W Olsztynie przeprowadzono kolejne operacje u pacjentów w śpiączce

Operacja wszczepienia neurostymulatora u osoby pozostającej w śpiączce to bardzo nowoczesna procedura, która daje nadzieję na poprawę jej stanu klinicznego. Pierwsze operacje tego typu przeprowadzono w Polsce w maju, kiedy to wszczepiono stymulatory 4 pacjentom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Kolejne takie zabiegi zaplanowano na lipiec.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Zadaniem neurostymulatora jest ogólna poprawa szeroko pojętej komunikacji pacjenta z otoczeniem, dążąca do podniesienia jakości i komfortu jego życia. Najczęściej zabiegi tego typu rozważa się u osób pozostających w śpiączce z powodu urazów czaszkowo-mózgowych. Neurostymulator wysyła impulsy elektryczne, których zadaniem jest zwiększenie przepływu krwi w tych obszarach mózgu, w których znajdują się pozostające przy życiu komórki nerwowe, czyli neurony. Zakłada się, że takie "odżywienie" tych komórek może wpłynąć na poprawę ich funkcjonowania. 

Przeprowadzenie pierwszych w Polsce operacji wszczepienia neurostymulatora było możliwe dzięki współpracy ze specjalistami z Japonii, która była pionierskim krajem w wykonywaniu zabiegów tego typu. W maju przylecieli oni do Olsztyna, gdzie na zabieg czekało 4 pacjentów wybranych spośród  130 pozostających w śpiączce osób. Ważne, aby osoba kwalifikowana do zabiegu miała zachowany tzw. minimalny stan świadomości - oznacza to, że osoby te w pewnym stopniu reagują na bodźce docierające do nich ze świata zewnętrznego, a badania obrazowe wykazują zachowanie czynności mózgu. Według informacji, udzielonych przez neurochirurga, prof. Wojciecha Maksymowicza, który kierował polskim zespołem w trakcie wykonywania zabiegów, u osób z wszczepionym stymulatorem zaobserwowano poprawę stanu klinicznego. Zauważono spadek napięcia mięśniowego (spastyczności) oraz lepszy kontakt z otaczającym światem, który oceniano na podstawie reakcji źrenic, uśmiechu czy podążaniem wzrokiem za przedmiotami, które wzbudziły zainteresowanie pacjenta. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie planuje założyć klinikę, mającą na celu wybudzanie ze śpiączki pacjentów dorosłych. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rehabilitacja neurologiczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…