Wydłużenie a podcięcie wędzidełka prącia – różnice

Przy problemach z długością i funkcjonowaniem wędzidełka prącia pacjentom polecić można dwa rodzaje zabiegów: wydłużenie oraz podcięcie tej struktury. Wymienione metody mają ten sam cel: uwolnić pacjenta od uciążliwych dolegliwości ,pojawiających się m.in. w trakcie kontaktów seksualnych. Oba zabiegi mają też jednak kilka znaczących różnic, począwszy od aspektów technicznych, a skończywszy na kosztach leczenia.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Wędzidełko prącia to cienki fałd skóry, który łączy ze sobą napletek oraz żołądź. Poza tym, że jest to struktura bardzo wrażliwa na bodźce i z tego względu może ona brać udział w odczuwaniu doznań seksualnych, jej rola jest w zasadzie nieznana. Mężczyzna może dobrze funkcjonować w życiu codziennym i erotycznym zarówno przy posiadaniu, jak i braku wędzidełka prącia. 

Problem pojawia się wtedy, kiedy wędzidełko prącia jest zbyt krótkie. W takiej sytuacji zsunięcie napletka z żołędzi staje się utrudnione, co zaburzać może występowanie erekcji oraz pogarszać przebieg stosunków płciowych. Istnieje wtedy również groźba powtarzających się stanów naderwania wędzidełka.

Różnice w chirurgicznych technikach leczenia zbyt krótkiego wędzidełka: podcięcie a wydłużenie

W przypadku pojawienia się problemów ze zsuwaniem napletka, wynikających z nieprawidłowej budowy wędzidełka, nie powinno się podejmować samodzielnych prób korekty tej struktury. Przeprowadzony w nieodpowiednich, domowych warunkach "zabieg" grozi pojawieniem się komplikacji, takich jak choćby zakażenie tkanek prącia.

Pacjentom posiadającym zbyt krótkie wędzidełko prącia zaproponować można dwa zabiegi, które związane są z dokonaniem zmian w obrębie tej struktury. Należą do nich podcięcie oraz wydłużenie wędzidełka prącia. Cechami wspólnymi tych procedur są konieczny czas wstrzymania się od aktywności seksualnej po przebytym leczeniu (około 4 do 6 tygodni) oraz rodzaj stosowanego podczas zabiegu znieczulenia (głównie miejscowe). Zdecydowanie więcej natomiast różni od siebie wymienione techniki.

Podcięcie wędzidełka prącia (nazywane też frenulektomią) jest zabiegiem definitywnym - raz przecięta struktura w tym wypadku nie odrasta. Leczenie opiera się na uwolnieniu napletka poprzez podcięcie tkanki łączącej żołądź i napletek przy użyciu nożyczek chirurgicznych lub skalpela. Procedura nie wymaga zakładania szwów.

Drugi ze wspomnianych zabiegów wiąże się z kolei z plastyką fałdu skórnego na członku. Procedura wydłużenia wędzidełka (frenuloplastyka) pozwala zwiększyć wymiar podłużny tej struktury o około pół centymetra. Rozcięcie tkanki, umożliwiające wykonanie ingerencji wydłużających wędzidełko, wymaga zastosowania szwów (zazwyczaj używane są formy samowchłanialne, które rozpuszczają się po upływie około 7 dni). Po wygojeniu pozostały fałd skórny, dzięki zmianie wymiarów, nie stanowi już przeszkody w swobodnym zsuwaniu napletka z żołędzi prącia.

Poza rodzajem dokonywanej ingerencji obie procedury różnią się od siebie kosztami ich wykonania. Choć zdarzają się kliniki oferujące przedłużenie wędzidełka prącia za 300 zł, ceny generalnie oscylują w okolicy tysiąca i więcej złotych. Podcięcie opisywanej struktury zazwyczaj wiąże się z poniesieniem przez pacjenta mniejszych kosztów, zazwyczaj mieszczących się w zakresie od 300 do 500 zł. Oba wymienione zabiegi przeprowadzane są przez urologów lub chirurgów.

Opracowano na podstawie: www.eurologia.pl; www.londonbridgeurology.net; www.newyorkurologyspecialist.com;

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Podcięcie wędzidełka prącia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…