skleroterapii naczyń żylnych kończyn dolnych wahają się w Polsce, w zależności od zastosowanej metody i dodatkowych konsultacji, w przedziale od 100 zł do 2500 zł.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Skleroterapia żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…